S VERDIEPING 13 2001: A Space Odyssey (1968, Stanley Kubrick) Close Encounters of the Third Kind (1977, Steven Spielberg) Aliens (1986, James Cameron) Wall-E (2008, Andrew Stanton) Star Wars V: The Empire Strikes Back (1980, George Lucas) Na een dialoogloze proloog die zich afspeelt in prehistorische tijden, verplaatst de handeling van de beste sf-film aller tijden zich naar het ruimte tijdperk. De bemanning van een ruimteschip krijgt het aan de stok met boordcomputer HAL 9000. Twee jaar later, in het magische jaartal uit de titel, maakt de hoofdpersoon een psychedelisch vormge geven ruimtereis. Raadselachtige vertelling over de verhouding tussen mens en kosmos, geschreven in nauwe samenwerking met sciencefictionicoon Arthur C. Clarke. budget: 10,5 miljoen dollar Opbrengst: 190 miljoen dollar n dit klassieke ufo-drama komt de ruimte naar de aarde. Hoofdrolspeler Richard Dreyfuss raakt geobsedeerd door zijn ontmoeting met een ruimteschip. De film eindigt met een magis trale, bijna religieuze ontmoeting met de buiten aardse wezens. John Williams' betoverende film muziek speelt daarbij een cruciale rol. Het door Spielberg geschetste beeld van goedwillende, technisch geavanceerde aliens die de helpende hand uitsteken naar de mensheid is typerend voor de liberale jaren '70. budget: 18 miljoen dollar opbrengst 300 miljoen dollar Met Star Wars (1977) bracht George Lucas de lol terug in de ruimtefilm. Lekker knal len in de ruimte, in de geest van de klassieke spa ce opera. Het eerste vervolg, The Empire Strikes Back, is de beste aflevering in de serie. De vaart is in de actiescènes opgevoerd. De special effects zijn beter dan de al baanbrekende trucages in de voorganger. Naast spectaculaire zwaardgevech ten met zoemende lichtsabels maakte de film vooral indruk door de manier waarop de onein digheid van de ruimte voelbaar wordt gemaakt. budget 18 miljoen dollar Opbrengst 540 miljoen dollar In de jaren '80 was er geen ruimte meer voor welwillende aliens. Ridley Scott was daar in 1979 al op vooruitgelopen, door zijn publiek in Alien de stuipen op het lijf te jagen met monsters die mensen gebruikten als gastlichamen voor hun eieren. In het 57 jaar later spelende Aliens overtreft James Cameron dat met een denderen de actiefilm. Ripley (Sigourney Weaver) keert te rug naar de plek des onheils uit Alien. Daar wacht een zenuwslopende confrontatie met een roedel kwaadaardige ruimtemonsters. budget 18,5 miljoen dollar opbrengst 180 miljoen dollar Briljante animatiefilm over een noest werken de robot Wall-E die achterbleef op een door de mensheid verwoeste en voor oud vuil achter gelaten aarde. Humoristisch, filosofisch en schitte rend vormgegeven. Op het hilarische hoogte punt belandt Wall-E samen met de hypermoder ne robot EVE in de ruimte. Aangedreven door een brandblusser vliegt Wall-E door het luchtledi ge. Het brandblusserballet inspireerde Sandra Bullock en George Clooney in het ruimtedrama Gravity (2013) tot een ontroerende hommage. budget: 180 miljoen dollar Opbrengst: 520 miljoen dollar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13