Vier dagen feest bij De Mosselkrauwers 'Subsidie beeldenroute mag nog niet omlaag' 'Terneuzen moet haast '"^^"rsTan 'p'an her'nr'c*1ting van maken met masterplan' bqna-pubérs™" Markt Axel achterhaald' 28 ZEEUWS-VLAANDEREN POLDERLEVEN IN HET LAND VAN HULST Streekverhalen van toen komen samen in het boek Polderleven. Door éne Joris van Rummersdijk. Een jubileumcommissie heeft van donderdag 6 tot en met zon dag 9 november een knallend pro gramma opgesteld. In de feesttent aan de doorgaande weg in het dorp komen jong en oud aan hun trekken. Donderdag wordt om 19.00 uur afgetrapt met een bin go. Vrijdagmiddag vieren de oude ren uit het dorp vanaf 14.00 uur een feestje met orkest Changez. De voetjes kunnen van de vloer en ook de kaartliefhebbers kun nen in de tent aanschuiven voor een kaartwedstrijd. 's Avonds om 20.00 uur gaat de tent uit zijn bol tijdens de 'Philip pine Geht's Los party'. De 'Leeuw naar de Sneeuw Feesttour' met Eric Dikeb en de Snollebollekes staan garant voor een avondje leut van de bovenste plank. Zater dag is er vanaf 13.00 uur de verkie zing van de nieuwe jeugdprins, jeugdprinses en jeugdnar. Deze middag wordt muzikaal onder steund door DJ Bee. Voor de aller kleinsten is er een 'meet and greet' met Nijntje. Om 20.00 uur begint de 'Flügel Friends live drive-in show'. Roy Donders treedt op, waarna een 'meet and greet' met hem moge lijk is. Rond middernacht kunnen bij de 'Guus Meeuwis tribute' de handen in de lucht. Zondag 9 november gaat vanaf 8.00 uur een wandeltocht van de Mosselstappers van start. Vanaf 13.00 uur is er ambiance bij het ar tiestenfestival met optredens uit binnen- en buitenland. Om 15:00 uur staat de 'Mega Mosselkrauwer Fireman BBQ] op het programma. Stefan Storm zorgt voor muziek. Kaarten reserveren voor de diver se programma-onderdelen kan tot en met 6 november via mosselkrauwers@zeelandnet.nl. Meer informatie staat op www.mosselkrauwers.nl. HULST/HENGSTDIJK - Een lichte aar zeling, maar dan zegt George Sponselee: „Jaaa, die Joris van Rummersdijk ken ik wel, die woont hier niet zo heel erg ver vandaan..." In zijn stem klinkt een begin nend lachje als hij er aan toevoegt dat er best eens te praten valt over die Van Rummersdijk. Schrijver van het boek 'Polderleven' met als ondertitel: verhalen uit het land van Hulst. Tsja, als je wilt schrijven over de polders in het land van Hulst, bij wie anders dan George Sponselee kun je dan terecht? De man die bij wijze van spreken iedere pol der in het land van Hulst gedetail leerd kan uittekenen en de ver schillende dialecten op handen draagt. De man uit de streek die nu aan de rand van Hulst woont en tientallen boeken op zijn naam heeft staan. Logisch dat Jo ris van Rummersdijk bij de inmid dels 81-jarige George Sponselee aanklopte. Om te graven in jeugd herinneringen die zich nu samen ballen in een boek van 322 pagi- Het college van B en W wil het jaarbudget van de Beeldenroute in 2015 met 10.000 euro verlagen tot 26.000 euro. Een aantal jaren geleden werd het initiatief ook al met 5.000 euro gekort. Wethou der Frank Deij gaf in de commis sievergadering aan dat de Beelden route sponsors kan zoeken om de gemeentelijke bezuiniging op te vangen. Maar zo eenvoudig is dat niet. Alle financiën lopen immers via Toonbeeld, de cultuurinstel ling die nog altijd onderdeel is van de gemeente Terneuzen. Sponsors maken geen geld over naar de rekening van de gemeen te, veronderstellen de vier opposi tiepartijen. De gemeente stuurt aan op een verzelfstandiging van Toonbeeld. Tot daarover duidelijkheid is, moet ook voor de Beeldenroute al les bij het oude blijven, vinden de vier fracties. Daarmee blijft ook de huidige kwaliteit van de beel den gewaarborgd. Het amende ment van de partijen komt don derdag aan bod in de gemeente raadsvergadering. Rummersdijkstraat na's dik. „We zijn er heel lang mee bezig geweest", zegt George Sponselee. „Want we vroegen ons regelmatig af: moeten we dit boek wel uitbrengen? Het gaat vooral over onze jeugd. Over wat we alle maal meemaakten, wat we hoor den. Hoe ging dat vroeger? Uitein delijk hebben we na jaren beslo ten het boek op de markt te breng en." Maar waarom die aarzeling, die te rughoudendheid? „Een deel is in de streektaal geschreven. En dat is een vrij rechtstreekse taal. Laat het me zo zeggen: het is niet al tijd even proper." En soms zet het dialect je genade loos op het verkeerde been. Dat wordt wel duidelijk als Joris van Rummersdijk zijn licht laat schij nen over Fieneken de Zêêker, een knap meiske met een toch wat mindere bijnaam. Omdat haar va der d'n ouwen zêêker genoemd werd. Je denkt al gauw aan plas sen om het proper te zeggen, of aan iemand die altijd wat heeft aan te merken. Maar nee, zêêker betekent ook strandgaper, een schelpdier dat door de arme men sen gegeten werd. „Het dialect zal verdwijnen", voor spelt George Sponselee. „Dat is een gelopen race. Luister, het Mid del-Nederlands is ook verdwe nen. Dat gebeurt ook met het dia lect. Met dit boek willen we het een en ander bewaren voor het na geslacht." Hij deed het met veel plezier, Jo ris van Rummersdijk helpen bij het verzamelen van verhalen uit de tijd van vroeger. Soms putte George Sponselee uit eigen erva ring. „Weette, het was een mooie tijd in een wat geïsoleerde streek. In een motie geven de partijen in direct aan wel te snappen waar om de kaasschaaf wordt gehan teerd; voor structurele keuzes heeft het college van B en W te weinig handvatten. Daarom moet er zo snel mogelijk een Master plan Voorzieningen op tafel lig gen. „Dat kan inzicht geven in de hoeveelheid maatschappelijk vast goed dat de gemeente Terneuzen bezit ten opzichte van andere ge meenten. Daarnaast kan het wor den gebruikt om structurele maat regelen te nemen", betogen Peter de Kraker (D66), Michiel Groene- veld (WD) en Gerry Loof (Chris tenunie). Zij willen dat het college voor 31 maart 2015 aangeeft welke voorzie ningen in stand moeten blijven, worden geclusterd en niet meer worden ondersteund. HULST - De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten houden deze maand informatiebijeenkomsten voor ouders van kinderen van 10 tot en met 13 jaar. Thema is: 'Help, mijn kind wordt puber!' Er zijn drie bijeenkomsten. De eerste is donderdag om 19.30 uur in het Reynaertcollege in Hulst. Donderdag 20 november kunnen ouders vanaf 19.00 uur terecht in het gebouw van speeltuin Oranje- kwartier aan de Leeuwenlaan in Terneuzen. De laatste ouder avond is op donderdag 27 novem ber in het Zwin College in Oost burg, vanaf 19.30 uur. Zie ook www.laatzenietverzuipen.nl. Ze dienen donderdag tijdens de raadsvergadering een amende ment in. Daarin pleiten ze ervoor om de herinrichting te betrekken bij een nieuw totaalplan voor het centrum van Axel (inclusief een ambitieus plan van Albert Heijn- eigenaar Daniël Luitjens). WD'er Jan Sips komt met een motie van ongeveer dezelfde strekking. B en W willen de Markt een op pepper geven met onder meer nieuwe bestrating, omdat dit be ter past bij het museum Het Wa renhuis. Charles ten Hengel (D66) en Cees Freeke (55 Terneu zen) vinden zo'n investering niet passen, terwijl de gemeente op al lerlei andere fronten bezuinigt. 'Het museum is nu al een finan ciële molensteen voor onze begro ting', stellen zij. In een commissievergadering te kende zich eerder wel een raads- meerderheid af voor het voorstel van het college van B en W. door Edy de Witte PHILIPPINE - Een carnavalsvereni ging is geen normale club. Daar vie ren ze niet het 25-, 50- of 75-jarig bestaan, maar elk veelvoud van elf jaar. En dus is het feest bij carna valsstichting De Mosselkrauwers uit Philippine, want die bestaat 44 jaar. Carnavalsclubs vieren elke elf jaar een jubileum. Dus is het feest bij De Mosselkrau wers: die bestaan 44 jaar. De soms ruwe kant van het polderleven door Romain van Damme door Raymond de Frel TERNEUZEN - Op de Beeldenroute op de Scheldeboulevard in Terneu- zen mag niet worden beknibbeld, in elk geval niet totdat er duidelijk heid is over de verzelfstandiging van cultureel instituut Toonbeeld. Dat vinden de oppositiepartijen Christenunie, GroenLinks, WD en D66. OltfAtIM hntwM 1 i t ft i I Het is zijn eerste boek, maar Joris van Rummersdijk is al bekend genoeg om een straat naar hem te noemen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - In de begroting van de gemeente Terneuzen voor 2015 staan bezuinigingsmaatregelen, die volgens oppositiepartijen WD, D66 en ChristenUnie slechts tot de categorie 'kaasschaafmethode' be horen. De partijen pleiten voor meer structurele keuzes, die de schulden van de gemeente voor de lange termijn verminderen. door Raymond de Frel AXEL - D66 en 55Terneuzen trek ken samen nog een keer alles uit de kast om de andere raadsfracties ervan te overtuigen dat een inves tering van 440.000 euro voor de herinrichting van de Markt en Kaai- wal in Axel weggegooid geld is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58