Nachtdienst bezorgt het brein een continue jetlag In prijs verlaagd... Cruises tijdens de feestdagen! stipreizen.nl Oprichter Randstad rijkste van Nederland ECONOMIE 15 6-daagse Nieuwjaarscruise Duitsland vragen over ploegendienst Er zijn diverse soorten: twee-, drie-, vier- en vijfploegendien sten. Vanaf drie ploegen werkt men volgens een vast schema vroeg, laat en in de nacht. Bij een vijfploegendienst is er sprake van een continurooster, dan is er ze ven dagen van de week, dus ook 's nachts en in de weekenden, een ploeg werknemers aanwezig. Volgens de studie gaat het vooral om de mensen die volgens hun rooster veelvuldig nachtdienst draaien. Zij hebben als het ware Minder voordeeltjes voor personeel INC ING stopt met het geven van kortingen op hypotheken aan het eigen personeel. De bank zegt hiermee gehoor te geven aan de 'maatschap pelijke wens' om de voorde len voor bankmedewerkers in te perken. Concurrent Ra bobank zegt de personeels- kortingen wel te versoberen maar niet af te schaffen. Ruzie in de directie kost Aldi negen ton Supermarktketen Aldi moet een ontslagvergoeding van 900.000 euro betalen voor het ontslag van een mana ger. Piet Vink, directeur in koop, had kritiek geuit op au toritair gedrag van Flor du Puy, de topman van Aldi in Nederland. De inkoopdirec teur kreeg geen kans zijn kri tiek toe te lichten. 'Fraude Reaal met beleggingspolissen' Verzekeraar Reaal heeft ge fraudeerd bij verkoop van beleggingsverzekeringen. Dat stelt de Vereniging Woe- kerpolis.nl, die Reaal dag vaardt. De verzekeraar zou een computerprogramma hebben gemanipuleerd om een hoger rendement te la ten zien dan werd behaald. altijd een jetlag, waardoor hun hersenen 30 tot 40 procent snel ler verouderen. Het korte termijn geheugen gaat slechter werken, ze verwerken informatie langzamer en krijgen meer problemen om in gewikkelde, dagelijkse handelin gen goed uit te voeren; de automa tismen verdwijnen. Eerder bleek al uit diverse andere studies dat onregelmatige werktijden het risi co verhogen op chronische hoofd pijn, depressies, maagzweren, dia betes type-2, hart- en vaatziekten, beroertes en enkele vormen van kanker. Bij vrouwen is de kans op borstkanker drie keer zo groot als normaal en bij mannen geldt het zelfde voor prostaatkanker. Statistisch gezien leven mensen die in een ploegendienst werken öf hebben gewerkt korter dan mensen die alleen overdag wer ken. Maar niet bij iedereen zijn de effecten hetzelfde, de ene mens is er gevoeliger voor dan de ander. Ook zijn mensen vanaf 55 jaar niet meer verplicht in ploegen diensten te werken. Werkgevers doen echter nogal eens een be roep op de loyaliteit van hun per soneel om in ploegendienst te blij ven werken. Daarmee verdien je ook nog eens zo'n 20 procent meer dan wanneer je alleen dag diensten zou draaien. Bovendien zijn er hele bedrijfstakken die zon der ploegendiensten niet kunnen bestaan, zoals de zorg. Vermoedelijk zijn te weinig rust, slecht slapen en een verhoogde productie van het stresshormoon Cortisol de belangrijkste oorza ken. Ze ontregelen de biologische klok oftewel het natuurlijke rit me; er ontstaat een chaos in het lichaam. Eerder hebben enkele on derzoeken, onder andere bij mui zen en kleine groepen mensen, aangetoond dat slaaptekort scha delijk is voor de hersenen. Vooral het risico op Alzheimer zou daar door groter worden. Daar geeft het onderzoek geen antwoord op. Vermoedelijk veroorzaakt snel wisselen van diensten minder schade dan een lange reeks avond- en nachtdien sten. Ook is het beter om voor waarts te roteren, dus met de klok mee, van nacht- naar och tend- naar avonddienst dan an dersom. De onderzoekers stellen bovendien dat het brein zich weer kan herstellen. Na minstens vijfjaar in een dagritme zijn de hersenen weer in de oude staat. .yS'dV nu v.a. nu v.a. Nérgens voordeliger boek online of bel met 088 - 70 70 600 (StlP AMSTERDAM - Er prijkt een nieu we naam bovenaan de Quote 500, de jaarlijkse lijst van rijkste Neder landers die vanaf vandaag in de schappen ligt. Met een vermogen van 3,2 miljard euro neemt Rand stad-oprichter Frits Goldschme- ding het stokje over van Charlene de Carvalho, dochter van wijlen biermagnaat Freddy Heineken. Reden voor de wijziging is niet dat De Carvalho armer is gewor den. De Carvalho, goed voor 7,3 miljard euro, woont alleen al ja ren in het Verenigd Koninkrijk en is daarom verplaatst naar een nieuwe lijst van rijkste Nederlan ders in het buitenland. „Het is eigenlijk niet zuiver om ook Nederlanders die al jaren met hun vermogen elders zitten, mee te pakken", aldus Quote-hoofdre dacteur Mirjam van den Broeke. De hele top 5 van de Quote-500 ziet er dit jaar anders uit. Inves teerder Dik Wessels staat nu op plaats 2 met 2,4 miljard euro. Me diamagnaat John de Mol is goed voor een derde plek met 2,3 mil jard euro. De nummers 4 en 5 zijn auto-importeur Wijnand Pon met 1,8 miljard euro, en Els Blok ker, weduwe van oud-winkelke- tenbezitter Jaap Blokker, met 1,7 miljard euro. WOENSDAG 5 NOVEMBER 2014 5 Werken in ploegendienst is slecht voor de gezondheid, blijkt uit een studie die deze week verschijnt in het 'British Medical Journal'. Voor al het brein heeft te lijden. door Dick Hofland Wat houdt een ploegendienst in? Ruim een miljoen Nederlanders werken in ploegendienst Moeten zij zich allemaal zorgen maken? AMSTERDAM ARNHEM HILVERSUM 3 Ploegendiensten kunnen dus maar beter worden afgeschaft? 4 Waarom heeft werken op onre gelmatige tijden zulke negatie ve gevolgen voor de gezondheid? 5 Is er iets tegen te doen? I Mensen die vaak nachtdienst draaien hebben als het ware altijd een jetlag, waardoor hun hersenen 30 tot 40 procent sneller verouderen, foto HH geulen r Koblenz% Boppard v Malnz Bildeshelm* 23 december per MS AUegro***+ fr/ uitstekende prijs- kwaliteitverhouding IncL busreis van en naar Duits land, cruise met alle maaltijden aan boord en 1 avond live muziek 459 Inclusief Emmwcli ■ch» RUd«shelm extra's! 28 december per MS Allegro**** incL busreis naar Duitsland, cruise met alle maaltijden aan boord en 1 avond live muziek incL feestelijke oudjaarsavond zie stipreizen.nl/crran 399 Prijzen p.p. o.!>.v. 2 p n en eventuele (verplichte) lokale kosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Katern Zeeland: Piet Vroon blijft rijk ste Zeeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15