leaseauto's haalt het wel Mensje van Keulen krijgt Huygensprijs OM vindt voedselpakketten uitdelen ook vorm van jihad monteur kpn BINNENLAND 5 9 Alles-lrt-1 That! een uitstoot tot 50 gram CO2 per kilometer, de helft verschuldigd is. Op deze manier wordt het ge bruik van (semi-)elektrische en ultrazuinige auto's nog steeds ge stimuleerd, zoals afgesproken in het Energieakkoord. Tegelijkertijd zorgen de nieuwe regels voor minder marktversto ring: de autolobby was het een doorn in het oog dat sommige au totypes erg veel verkocht werden, enkel om de lage bijtelling, ter wijl andere modellen maar in de showroom bleven staan. De stichting kent namens de ge meente Den Haag literaire prij zen toe. De Jan Campert-prijs gaat dit jaar naar Piet Gerbrandy (1958) voor zijn poëziebundel Vlinder slag. Aan Jan van Mersbergen (1971) is voor zijn roman De laat ste ontsnapping de F. Borde- wijk-prijs 2014 toegekend. De tweejaarlijkse J. Greshoff-prijs voor essays gaat naar Bas Heijne (i960). Hij ontvangt de prijs voor Angst en schoonheid. Louis Coupe rus, de mystiek der zichtbare din gen. De literaire organisatie Behoud de Begeerte - schrijvers en dich ters op tournee - is de driejaarlijk se G.H. 's-Gravesande-prijs toege kend. Aan de Constantijn Huy- gens-prijs is een bedrag van tien duizend euro verbonden. De an dere prijzen bedragen vijfdui zend euro. De uitreiking is op 18 januari in Den Haag. H. is de eerste Nederlandse ex- Syriëganger die zich voor zijn da den moet verantwoorden. Het Openbaar Ministerie denkt name lijk wél dat hij heeft meegevoch ten; of op zijn minst de gewapen de strijd van terreurgroepen als Ja- bat al Nusra heeft ondersteund. Zijn vrouw S.F. (20), alias Oum Usama, voegde zich later bij hem in Syrië en kwam samen met hem terug. Zij wordt vervolgd voor opruiing en ronselen voor de jihad. Waar Maher volgens de rechter eerst nog een 'dertien in een do zijn jongen uit Amsterdam is', stort hij zich na het overlijden van drie naasten op de islam. Snel is hij streng gelovig en wil hij iets doen aan 'het onrecht dat mos lims in Syrië wordt aangedaan'. Hij probeert een hulporganisatie vanuit Nederland op te zetten, maar dat mislukt. Zijn dadendrang wordt alleen maar groter als hij S.F. uit Zoeter- meer ontmoet via Instagram. Ze trouwen voor het islamitisch recht een dag nadat ze elkaar voor het eerst in het echt hebben ge zien. Vrij snel daarna, in juni 2013, vertrekt H. naar Syrië, F. volgt snel. Ze willen de bevolking gaan helpen, maar ook graag leven in een land waar de islamitische wet geldt. De twee belanden in de pro vincie Idlib, waar in 2013 behoor lijk gevochten wordt. H. is trots op wat hij in Syrië gedaan heeft. „Het is niet niks om daar heel de dag dozen te sjouwen in die hitte. Ik heb me ingespannen." Toch wemelt het dossier van de Amsterdammer van de aanwijzin gen dat hij meer deed dan louter JIHAD EN NEDERLAND voedselpakketten sjouwen. Hij po seerde er met een kalasjnikov en gebruikte die foto voor zijn pro fiel op social media. ('Beetje stoer doen', stelt hij nu). Met zijn inbe- slaggenomen laptop is een paar keer ingelogd op een wifi-net- werk van Islamic Front in Syrië, een terreurgroep. En in sms'jes aan zijn moeder lijkt hij op weg te zijn naar het slagveld. Hard be wijs van gevechtshandelingen lijkt te ontbreken. H., alias Abou Walae, wilde giste ren niet vertellen voor welke orga nisatie hij in Syrië werkte. Samen met zijn vrouw en een groep an deren verbleef hij in een villa. Wie daar nog meer woonde, wil de hij ook niet zeggen. Dergelijke villa's staan bekend als verblijf plaatsen van buitenlandse strij ders. Begin 2014 keert het echtpaar te rug. Omdat F. zwanger is en, vol gens H., omdat het leven in Syrië tegenviel. H. stelt het niet eens te zijn met 'alle dingen die in het ka lifaat gebeuren'. H. en zijn vrouw, die in niqab voor de rechter verscheen, zeggen mee te willen doen aan deradicali- seringsprogramma's. Beiden zien zichzelf echter niet als radicaal. F. ziet zichzelf ook niet als de ronse laar waarvoor het OM haar houdt. Dat ze vriendinnen aanspoorde met Syriëstrijders te huwen, wordt uit zijn verband gerukt, vindt ze. Dat er in haar omgeving wel erg veel mensen naar Syrië reisden (enkele vriendinnen, haar ex-man, haar man en zijzelf) is volgens haar toeval. De zaak gaat vanochtend verder. De oppositie in de Tweede Kamer is kritisch over het gesol met de nieuwe bijtellingsregels. Een 'gê nante vertoning', klonk het giste ren in het debat over het belas tingplan. Want in twee weken tijd heeft het kabinet voor de der de keer nieuwe bijtellingsregels opgesteld. De oppositie wordt er onderhand tureluurs van. Staatssecretaris Eric Wiebes (Fi nanciën, WD) kan echter opge lucht zijn. Een confrontatie met de autominnende WD-achter- ban is van de baan. kpa.cörri r weten in DEN HAAG - Schrijfster Mensje van Keulen is de Constantijn Huy- gens-prijs 2014 toegekend. Van Keulen (1946) krijgt de prijs voor haar hele oeuvre dat romans, verha len en gedichten omvat. Dat heeft de Jan Campert-Stichting gisteren bekendgemaakt. door Cyril Rosman DEN HAAG - Voedselpakketten, de kens en medicijnen in en uit busjes sjouwen en uitdelen in vluchtelin genkampen. Daar bestond de jihad van Maher H. (20) wel zo'n beetje uit, stelt hij zelf. Gevochten heeft hij niet. En na ruim een halfjaar in Syrië kwam hij erachter dat het le ven er niet zo was als hij en zijn vrouw zich hadden voorgesteld. Ge desillusioneerd keerden ze terug naar Nederland. Begin 2014 keert het echt paar terug. Omdat F. zwan ger is en, volgens H., omdat het leven in Syrië tegenviel Het OM eiste gisteren tegen een derde verdachte in de zaak een werkstraf van 240 uur. I. el O. (23) wordt ervan verdacht in 2013 een 16-jarig meisje tegen de wil van haar ouders te hebben meegenomen. Het tweetal werd op het vliegveld van Brussel opge pakt Hun bestemming was Egyp te, mogelijk Syrië. Er zijn zo'n 130 Nederlanders op ji had in Syrië en Irak (geweest). En kele tientallen zijn weer terug. Drie leden van motorclub No Sur render hebben zich aangesloten bij de Koerden die tegen IS vech ten. M^m v t 't Y 1 f 1 f -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5