Alleen 'armen' krijgen vergoeding thuishulp Veere erkent verspreiding van misleidend bericht over tipi's ASIELZOEKERSCENTRUM 28 WALCHEREN Voor- en tegenstanders van een AZC grijpen kans om hun visie te geven aan de Middelburgse politici. WestCorci Houterman Verbouwing? www.westcordhotels.nl/stad-tot-wad of bel: 058-2334900 o.v.v. Stad tot Wad Veruit de meeste mensen die van wege ouderdom of handicap (lich te) huishoudelijke hulp nodig hebben moeten die zelf gaan beta len, veel van hen al per januari. Dat is het gevolg van een rijksbe zuiniging die door de gemeenten wordt uitgevoerd. Alleen 'arme' mensen (met een inkomen tot net iets boven bijstandsniveau of met onevenredig grote lasten) krijgen die hulp dan nog vergoed. De gemeenten Middelburg en Veere zijn daar aanzienlijk soepe ler in, dan Vlissingen. Wil je in Vlissingen voor de vergoeding in aanmerking komen, dan mag het inkomen doorgaans niet hoger zijn dan no procent van de bij standsnorm. In de twee andere ge meenten is die grens hoger. Daar krijg je de vergoeding bij een inko men tot 300 euro boven een bij standsuitkering. Dat blijkt uit een besluit van B en W van Veere dat vooruitloopt op de vaststelling van nieuw armoedebeleid. De re geling voor de 'armen' vergoedt vrijwel de volledige kosten van huishoudelijke hulp, veelal een ochtend per week. Betrokkenen moeten alleen een eigen bijdrage betalen, alleenstaanden 13,74 euro en anderen 19,72 euro per maand. Zorgaanbieders hebben organisa ties opgericht waarbij de hulp kan worden ingekocht voor zo'n 15,50 euro per uur. De vakbond Abvakabo komt daartegen in actie omdat de hulp daarmee verwor den is tot 'slavenarbeid'. In het artikel over de culinaire be loftes in Gault Millau, dat giste ren in deze krant stond, is per on geluk de laatste regel weggeval len. De Bib Gourmand, voor een kwalitatief goed keuzemenu van maximaal 37 euro, was er name lijk ook voor restaurant De Ge spleten Arent in Middelburg. In een brief aan de exploitante, mevrouw J. Koolhaas-Cofin-Orge, erkent de gemeente onzorgvuldig te hebben gehandeld, en onjuiste gegevens naar buiten te hebben gebracht. De zaak draait om een bericht dat het college van B en W begin maart verspreidde, enke le dagen voor de gemeenteraads verkiezingen. Er stond in dat op de camping drie tenten mogen blijven staan van zevenenhalve meter hoog, maar dat de hoogte van nieuwe tenten beperkt dient te blijven tot vijf meter. De exploitante werd hierdoor ge dupeerd, want die had al een nieu we, hogere tent besteld. Eigen schuld, zo was de teneur van het persbericht: dan had de exploitan te maar niet moeten weigeren een 'compromis'-vergunning te accepteren voor drie nieuwe, maximaal zes meter hoge tenten. De gemeente erkent nu dat die suggestie niet klopt, en dat hoog tematen in het bericht onjuist zijn. De erkenning komt nadat het college van B en W op de vin gers is getikt door de gemeentelij ke klachtencommissie. Hoe het dan wel zit, blijft ondui delijk. Volgens de juridisch advi seur van de exploitante, Bram van Leeuwen, deugde de compromis vergunning niet. De exploitante wees die af omdat derden er de mogelijkheid aan hadden kunnen ontlenen haar hele camping-con cept juridisch aan te vechten. De hogere tent die ze al besteld had, is inmiddels het hele vakan tieseizoen in gebruik, zonder dat de gemeente aanleiding zag er te gen op te treden. MIDDELBURG - De Middelburgse politici zijn gisteravond gewaar schuwd door Tiny Brands. Zij voorspelde dat bij het asielzoekers centrum in Swerf-Rust vaak con flicten zullen zijn als er voor geko zen wordt om daar 330 mensen uit verschillende landen en gelo ven te huisvesten. Brands werkte jaren geleden als vrijwilligster bij het AZC in de Kruitmolenlaan. Ze vertelde dat ze daar uit idealis me ging werken, maar teleurge steld vertrok omdat ze daar te ma ken kreeg met allerlei conflicten tussen de vluchtelingen onder ling en tussen asielzoekers en buurtbewoners. Ze beklemtoon de dat ze beslist niet tegen de op vang van vluchtelingen is. „Maar geen 330 in een gebouw als Swerf-Rust waar nog geen hon derd ouderen woonden." Wethouder Chris Dekker wees haar en de leden van de commis sie Algemeen Bestuur erop dat het COA in de loop der jaren heeft geleerd hoe omgegaan moet worden met vluchtelingen. Vol gens hem waren er ook nauwe lijks problemen tussen vluchtelin gen en wijkbewoners toen het AZC gehuisvest was op het Ar duinterrein. Die opmerking ont lokte hoongelach bij de vele be zoekers op de publieke tribune. Heet asielzoekers welkom. Ga samen eten en spelen, deel hobby's, praat met elkaar Zij vrezen dat 330 vluchtelingen in Swerf-Rust voor veel overlast zullen zorgen in hun buurt. Frank Bouman zei dat ook toen hij na mens de buurtbewoners het woord voerde. Hij hekelde tevens de opstelling van de wethouders Dekker en Saskia Szarafinski. De laatste zei tijdens de eerste bijeen komst met buurtbewoners dat een draagvlak bepalend is of de gemeente ja zegt tegen de komst van een AZC. Hij wees naar de 580 handtekeningen die zijn orga nisatie verzamelde van tegenstan ders en het feit dat een meerder heid van de klankbordgroep te gen de komst van zoveel vluchte lingen in Swerf-Rust is. „Maar nu gaat het plotseling ook om rede lijkheid", zei hij sarcastisch. Bou man verweet de wethouder dat ze 'is gaan draaien'. En Dekker heeft volgens hem nooit echt willen luisteren naar de argumenten van tegenstanders. Marjolein Melens, die direct naast Swerf-Rust woont, pleitte voor een duurzame oplossing. Volgens haar moet het mogelijk zijn om buiten de stad een wijkje te bou wen met prefab-woningen waar vluchtelingen in gehuisvest kun nen worden. Op die manier ont staat volgens haar wel draagvlak voor de komst van honderden vluchtelingen naar Middelburg. Zij wees ook op verhalen van oud-vluchtelingen die waarschu wen dat het huisvesten van hon derden asielzoekers in een betrek kelijk kleine ruimte tot proble men zal leiden. Volgens haar is de gemeente gewoon gezwicht voor beperkt financieel gewin, omdat het nu Swerf-Rust kan verhuren aan het COA. Mevrouw Van de Wild liet een an der geluid horen. Ze pleitte er juist voor dat Middelburg - „de stad van de Four Freedoms Awards" - zijn reputatie van 'stad van de vrijheid' moet waarma ken. Ze pleitte voor een zo snel mogelijke opvang van vluchtelin gen, omdat ze dringend onderdak nodig hebben. En volgens haar kunnen problemen voorkomen worden door open te staan en te delen. „Ga samen eten, ga samen spelen, deel hobby's, praat met el kaar", zei ze als vertegenwoordig ster van de Morgensterkerk en Ontmoetingskerk. Ze stelde dat de kerken samen 1500 leden heb ben die de vluchtelingen allemaal hartelijk welkom heten. „Over een draagvlak gesproken." De gemeenteraad adviseert vol gende week dinsdag of Swerf-Rust verhuurd mag wor den aan het COA. JL '1500 kerkleden door Henk Postma DOMBURC - Sommigen 'armen' die aangewezen zijn op (lichte) huis houdelijke hulp, zijn straks in de ge meente Vlissingen slechter af dan in de rest van Walcheren. Dat blijkt uit de nieuwe regeling 'compensa tie huishoudelijke hulp' van de ge meente Veere. door Henk Postma VROUWENPOLDER - De gemeente Veere is begin dit jaar de fout inge gaan met de aankondiging dat mini- camping De Bokkesprong er geen hoge tipi's (indianententen) meer bij mag plaatsen. I* Aannemingsbedrijf vraag vrijblijvend offerte aan: door Emile Calon Mevrouw Van de Wild 's-GRAVENPOLDER 0113-311221 www.ajhouterman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28