Zelfkastijding sjiieten bij herdenken strijd Hussein HOUTBOUW HOLLAND BBC in Manchester toeristische attractie mm BUITENLAND 11 hJaJ-uMslut qoetL - --^28* .v I WWW.HOUTBOUW tbouw Ls in houtbouw stzSk mm Zij doen mee aan de Ashura-vie- ring in Nabatieh, een plaatsje in zuidelijk Libanon waar de split sing tussen soennieten en sjiieten heftig wordt herdacht. Sjiieten gedenken deze week de strijd tussen imam Hussein, de kleinzoon van de profeet Moham med, en kalief Yazid, die plaats vond in het jaar 68o in de Iraakse stad Karbala. De vertrouwelingen van Hussein - de sjiieten - gelo ven dat hij de rechtmatige leider van de moslims was, vanwege zijn afstamming van Mohammed. De soennieten geloven echter dat de leider van de gemeenschap ver kozen moest worden op basis van leiderschapskwaliteiten. De wereldwijde vieringen van As- hura hebben dit jaar extra beteke nis vanwege de dreiging van de soennitische Islamitische Staat (IS). In Libanon, waar afgelopen jaar meerdere aanslagen sjiitische buurten troffen, werden strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Ook in Irak, waar het ritueel vaak doelwit is van aanslagen, bewaak ten duizenden soldaten de optoch ten. Elders in de wereld ging het toch mis: er kwamen vijf sjiieten Het is hetzelfde als vroeger, er zijn nu ook terroristen die moorden om tijdens een viering in Sau di-Arabië en ook in Nigeria vielen er vijftien doden na een zelf moordaanslag, waarschijnlijk door soennitische extremisten van Boko Haram. „Dit jaar beleef ik het nog inten ser dan anders", zegt de hevig be bloede Ali (28). Hij deed als kind al mee om het lijden van Hussein beter te begrijpen. Hoewel de processie er bloedig uitziet, is de geijkte manier het met een scheermes aanbrengen van een ondiepe snee in het voor hoofd. Vervolgens wordt er met de platte kant van een zwaard of vlakke hand op geslagen. Zo gaat de wond hevig bloeden. Minder fanatieke sjiieten kiezen er voor om met de vuisten op hun borst te slaan. Hoogtepunt van de dag is het toneelstuk waarin het bloe dige einde van Hussein wordt na gespeeld. In Nabatieh gebeurt dat door een cast van meer dan twee honderd man, inclusief opmerke lijk genoeg tien Syrische, soenniti sche, stuntmannen. Said Zeibib (43) doet voor het eerst mee aan het stuk. „Het is nu hetzelfde als vroeger", zegt hij geëmotioneerd. „Er zijn terroristen die mensen vermoorden, net als toen." Het bloederige gedeelte is omstre den. Ayatollah Khamenei, de gees telijk leider van Iran, verbood zelf kastijding met zwaarden en ook de sjiitische militaire beweging Hezbollah staat het volgelingen niet toe. „Het toneelstuk is de at tractie, Dat bloedgedoe is niet het echte Ashura", zo stelt een veilig heidsman van Hezbollah bij de in gang van Nabatieh. Hezbollah or ganiseert rouwprocessies zonder bloed. En de tiendaagse rouwpe- riode wordt aangegrepen voor po litieke propaganda. ONTVANG NU 15% BTW VOORDEEL OP DE MONTAGE WÊÊÊÊ&* v„ M. Douglas/Lariks kapschuur, afmeting: 600 x 550 cm Compleet gemonteerd: €16,616, nü 15.565, M Het epicentrum van de BBC in Manchester, onderdeel van Media- CityUK, heeft bij het invallen van de duisternis veel weg van een hippe fabriek. Het mediapark kan zich qua omvang meten met een klein vliegveld of een campus van een universiteit. De BBC heeft een groot deel van de activiteiten van Londen naar Manchester verplaatst. De locatie bij Salford Quays is niet toevallig gekozen. De trendy plek gold ruim 30 jaar geleden nog als het hart van de ha ven van Manchester. Na de slui ting ervan in 1982 moest een nieu we bestemming worden gevon den voor het in onbruik geraakte gebied, in tweeën gesplitst door de rivier Irwill. Eén van de meest grootschalige en grondige opknap beurten van een stadsdeel in het Verenigd Koninkrijk kreeg daar gestalte. Stukje bij beetje maakten verval len graansilo's en magazijnen plaats voor kantoren en wonin gen. Het Lowry Theatre en het Im perial War Museum verrezen op de braakliggende stukken grond. De MetroLink, de verbindingslijn met de stad, werd steeds meer ontsloten. Manchester en omge ving kregen weer allure en creëer den zo een voedingsbodem voor de realisatie van MediaCityUK. De herrijzenis van Manchester en voorstad Salford ontging de politi ci in Londen niet. Noord-Enge- land, lang weggezet als achterge steld gebied, kon niet meer gene geerd worden. De bazen van de BBC begrepen dit goed. Na de soe pel verlopen Gemenebest Spelen van 2002 liet de directie zich ont vallen, dat de staatsomroep grote delen wilde verplaatsen naar het Noorden. De keuze viel op Salford Quays. Studio's, radiostations, gro te shows en nieuwsprogramma's zouden de oversteek gaan maken. Vanaf de oplevering in 2011 moes ten 2.300 werknemers de overstap van Londen naar Manchester ma ken, vergezeld van een aanzien lijk financieel zoethoudertje. Met de operatie was, gerekend over een exploitatie van 20 jaar, omge rekend 1,5 miljard euro gemoeid. De BBC kreeg gezelschap van commercieel station ITV, onder meer maker van de soap Corona tion Street, onafhankelijke studio's en een bijgebouw van de Universi teit van Salford. Om de regio een stimulans te geven, kregen stu denten media, drama en journalis tiek een plek in een toren naast vooraanstaande producenten en (inter)nationale sterren. De transplantatie van met name onderdelen van de BBG trekt toe risten uit het hele land. De rond leidingen over de set van kinder programma Blue Peter en de kas ten met parafernalia van de diver se programma's zijn steevast vol geboekt. De overstap - in de loop van 2015 moeten. 3.500 werkne mers in Manchester werken - kweekt goodwill, al blijven de kos ten vragen oproepen. De afbeelding van boegbeeld Ga ry Lineker op de glazen voorgevel van Quay House geeft de gekun steldheid scherp weer. Net als de rest van de afdeling sport moest de presentator van Match of the day, het best bekeken programma van de BBC, Londen verruilen voor Manchester. Lineker, en met hem vele andere coryfeeën, wei gerde te verhuizen. Voor elke uit zending reist hij per hogesnel heidstrein van Londen naar Man chester. Enkele uren later keert hij terug in een auto met chauf feur. Niettemin stelt de BBC dat Sal ford Quays op termijn kostenbe sparend gaat werken. De beloofde impuls voor lokaal talent blijft vooralsnog uit. Vorig jaar kwam nog geen procent van het perso neelsbestand uit de omgeving. Het marktaandeel in het noorden van Engeland, waar kijkers de BBC links lieten liggen, is na de verhuizing toegenomen. MediaCi tyUK, groter dan het Media Park in Hilversum, gedijt en groeit. Maar 1,5 miljard euro voor een veredeld charmeoffensief blijft moeilijk te verantwoorden. Phileas Foggstraat 28 Emmen 0591 634422 WOENSDAG 5 NOVEMBER 2014 Bebloede sjiieten lopen door de straten van Nabatieh. foto Fernande van Tets door onze correspondent Fernande van Tets NABATIEH - De straten zijn een ri vier van bloed en regenwater, ter wijl de massa bebloede, in wit ge hulde mannen zich blijft voortbe wegen. Met zwaarden slaan de mannen zich op het voorhoofd. Said Zeibib, acteur /V;, ■- V REPORTAGE MEDIACITY door Geert Langendorff MANCHESTER - De draaideuren van Quay House bewegen tegen het einde van de middag onophoude lijk. Terwijl beveiligers de wisseling van de wacht nauwkeurig in de ga ten houden, klinkt de stem van een nieuwslezer uit luidsprekers. Het gros van de medewerkers wan delt in een rechte lijn naar de tram, die hen naar andere delen van de stad moet brengen. Gary Lineker. foto HH Het verplaatsen van grote delen van de BBC van Londen naar Manchester kost 1,5 miljard euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11