4 BUITEN Nftmirjournaal EP v\ WATERDUNEN doorChiel Jacobusse HET ZEEUWSE LAND5CHAP n Zeeland komt de soort ook maar mondjesmaat voor, in tegenstelling tot bosrijke streken als Oost-Brabant of de Veluwe. Net als veel andere paddenstoe len heeft de vliegenzwam een samen werkingsverband met bomen. Bij de vliegenzwam gaat het vaak om een eik of een berk. Zo'n samenwerking (in jargon symbiose) levert beide partijen voordeel op, omdat ze elkaar voorzien van voedingsstoffen die ze zelf moeilijk of niet kunnen opnemen. Maar er is nog iets. Vlakbij de vliegenzwam- men staat een bruinige paddenstoel die van de voorbijgangers vrijwel geen enkele aan dacht krijgt. En toch is zijn voorkomen nog veel opmerkelijker als dat van de vliegen- zwammen. Het gaat hier om de peperboleet; een paddenstoel die alleen in de onmiddellij ke nabijheid van vliegenzwammen groeit. Daar moet natuurlijk een reden voor zijn, maar het leuke is dat het verband nog onopge helderd is. Voer voor biologen dus! Paddenstoelen zoeken is een beetje versla vend. Er zijn enorm veel soorten en het aantal verschillende vormen is bijna onuitputtelijk. Zo staat aan de andere kant van de weg, nog geen 50 meter verwijderd van de vliegen zwammen, een toef van het bleek nestzwam- metje. Geheel onopgemerkt alweer, want je moet ervoor door de knieën om te zien hoe bijzonder die nestzwammetjes zijn. Ze heb ben de vorm van een vogelnestje en in die schotelvorm liggen wat eivormige dingetjes die inderdaad zorgen voor een overtuigende gelegenheid met een vogelnestje. De eitjes, zo genaamde 'peridiolen', bevatten de sporen. Die worden verspreid via de regen. Gewoon terwijl ik toekijk valt er een dikke regendrup pel in één van de nestjes, en ik ben er getuige van hoe de eitjes alle kanten op spatten. Heel erg bijzonder. Maar niet alleen kijken naar paddenstoelen is leuk. Paddenstoelen zoeken is een feest voor alle zintuigen. Om ze op naam te brengen, moet je heel vaak voelen hoe de structuur van de hoed is. Ook hier is de variatie bijna einde loos. Zo'n hoed kan gummi-achtig of gepolijst aanvoelen; droog, vettig of slijmig, fluweelach tig of zijde-achtig. Om de goede naam te vin den, moet je het allemaal controleren. Dat maakt het allemaal extra boeiend. Maar met kijken en voelen ben je er nog lang niet. De meeste paddenstoelen hebben ook een duidelijke geur. Voor mij was dat nog het meest verrassende toen ik mij in paddenstoe len ging verdiepen. Een bruine satijnzwam ruikt onmiskenbaar naar meel; een stink zwam verspreidt een doordringende lijklucht van een kadaver in ontbinding. Een onaan zienlijk bruin paddenstoeltje onder de bomen wordt razend interessant als je in de gaten krijgt dat de geur precies hetzelfde is als die van de geraniums bij oma in de vensterbank. Thuis in het boekje blijkt het te gaan om de pelargoniumgordijnzwam (Pelargonium is de Latijnse naam voor het soort huisgeraniums waar sommige mensen achter gaan zitten). Dat zijn maar een paar voorbeelden, je hebt soorten die ruiken naar snijbonen, naar choco ladebonbons, naar stopverf, naar vis, naar ce ment of nog duizend andere dingen. Dan heb je nog de Russula's en melkzwam- men. Twee families waarvan er samen in Ne derland honderden soorten voorkomen. De verschillende soorten kunnen heel sterk op el kaar lijken en het enige wat er dan op zit is proeven. Smaakt het vlees mild of scherp? On middellijk brandend scherp of pas na even kauwen een beetje scherp? Soms is proeven de enige manier om met zekerheid de naam te vinden. Niet doorslikken natuurlijk, want dat kan gevaarlijk zijn! Zelf paddenstoelen zoeken? Het wordt al een beetje laat in het seizoen, maar door de lang durige droogte zijn veel paddenstoelen nu pas op hun hoogtepunt. En waar je pook zoekt: paddenstoelen groeien (bijna) overal! Ja hoor, ze bestaan echt... In een gemaaide berm bij het ziekenhuis in Goes staat een prachtige groep vliegenzwammen te pronken. De ene na de andere voorbijganger stopt, haalt de mobiele tele foon tevoorschijn en maakt een foto. Verbaasde uit roepen soms. Bestaan die dan echt? Veel mensen kennen de rood-met-witte-stippen-paddenstoel al leen uit het liedje van kabouter Spillebeen... Eric van Damme: „Door natuur aan te leggen, blijft het open karakter van het landschap in elk geval be houden. En daar gaat het om." Een feest voor alle zintuigen Ze bestaan echt: rode paddenstoelen met witte stippen, foto's Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44