De film Interstellar, die deze week in première gaat, wordt gezien als nieuwe standaard in het sf-genre. 12 VERDIEPING SCIENCEFICTIONFILM Het gebeurt niet iedere dag dat een film met een waardering van 9,4 bin- nendendert op de filmda- tabase Imdb.com. De sciencefictionfilm Inter stellar is dan ook een van de meest besproken films van het jaar. Terwijl de fanatieke filmfreaks met hun hoge cijfers aangeven dat regisseur Chris topher Nolan de hooggespannen verwach tingen wat hen betreft compleet heeft waar gemaakt, zijn de eerste kritieken toch min der juichend. De regisseur van Memento, The Dark Knight en Inception legde de lat hoog, door een groots en meeslepend verhaal neer te zetten over de mens en zijn plaats in het heelal. Daarbij schrok hij er niet voor terug thema tisch en visueel veelvuldig te refereren aan de grootste mijlpaal in de sf-geschiedenis: Stanley Kubricks 2001: A Space Odyssey. Nolans drie uur durende epos over een ruimtemissie die de uitstervende aarde ver laat om op zoek te gaan naar een bewoonba re planeet, wordt alom geprezen vanwege zijn ambities. Ook zijn de critici unaniem in hun lof voor het magistrale camerawerk van Zweedse Nederlander Hoyte van Hoytema en de sterke dragende rol van Matthew Mc- Conaughey. Het toonaangevende entertainmenttijd- schrift Variety meent dat Christopher No lan zich mag meten met grootmeester Ku brick en noemt de film zijn 'inhoudelijk en visueel meest gedurfde werkstuk'. Voor het maken van de film beschikte Nolan over een budget van maar liefst 165 miljoen dol lar. Tegenover de fans staat een grote groep criti ci, die menen dat Nolan te veel hooi op zijn vork heeft genomen. Met name de emotio nele impact die de regisseur probeert te be reiken in de relatie tussen de hoofdpersoon en zijn op aarde achtergelaten dochter, weet niet iedereen te overtuigen. De makers van de film benadrukken dat hun film de toets van de wetenschappelijke kritiek kan doorstaan. Toen Steven Spiel berg in 2006 het initiatief voor de film nam, was hij gegrepen door de theorieën van na tuurkundige Kip Thorne, die stelde dat wormgaten bestaan en dat deze gebruikt kunnen worden voor tijdreizen. Vanaf het begin is Thorne bij het project be trokken als adviseur, en dat bleef hij toen Christopher Nolan het stokje van Spielberg overnam. Volgens Vincent Icke, hoogleraar Ze hebben het reizen door wormgaten alleen niet spectaculair genoeg gemaakt theoretische sterrenkunde in Leiden, is de visuele weergave van zwarte gaten en het reizen door wormgaten wetenschappelijk correct. „Ze hebben het alleen niet spectacu lair genoeg gemaakt. Een paar keer zie je mooie beelden van de vervormde ruimte rond een zwart gat. Maar steeds staan er dan mensen op de voorgrond. Zo belangrijk zijn mensen toch niet?" Icke, die naast wetenschapper ook beeldend kunstenaar is, is beter te spreken over de weergave van de vijfde dimensie waarin hoofdpersoon Cooper belandt. „Daarbij denk ik: hè hè, nou doen ze eindelijk iets. Die dimensie is weergegeven als een tesseract (een 4-dimensionaal object, een hy perkubus, red.). Denk daarbij aan een ruim te met aan alle kanten spiegels, die zorgen voor een oneinige vermenigvuldiging, zo wel in ruimte als in tijd. De vader is in de toekomst en de dochter in het verleden, maar hier vallen die tijden samen. Dat heb ben ze grafisch fraai weergegeven en het is wetenschappelijk geloofwaardig." door Fritz de Jong Vincent Icke, hoogleraar theoretische sterrenkunde 1 N T E foto's Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12