Wie mogelijk ebola heeft, moet zijn contacten prijsgeven BINNENLAND 7 STRIJD TEGEN EBOLA De vorige maand toegezegde Nederlandse steun aan de strijd tegen ebola krijgt nu concreet vorm. DEN HELDER - Tranen en omhelzin gen bij het afscheid op de kade in Den Helder. Het marineschip Ka- rel Doorman vertrekt donderdag voor een ebolamissie naar West-Afrika, maar gisteren scheepte de bemanning zich al in voor enkele oefeningen op zee. Het grootste schip van de Neder landse zeemacht brengt hulpgoe deren uit een groot aantal Europe se landen voor de bestrijding van ebola naar Afrika. Na aankomst wordt het meer dan 205 meter lan ge schip in de Golf van Guinee in gezet voor verdere transporttaken en logistieke ondersteuning van een reeks partnerlanden. Morgen legt de Karei Doorman nog eenmaal aan in thuishaven Den Helder om te worden bela den met ruim honderd voertui gen, waaronder ambulances en terreinwagens. Ook gaan meer dan zeventig containers aan boord met hulpgoederen, zoals mobiele laboratoria, mobiele zie kenhuizen, beschermende kle ding, bedden voor patiënten, ge neratoren, veldtoiletten en materi aal voor patiëntenzorg. De goederen zijn ter beschikking gesteld door Nederland en een aantal andere EU-landen, waaron der het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en België. De Britse bij drage wordt onderweg naar Afri ka in de Zuid-Engelse marinestad Southampton opgehaald. De humanitaire missie staat on der leiding van de Europese Unie en wordt uitgevoerd in nauwe sa menwerking met de VN, non-gou vernementele organisaties en Afri kaanse autoriteiten. Luitenant ter Zee Alex Kranen burg legt uit dat de Karei Door man niet aanlegt in Afrikaanse ha vensteden. Het schip zal voor de kust positie kiezen en soms - bij voorbeeld voor bevoorrading - naar Dakar in Senegal of Accra in Ghana varen. Naast de vaste bemanning van de Karei Doorman (137 personeelsle den), varen meer dan vijftig mari niers mee. Zij brengen de lading met landingsvaartuigen aan land en zorgen voor de bescherming van de missie. Kranenburg: „Bij het aan land gaan van Nederlands defensiepersoneel worden uitge breide veiligheidsprotocollen in acht genomen." Als personeel aan land gaat, wordt een uitgebreid veiligheidsprotocol in acht genomen Ook gaat een medisch team mee. Evenmin als de medische voorzie ningen aan boord, zal dit team worden ingezet voor ebolaslacht- offers op het Afrikaanse vaste land. De transportmissie wordt voor een deel bekostigd door Defensie (de inzet van het schip en de sala riskosten van de vaste beman ning). De rest wordt - tot een maximum van 14 miljoen euro - vergoed door het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking en de Europese Commissie. De Karei Doorman is specifiek ge bouwd voor bevoorrading op zee. Het logistieke ondersteunings schip heeft een helikopterdek waar twee heli's tegelijk kunnen starten en landen, grote laadvloe ren, liften en middelen voor het in- en ontschepen van personeel en materieel in gebieden met be perkte havenfaciliteiten. Al zeker twee dagen liep de New- Yorkse arts Craig Spencer met ver moeidheidsverschijnselen rond toen bij hem de diagnose ebola werd gesteld. Opgelopen in Gui nea, waar hij ebola-patiënten had behandeld. Zijn acties leidden tot commotie alom, want hij was al met zo veel mensen in contact geweest. Be smetting vindt plaats door con tact met lichaamsvocht, zoals braaksel, diarree of zweet. Terwijl Spencer in het ziekenhuis lag, werden zijn wandelgangen nage trokken door disease detectives, zo als de Amerikanen ze noemen. Zijn verloofde en twee vrienden werden daarop in quarantaine ge plaatst. In Nederland zijn het artsen of verpleegkundigen infectieziekten- bestri jding van de GGD die onder zoek naar de contacten van moge lijk besmette patiënten verrich ten. Dit jaar zijn zij tien tot twin tig keer in actie gekomen, zoals begin oktober in Dordrecht. De man was op de huisartsenpost in elkaar gezegen. „De medewerkers die hem overeind hebben gehol pen zijn toen gemonitord", zegt Henk Klapwijk, arts bij de Dienst Gezondheid Jeugd Zuid-Hol land Zuid, waar de GGD onder valt. Dat betekent dat zo iemand twee keer per dag zijn tempera tuur meet. Bij twee keer achter el kaar op een dag meer dan 38 gra den koorts, of als de persoon moet braken, hoofdpijn heeft of misselijk is, wordt actie onderno men. „Als de patiënt daar nog toe in staat is en alleen koorts heeft, rijdt hij zelf naar het ziekenhuis, maar er wordt wel verzocht een achteringang te nemen. Daar wordt hij opgevangen door perso neel in beschermende kleding." In het geval van de Dordtenaar bleek het uiteindelijk om malaria te gaan en niet om ebola. Maar stel dat een Nederlandse militair of hulpverlener terugkeert uit West-Afrika, na een week de diag nose ebola volgt en hij zwijgt over een deel van zijn bezighe den? Een specifieke bevoegdheid om mensen te dwingen de waar heid te spreken, hebben de artsen ook niet. Niet nodig, meent woordvoerster Dorien Tolhuis van GGD Nederland. „Als je zo ziek bent, ga je daar niet over lie gen. In het ergste geval kan de po litie ingeschakeld worden." DINSDAG 4 NOVEMBER 2014 I Bemanningsleden van de Karei Doorman nemen afscheid van hun geliefde op de kade in Den Helder, foto HH Doorman klaar voor Afrika door Paulus Smits Alex Kranenburg, luitenant ter zee door Lilian Dominicus UTRECHT - 'Disease detectives' he ten ze, medici die de wandelgan gen naspeuren van ebolapatiënten. GGD-medewerkers hebben tien tot twintig keer contacten onderzocht van mogelijke ebola-patiënten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7