SP eist actie tegen wateroverlast in Terhole ZEEUWS-VLAANDEREN 29 Informatie over rouwprocessen Persoonlijkheid en Relaties Nederland (PRN) houdt op li, 18 en 25 november in Ter- neuzen een informatie avond over rouwprocessen. Dan wordt stilgestaan bij hoe zo'n proces een plekje kan worden gegeven. De avonden worden gehouden in De Twijn, om 19.00 uur. De Lamsoren vieren prinsenbal met DJ Het carnavalsseizoen begint zaterdag in Lamswaarde met het traditionele prinsen bal met DJ Gert Jans als sfeermaker. Het feest begint om 21.00 uur. Om elf minu ten over elf is het grote mo ment: de presentatie van de prins, hofdames en raad van elf van de Lamsoren. Feest zaal is café De Koning. Kunstuitleenmaand met huis vol grafiek Kunstuitleen Terneuzen aan de Bellamystraat springt in op de maand van de kunst uitleen. Nieuwe leden mo gen drie maanden gratis le nen en krijgen een kunstzin nige snijplank. Ook is er een speciale expositie met grafi sche werken, onder het mot to 'Een huis vol grafiek'. Ge opend: dinsdag tot en met vrijdag 13.00-17.00 uur en za terdag 10.00-14.00 uur. Ko Dieleman leest voor uit poiderboek Ko Dieleman presenteert morgen, woensdag, in dorps centrum Het Stropievat zijn binnenkort te verschijnen boek Leven in de Zaamslag- se polders in vroeger tijden. Stichting Welzijn Ouderen en De Molenhof tekenen voor de organisatie. Entree twee euro, inclusief thee of koffie; aanvang 14.00 uur. Groepen 7 en 8 naar kinderrechtenexpo Recht op onderwijs, goede gezondheid en veilige woon plek. Het zijn thema's van de expositie 'Rechten van het Kind' in het stadhuis van Hulst. Alle groepen 7 en 8 van Hulster basisscholen (ruim 400 kinderen) bezoe ken vanaf vandaag tot 14 no vember de expo. Vervoer is geregeld met de Zonnetrein. Voorstelling van Siesa uitverkocht De voorstelling 'Dekking' van de Sasse toneelclub Sie sa, zaterdag in De Halle in Axel, is uitverkocht. Er zijn wel nog kaarten te krijgen voor de voorstelling van vrij dag. Die begint om 20.00 uur. Entree kost 8 euro. Kaar ten zijn te reserveren via www.siesa.nl. De partij stelde een onderzoek in na klachten van en gesprekken met buurtbewoners. Ze verspreid de in totaal 25 enquêtes; dertien bewoners werkten mee. Volgens de SP is het onderzoek representa tief. Het richt zich specifiek op het heraangelegde gedeelte van de Hulsterweg, dat sinds 2009 een dertigkilometerzone is. Uit het onderzoek blijkt dat 92 pro cent van de ondervraagden vocht- problemen in huis heeft. Iets meer dan de helft (52 procent) geeft aan regelmatig last te heb ben van water in de kelders, tot soms 30 centimeter hoog. De SP vindt het opvallend dat de klachten zijn gekomen na de her inrichting van de straat. De riole ringen zouden het water maar moeilijk kunnen verwerken, door verstoppingen of slechte aanslui tingen. „Je ziet dat de weg in het midden bol staat en afloopt rich ting de huizen. Het water loopt dus ook in die richting. Bewoners hebben in het verleden geklaagd, maar kregen van de gemeente te horen dat ze maar een dompel- pomp moesten plaatsen. Dat heeft weinig zin", aldus fractie voorzitter Mildred van der Poor ten. Volgens haar waren de bewo ners roependen in de woestijn. „Voormalig wethouder Clen de Kraker zei dat de huizen slecht ge bouwd zijn en dat de gemeente geen blaam treft." De SP denkt daar anders over. Van der Poorten zag het met ei gen ogen. „Het water sijpelt langs de muren, op muren en parket- vloeren zit schimmel." De gezond heid zou in gevaar zijn. Drie per sonen melden klachten te hebben sinds de heraanleg van de Hulster- weg. Van der Poorten: „Eén per soon heeft ernstige ademhalings problemen. Hoewel we niet di rect kunnen concluderen dat de wateroverlast daar de oorzaak van is." De partij wil zo snel mogelijk om de tafel met het Hulster college. Het onderzoek is bij de gemeente niet bekend en daarom kan ze er niet op reageren, laat een woord voerster weten. Recentelijk zijn er geen officiële klachten uit Terho le gekomen. Klachten uit eerdere jaren heeft de gemeente 'naar eer en geweten afgehandeld', volgens de woordvoerster. Ja toch? Ik bedoel, we vingen wel eens vogels. In die tijd was er ook al een vogelwet, maar wisten wij veel? Het platteland had zijn ei gen regels." Ze hebben ook veel van horen zeg gen. George Sponselee: „En van zien. Het boek is een terugblik op onze jeugd. Joris van Rummers- dijk heeft dat verzameld en opge schreven. Dat dialect, die streek taal, is veel beeldender dan de standaardtaal. De streektaal laat niets aan duidelijkheid over. Het is direct en vaak grof. Veel uit drukkingen zijn niet zo proper." George Sponselee bladert door het boek en laat een foto zien. Van een zogeheten geselsteen. „Wie weet nog wat een gesels teen was? Ja, de ouderen onder ons misschien wel. Maar wie ver der? Een geselsteen werd gebruikt om graan te dorsen. Een primitie ve manier van dorsen. In dit boek kunnen we wat van die oude fo to's kwijt." Foto's van het gaaibollen, dat ove rigens hier en daar nog gespeeld wordt. Zij het veel minder dan vroeger, toen het in deze regio een groot volksvermaak was en bij het polderleven hoorde. De polders zijn er nog. Zoals de Rummersdijkpolder, waar de streektaal een belangrijk bindmid del was.en is. George Sponselee: „Heel veel uitdrukkingen zijn al in de vergetelheid geraakt. Toen Joris van Rummersdijk aan dit boek begon, wilde ik wel meehel pen. Want inderdaad, schrijven doe ik graag. Dat heb ik heel mijn leven gedaan. Ook voor deze krant. Grasduinen, Versteend Ver leden. Maar ik kwam mezelf te gen en ik dacht: hoe vaak heb ik die polder nou al onder water ge zet? Voor mijn gevoel ging ik her halen. Daarom ben ik gestopt." Kreeg hij meer tijd om mensen als Joris van Rummersdijk de hel pende hand toe te steken bij het schrijven. „Leuk om te doen. Te ruggaan naar je jeugd, naar de tijd dat de sociale controle groot was, dat er veel jaloezie was. Man, alles moest in de eigen besloten kring blijven. Het zou zomaar kunnen zijn dat mensen denken: ha, die ken ik. Of: dat weet ik ook nog. Maar iedere gelijkenis met be staande personen in dit boek be rust op toeval." Het boek yan Joris van Rummers dijk had nog veel dikker kunnen zijn. „Maar genoeg is genoeg", zegt George Sponselee. „In de pol ders liggen inderdaad heel veel mooie verhalen. Maar je moet er op een gegeven moment een punt achter zetten." DINSDAG 4 NOVEMBER 2014 TERNEUZEN LAMSWAARDE TERNEUZEN ZAAMSLAG HULST AXEL door Bob Maes TERHOLE - Bewoners van de Hul- sterweg in Terhole vrezen de win terse regenbuien. Ze hebben name lijk vaak te maken met waterover last in hun huizen. Het zou om 92 procent van de bewoners gaan, blijkt uit een onderzoek van de SP Hulst. De oorzaak zou liggen in niet-werkende rioleringen. Alle bewoners geven aan dat de wateroverlast na de herinrichting van de Hulster- weg gekomen is. Polderleven - Verhalen uit het Land van Hulst. Joris van Rummers.dijk. Uit geverij Van de Berg, Almere. ISBN 978-90-5512-430-5. Prijs: 19,95. Ver krijgbaar bij supermarkten in Vogel waarde en Kloosterzande en in de boekhandels in Hulst. George Sponselee, bij uitstek kenner van de streekhistorie, hielp Joris van Rummersdijk over zijn polder te verhalen, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59