Op school gezond leren eten nog hele klus Handelsmissies door provinciebestuurders: 'weggegooid geld' Droog en warm op pad j i 44 Regionale bestuurders hebben weinig kaas gegeten van handelsmissies 6 BINNENLAND molenaar s'% ih kef [êtêjfj vragen over gezond leren eten op school Geen hagelslag voor de kinderen deze week tijdens het Nationaal Schoolontbijt. Het ontbijtpakket dat de scholen hebben ontvangen is aangepast omdat er, volgens voedselwaakhond Foodwatch, tij dens voorgaande Schoolontbijtedi- ties te veel ongezond beleg bij zat, zoals hagelslag, volle margarine en te zoute smeerkaas. Kinderen zouden volgens Food watch juist groente en fruit voor geschoteld moeten krijgen. Van daag krijgen de kinderen dan ook geen hagelslag op de boterham, maar fruit ernaast. Ook de recla mes van de sponsors zijn van het lesmateriaal verdwenen, zoals Foodwatch wenste. Ruim 350.000 leerlingen in het ba sis- en voortgezet onderwijs krij gen vanaf deze week geen school fruit meer. Na onenigheid tussen de zes leveranciers van EU-School- fruit en het ministerie van Econo mische Zaken hebben de leveran ciers besloten zich terug te trek ken en geen fruit te leveren. Elke week zouden een miljoen stuks groente en fruit per week worden verdeeld over de deelnemende scholen. Maar de leveranciers vin den de betalingsvoorwaarden van de EU te riskant: ze zouden tot een half jaar op hun geld moeten wachten. Dat terwijl de Europese Commissie meer geld beschik baar stelt voor het schoolfruitpro- gramma. Van de 150 miljoen voor de hele EU krijgt Nederland 5,2 miljoen euro. Het Nationaal Schoolontbijt is een landelijk, jaarlijks terugke rend ontbijtevenement dat kinde ren moet stimuleren elke dag ge zond te ontbijten. Tijdens de twaalfde editie deze week ontbij ten meer dan 500.000 kinderen op 2500 basisscholen. Het ontbijt pakket van dit jaar is samenge steld met producten die het Voe dingscentrum beoordeelt als 'voorkeurs- of middenwegpro duct'. Het brood en de broodjes worden geleverd door bakkers en super markten uit de buurt; de spon sors zorgen voor de rest. EU-Schoolfruit is een project waar scholen aan mee kunnen doen om kinderen te stimuleren fruit en groente te eten in de klas. Deelnemende scholen ontvangen 25 weken lang gratis schoolfruit. Drie stuks groente of fruit per leerling, per week. Ook moeten de scholen de lespakketten gebrui ken die door EU-Schoolfruit wor den aangeboden om kinderen iets bij te brengen over groente, fruit en gezonde voeding. Een goed ontbijt bevat vol gens het Voedingscentrum (volko ren) graanproducten als brood, muesli of havermout, zachte (dieet)margarine of halvarine, be leg als 20+- of 30+-kaas, magere vleeswaren en vruchtenhagel, jam en appelstroop als zoet beleg. Daar hoort een halfvol of mager melkproduct bij en vers fruit of vruchtensap. Allemaal producten uit de Schijf van Vijf. De producten die de kinderen tij dens het Nationaal Schoolontbijt voorgeschoteld krijgen, zijn sa mengesteld volgens deze richtlij nen. Zo'n ontbijtpakket bestaat uit tarwebolletjes, krentenbollen, volkorenbrood, halvarine, fruit stroop, smeerkaas, 30+-kaas, half volle melk en fruit. Zoet beleg hoeft niet helemaal weggelaten te worden bij het ont bijt, vindt het Voedingscentrum. „Zoet is niet per definitie slecht of iets dat niet mag", zegt een woordvoerster. „Er zijn ook min der gezonde keuzes als het om hartig beleg gaat, zoals vette kaas of worst bijvoorbeeld." Maar hagelslag is in verhouding vrij vet én zit vol suiker. „Het is dus niet zo dat wij vinden dat ha gelslag nooit op de boterham mag. Kinderen kunnen elke dag kiezen." Het Voedingscentrum wil tijdens het Nationaal Schoolontbijt 'het juiste voorbeeld' geven door voor het zoete en hartige beleg te kie zen dat het beste is. Het Voedingscentrum vindt dat het de taak van de ouders én van school is. „We geven de ouders 'handvatten' door ze informatie te geven over hoe ze hun kinderen gezond kunnen laten eten", aldus de woordvoerster. School is 'een educatieve omgeving' en dus 'een prima plek' om kinderen iets over .gezond eten bij te brengen. „Daar naast vinden veel ouders dat school er medeverantwoordelijk voor is." Ruël reageert op het nieuws - gis teren in deze krant - dat regiona le bestuurders vorig jaar 257.000 euro hebben uitgegeven aan bui tenlandse reisjes. Een groot deel van de reizen ging naar China. „Regionale bestuurders en ambte naren hebben weinig kaas gege- ten van handelsmissies", zegt Ruël, die al jaren onderzoek doet naar het effect van missies door politici en bedrijfsleven. „Een suc cesvolle missie vergt een grondige voorbereiding: je moet bedrijven uit de regio gericht koppelen aan mogelijke zakenpartners in het buitenland. Daar ontbreekt het nu aan." Volgens Sander Hage, woordvoer der namens de twaalf provincies in het Interprovinciaal Overleg (IPO), openen commissarissen van de koning en gedeputeerden in het buitenland juist deuren voor het bedrijfsleven. „Dat klopt op zich wel", reageert Ruël. „Maar als een missie slecht voorbereid is en er na afloop geen nazorg is, levert de reis uiteinde lijk geen orders op. Ambtenaren nemen te weinig tijd voor de voor bereiding of hebben te weinig kennis en ervaring op dit vlak." De missies blijven volgens Ruël nogal eens steken op het niveau van 'gezellige en inspirerende reis jes'. Ook is er geen bewijs dat mis sies met een commissaris van de koning of een gedeputeerde meer succes hebben dan missies zonder deze hoogwaardigheidsbekleders. Deze krant berichtte gisteren dat vaak onduidelijk is wat de reizen door provinciebestuurders precies opleveren. Voor het merendeel van 384 onderzochte reizen kon den de provincies niet aangeven wat de tripjes uiteindelijk hebben opgeleverd. Gratis regenponcho bij een demo aan huis Bel 0800 - 27 40 400 voor een gratis demonstratie aan huis Gratis uitgebreide brochure? Ja, stuur mij de gratis scootmobielen brochure Naam Mevr. Dhr. fruit" mp>£>r KTo r\r»onirrhoi/-J fnfoon Ifï? T" V'lli" éiiiiiiIIIIH vraaaat TE" ü^bssbiwh 5 Er staat deze week geen hagelslag op tafel tijdens het Nationaal Schoolontbijt. Te ongezond. Hon derdduizenden leerlingen krijgen ook geen gezond schoolfruit. door Kim Jacobs 1 Waar ging alle ophef ook alweer over? Wat zijn het Nationaal School- ontbijt en EU-Schoolfruit eigen lijk? I De aftrap van het Nationaal Schoolontbijt was gisteren in Madurodam, zonder hagelslag, foto Nationaal Schoolontbijt 2014 3 Wat is een verantwoord ontbijt? 4 Toch zoete producten in het pakket: waarom dan geen hagel slag meer? 5 Gezond leren eten: is dat niet een taak van de ouders? door Peter Winterman ZWOLLE - Handelsmissies door pro vinciebestuurders leveren meestal niets op. De buitenlandse reizen worden onvoldoende voorbereid door ambtenaren. Dat zegt Huub Ruël, lector international business aan hogeschool Windesheim in Zwolle. Huub Ruël Ga lekker op pad, want een frisse neus doet iedereen goed. Met de winter in het vooruitzicht kunnen we ons alweer verheugen op mooie vergezichten in de natuur en gezellige familiebezoekjes. Met de gratis (gevoerde) regenponcho t.w.v. €198,- blijft u droog en lekker warm. U krijgt de regenponcho helemaal gratis bij een demonstratie aan huis. Maak nu een afspraak voor een gratis demo aan huis, bel: 0800 - 27 40 400. Of kijk op www.molenaar.nl voor meer informatie. De actie is geldig tot en met 29 november 2014. Wees er snel bij, want op=op <rfs Wilt u alles weten over scootmobielen? Bel 0800-27 40 400 of vraag hem aan op: www.molenaar.nl Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail wk45_M2_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6