Scholieren krijgen les in 'normaal doen in de bus' BOUWWONDEREN ZEEUWS-VLAANDEREN H Het lijkt wat vreemd, leren hoe je je in een bus moet gedragen. George van Heukelom, als provin ciaal bestuurder verantwoordelijk voor het openbaar vervoer, legde in het Edudelta College voor een grote groep leerlingen 'het hoe en waarom' uit. „In bussen gebeurt van alles. Het is een samenleving in het klein die op vier wielen door de provincie rijdt. En dan ge beurt er wel eens wat. Alles draait om begrip voor elkaar." Een 'OV-spel' is ontwikkeld om het onderlinge begrip te verster ken. Leerlingen van klas 2a van het Edudelta College deden eraan mee, met Connexxion-chaufFeurs Loek Scheepers en José van Dam. De scholieren kregen allerlei vra gen voorgeschoteld, onder meer over de hoogte van boetes in het OV. Voeten op de bank: 70 euro, lawaai maken: 120 euro, opgeven valse naam: 270 euro. De scholieren schrikken, al is het de vraag of er ooit boetes worden gegeven. Daar gaat het José van Dam ook niet om: „Het gaat erom dat we het gezellig houden in de bus. Dat begint al bij het instap pen: zeg netjes 'goedemorgen'. Maak ook eens een praatje, anders kunnen we net zo goed achter de lopende band gaan staan." De derde editie van de jaarlijkse expositie Horizon 8300, over toekomstplannen in Knokke-Heist, heet niet voor niks 'Bouwwonderen'. De plannen voor Heist zijn omstreden. KNOKKE-HEIST - Oppositiepartijen in de gemeente Knokke-Heist wil len het burgemeester Leopold Lip pens nog wel eens onder de neus wrijven: hun gemeente is méér dan alleen het mondaine, rijke ge deelte aan de oostkant. Het twee de deel van de gemeentenaam, Heist, krijgt te weinig aandacht. Het Knokse college pareert die kri tiek nu met grote plannen voor die deelgemeente. Knokke-Heist presenteerde de af gelopen jaren het ene na het ande re grote plan. Uitbreiding van Het Zwin, eilandjes voor de kust, de bouw van een ziekenhuis, nieuwe woonwijken: het lijkt alsof het ge meentebestuur alle ballen de lucht in gooit, vervolgens wel zal zien welke er blijven hangen, om daar dan als prestigeproject mee te kunnen pronken. In al die toekomstplannen kwam Heist er bekaaid vanaf. Natuur lijk: de woonwijk Heulebrug groeit als kool, maar het oude ge deelte van het voormalige vissers dorp, inmiddels vastgegroeid aan Knokke, kreeg nauwelijks een rol in de spectaculaire toekomstvi sies van het gemeentebestuur. Burgemeester Leopold Lippens voelde zich beledigd door de kri tiek, trok aan wat touwtjes en zie daar: ook voor Heist toverde hij konijnen uit de hoge hoed. En niet zomaar kleintjes. Lippens zou Lippens niet zijn als zijn ideeën geen weerstand op zouden wekken. Met name het plan voor een 'community house' op het Maes en Boereboomplein werd in eerste instantie door veel mensen als grap opgevat. Lippens is echter serieus met zijn ideeën voor een kleurrijke kubus van 40 bij 40 meter, en 40 meter hoog. Op de benedenverdiepingen ko men winkels, multifunctionele ruimten, een raadzaal, biblio theek en politiebureau. De hogere etages bieden plaats aan zeventig appartementen. Het kleurrijke, blokkenachtige uiterlijk doet den ken aan containers. Die verwijzen weer naar de havenactiviteiten in het nabij gelegen Zeebrugge. Het gebouw speelt een belangrij ke rol in de expositie 'Horizon 8300', die de gemeente tot eind dit jaar in cultureel centrum Scharpoord laat zien. In die jaar lijkse tentoonstelling worden toe komstplannen van het gemeente bestuur gepresenteerd. Ook de ge plande woontoren aan het Hel denplein in Heist, direct aan zee, springt in het oog. Die 'landmark' moet twintig verdiepingen en 65 meter hoog worden. Er komen winkels, een restaurant, een hotel en zeventig appartementen in. Overigens liet de gemeente de in richting van de expositie over aan de betrokken architecten. Handig natuurlijk, want die hoeven niet in te gaan op kosten, haalbaarheid en draagvlak van de plannen. Daarover is dan ook niets te le zen. Het gemeentebestuur kreeg natuurlijk wel al kritische vragen en opmerkingen. Omwonenden staan niet te springen om beide plannen. „Onze plaatselijke poli tiekers zouden beter regeren op plat water", reageert een buur man van het toekomstig 'commu nity house'. „Volgens mij is dit ge bouw ontworpen op een zatte maandag. Wie wil nu een contai nerpark met afgedankte contai ners in zijn achtertuin? Heel het land lacht met dit project, maar wij zitten er weer mee." Critici wijzen onder meer op de plannen voor een forse uitbrei ding van het casino, jarenlang een paradepaardje van burgemeester Lippens. Die gingen uiteindelijk niet door bij gebrek aan investeer ders. Hoewel ook de financiering van het 'community house' nog niet rond is, verwacht het ge meentebestuur wel degelijk bin nen drie jaar met de bouw te kun nen beginnen. DINSDAG 4 NOVEMBER 2014 Ook Heist moet vooruit door Rolf Bosboom GOES - Veel scholieren in Zeeland maken gebruik van de bus, zeker sinds het mbo-onderwijs is samen gebald in mbo-school Scalda. Spe ciaal vöor leerlingen van Scalda in Middelburg, het reformatorische Calvijn College in Goes en de scho- lengroep voor groene opleidingen, het Edudelta College in Goes, is maandag een nieuw lesprogramma begonnen: Sociaal en Veilig Open baar Vervoer (OV). door Martijn de Koning De expositie 'Horizon 8300; bouw wonderen' is tot en met 11 januari te zien in cultureel centrum Scharpoord in Knokke-Heist, dagelijks open tus sen 10 en 19 uur. Er zijn ook lezingen, presentaties en rondleidingen. Zie ook: http://cultuur.knokke- heist.be/horizon8300 Volgens mij is dit gebouw ontworpen op een zatte maandag. Een buurman Impressie van de Heldentoren in Heist, gezien vanaf de zeekant. De weg onderaan is de Elisabethlaan; de doorgaan de weg langs de kust van Knokke via Heist naar Zeebrugge. Impressies Gemeente Knokke-Heist Het ontwerp van architectenbureau Jakob+MacFarlane voor het 'community house' in Heist. Op deze plek staat nu nog het voormalige gemeentehuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61