I Binnen enkele uren lag de hele dorpskom in puin ZEELAND 33 bevrijding Bedachtzaam bekijken ze de foto van de platgeschoten, door vlammen ver schroeide straat. Onvoorstelbaar! Bin nen enkele uren lag zowat de hele kom van Domburg in puin. Ze zien het nu zelf, de scho lieren uit de hoogste klas van basisschool De Golfslag. Ze staan aan het begin van Ooststraat, op de plek waar die foto destijds moet zijn geno men. Tegenwoordig wemelt het daar van de winkels en de staminees. Zomer en winter struikel je er over dagjesmensen. Toen was het één groot gat. De foto van de woesternij roept slechts hier en daar nog wat van herken ning op. Een gevel die overeind bleef, en ook de afgelopen zeventig jaren overleefde. En op de achtergrond de zwaar gehavende waterto ren, die je toen ineens, als gevolg van de kaal slag, vanuit alle hoeken in het dorp te zien. Geen kind verlaat in Domburg de basisschool zonder gedegen kennis van de Tweede We reldoorlog. Van de aanloop tot de tol die Dom burg voor de bevrijding moest betalen, ieder jaar opnieuw brengt meester Eddy Dominicus die gebeurtenissen tot leven voor weer een nieuwe lichting kinderen die straks zijn school verlaat. Voorafgaand aan de herden kingsplechtigheden struinde hij afgelopen week met hen langs de plekken die op no vember 1944 werden platgeschoten, toen het slagschip Warspite per abuis de kanonnen op de dorpskom richtte. Aan de hand van foto's en plattegronden laat hij zijn leerlingen de ver woeste plekken zien, waar binnen enkele uren tijd 48 burgers het leven lieten. Sommige scholieren hebben nog opa's of oma's die over die verschrikking kunnen ver tellen. „Of wegduiken wanneer ze een knal ho ren", weet Teun Steketee. „En dat allemaal vanwege Hitier." Maar, vervolgt zijn klasgeno te Agnes Berveling: „Als die niet zo veel vol gers had gehad, dan was het zo ver niet geko men." Ze wil er maar mee zeggen dat je niet zomaar overal achteraan moet lopen. „Ook al beloven ze je welvaart, werk en auto's." Op school brachten alle leerlingen van groep acht hun gedachten over de oorlog en bevrij ding in dichtvorm onder woorden. Zoals Jani ce Provoost, die haar gedicht zo eindigde: De mensen waren bang het duurde veel te lang Toen kwam er een schietgevecht maar daardoor waren we wel gered. De oorlog is nu voorbij we zijn nu vrij en blij V WOENSDAG 5 NOVEMBER 2014 S Door een misrekening schoot het geallieerd slagschip De Warspite tijdens de landingen op 1 november 1944 zowat de hele kom van Domburg in puin. Aan de hand van foto's uit die tijd vergelijken scholieren van De Golfslag de bebouwing van nu met de kaalslag van destijds. Zoals hier in de Ooststraat, nu Domburgs drukste winkelstraat, toen één geblakerde ruïne, Van links naar rechts: Agnes Berveling, Teun Steketee, Jort Schipper, Anne Poelman en Tim Jammermegg. foto Ruben Oreel De Slag om de Schelde ein digde op 8 november 1944 in Vrouwenpolder met de be vrijding van Walcheren. Daarmee kwam voor de geal lieerden de vaarweg vrij naar Antwerpen voor aanvoer van troepen en voorraden. Op 1 november 1944 vielen de geallieerde troepen de Duitse bezetters van Walche ren op drie plekken aan. Vanuit Zuid-Beveland trok ken ze over het Sloe, bij Vlis- singen en Westkapelle land den ze vanuit zee. Op 3 november was heel Vlissingen bevrijd, op 6 no vember Middelburg. Precies een week na de lan dingen, op woensdag 8 no vember, gaf ook de laatste Duitse commandant zich in Vrouwenpolder gewonnen. door Henk Postma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33