66 Het is zo'n mooi, contemplatief hoekje. De bomen zijn gebogen, alsof ze ook nadenken BUITEN 3 Ook hij heeft rituelen waaraan hij kracht ont leent: „Je kunt iemand wel uit systemen pro beren te wissen, maar je bent met elkaar en de geschiedenis verweven. Op een haast dro merige manier blijf ik ervaren hoe zij zich zou bewegen; naar mij zou kijken; nu misschien iets zou zeggen. Sommige muziek vind ik mooi omdat wij dat vonden. Sommige films vind ik leuk omdat wij erom schaterden. Som mige landen vind ik avontuurlijk omdat wij er avonturen beleefden. Die herinneringen koester ik. Zij was mijn levensmaatje." Hij leerde dat hij zich het beste maar kon over geven: „Er is geen geschikt moment voor rouw; je kunt het niet inplannen. Het verwer kingsproces begint als je heel diep durft te gaan, en ook het schuldgevoel - dat ik, twaalf jaar ouder, vitaal in leven gebleven - uiteinde lijk achter je kunt laten. Iedere keer uit het dal klimmen, maakt je sterker. Je gaat weer op je zelf vertrouwen. De huilbuien duren op een gegeven moment korter en nemen in frequen tie af. Het lijkt alsof er zo telkens een grauw sluier van het leven spoelt en je met jezelf in het reine komt." Verdriet staat misschien wel symbool voor loslaten, mijmert hij: „Afscheid nemen doen wij immers voortdurend, ons he le leven lang: van je jeugd, vrienden, huizen, geliefden, dieren, werk- en collega's, ouders, belangrijke fasen en seizoenen. Soms denk ik dat voor mij alles samenbalt in dit ene af scheid." Sindsdien is hij weduwnaar. Met opgeheven hoofd. „Het gaat prima, hoor," lacht hij. „Af en toe ben ik zelfs verliefd. Ook sta ik niet meer wekelijks tijdens het koken te brullen: de pot jes gemengde peper die Ingrid altijd kocht, zijn inmiddels op." Wel verleent deze erva ring hem een zekere onaantastbaarheid: „Wat kan mij nu nog gebeuren?" Zijn vingertoppen volgen de bemoste jaartallen op de ruwe steen, als hij er zacht aan toevoegt dat hij in nerlijk dagelijks met haar in gesprek is: „Ge lukkig is zij altijd bij me. Ook nu kijkt zij met mij mee." WOENSDAG 5 NOVEMBER 2014 Karei Leeftink foto Jacoline Vlaander Karei Leeftink Karei Leeftink: „Ik kom hier een paar keer per jaar", zegt hij. „Het is zo mooi; haast een vergeten wereld, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43