ZEELAND GEPEILD 2 BUITEN Zeven jaar na haar overlijden neemt zijn stem nog steeds in kracht af wanneer hij over haar spreekt. Hij merkt hoe zijn keel zich langzaam dichtschroeft. Tranen stuwen in zijn ogen: „Het is een fragiel gevoel dat al tijd met mij meereist", zegt hij schor. „Ver driet golft omhoog vanuit mijn buik en borst. Soms zwiept het me zelfs van mijn voeten." Dat overkomt hem op onverhoedse momen ten, in onverwachte situaties: „Laatst nog, in het reisbureau. Opgetogen was ik; voor het eerst sinds tijden ga ik er alleen op uit. Toen werd er gevraagd of ik al 'ns eerder gebruik had gemaakt van hun diensten. Ik dacht het niet, dus werden mijn gegevens ingevoerd. Maar ja hoor - en daar kwam Ingrid tevoor schijn. Ooit had zij voor ons een tripje ge boekt; dat was ik vergeten." De dame achter de balie ging er professioneel mee om, zegt hij, en liet aan hem over wat hij met die informatie wilde doen. En dat mo ment greep hem nog het meeste aan, want nu moest hij zeggen: „Verwijdert u haar maar uit het bestand." Als boswachter bij Staatsbosbeheer is Karei Leeftink (56) verantwoordelijk voor communi catie en recreatie op Walcheren. In zijn vrije tijd is hij een fanatiek vogelaar. Nu beent hij met lange passen over het gras van de histori sche begraafplaats Vrouwenpolder. Het lager gelegen veldje, zo'n 800 vierkante meter groot, sluimert in de beschutting van de Noorddijk. Het is een oase van stilte. „Ik kom hier een paar keer per jaar, op mijn rondje langs het Veerse Meer", zegt hij. „Hier ligt zij niet, maar het is zo'n mooi, contemplatief hoekje; haast een vergeten wereld. De bomen staan wat gebogen alsof ze ook nadenkend zijn gestemd." De begraafplaats is niet meer in gebruik. De gemeente Veere geeft geen nieuwe graven meer uit: het is niet duidelijk of er nog ruimte beschikbaar is, dus is het vol verklaard, met uitzondering van ooit gedane reserveringen. Nu resten nog enkele grafranden en verweer de zerken. Ternauwernood valt te ontcijferen dat er in 1951 voor het laatst iemand aan de aar de is toevertrouwd. „Bijzondere vogels heb ik hier nooit gespot", zegt Leeftink. „Maar soms ga ik even in het gras zitten. Een grafsteen is een monument voor het leven." In deze serie reizen we de pijlen achterna. Wekelijks landt er eentje lukraak op de kaart van Zeeland. En precies daar, op die toevallige plekken waar ze natrillend wijzen, nemen we poolshoogte. Op akkers waar bieten op de rooier wachten, op borrelende schorren en slikken, in door westenwinden getekend bosgebied, op dromerige duinen - elk stukje Zeeland heeft een verhaal. VROUWENPOLDER Ingrid stierf op 37-jarige leeftijd aan borstkan ker. Ruim elf jaar waren ze samen: „We reis den veel, hadden afwisselende banen, betrok ken verschillende huizen en richtten die eclec tisch in, met kunst en accessoires uit andere culturen." Ze hebben voor haar overlevings kansen gevochten: ziekenhuis in en uit, opera ties, chemokuren, bestralingen, een herstel lingsoord in Duitsland. Hoop en wanhoop wisselden elkaar af: „Maar begin november was ze zo ziek," zegt hij. „En had zo veel pijn. Ze was uitgeput." De eerste maanden na haar overlijden zwierf hij als een zombie rond. Slikte antidepressiva, bezocht dagelijks haar graf, digitaliseerde alle foto's en trok tijdens zware stormen naar het bos; het leek hem wel een passende oplossing om door een oude boom te worden geveld. En lang bewaarde hij alles: haar kruidenthee, spe cerijen, chocoladekoekjes. Haar jassen en tas jes, haar tandenborstel op de wastafel. Inmid dels is er veel opgeruimd: „Maar haar parfum heb ik nog. Heel soms draai ik het dopje eraf. Ik inhaleer haar en herinner me dan ook hoe bedwelmend verloren ik mij die winter voel de." Zondag was het Allerzielen, een hoogtijdag uit de westerse rooms-katholieke traditie. Elk jaar op 2 november worden overledenen her dacht en bloemen gebracht naar de graven. Monumenten voor het leven door Jacoline Vlaander De historische begraafplaats van Vrouwenpolder is niet meer in gebruik, foto Lex de Meester BI Nog net valt te ontcijferen dat er in 1951 voor het laatst iemand is begraven, foto Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42