Online voorrondes Rekendictee afgesloten I 1 Justitie wil Vlissinger jaar achter de tralies voor brandstichtingen Lekker Landelijk 26 ZEELAND TIPGELD 66 De politie in Zeeland heeft de urgentie destijds niet goed ingeschat Wie de gouden tip in de zaak-Ploegstra heeft, kan 30.000 euro krijgen. Maar niemand heeft die tip, of niemand praat. dinsdag et buitenleven is hard. Je kunt men sen die er wonen makkelijk herken nen. De meesten dragen in de regentijden ter herkenning een streepje op de achterkant van hun kuit. Het horizontale streepje is opgedroogde klei. Het is hun uniform. Als ze uit de auto stappen is de slik altijd in de buurt om ze te markeren. Altijd is er wel opgedroogde klei op of aan ze te vinden. Zij zelf zijn meestal de laatsten die dit opmerken. Want het zijn na tuurlijk geen types die voortdu rend de achterkant van hun kui ten lopen te bewonderen. Als ze kippen hebben, staan die bloot aan het gevaar van de vos en eventuele kuikens aan de kraaien en de roofvogels. Vaak hebben ze veel katten, maar ook dat is pure noodzaak, om dat er altijd ratten en muizen in de buurt zijn om de boel te komen opvrolijken. Dus moe ten polderbewoners ook gere geld kadavers verslepen, want een beetje kat wil wel wat van gen maar opruimen ho maar. Op blote voeten lopen buiten doen ze dan ook zelden, want het is prettiger om op een dode muis of naaktslak te staan met iets aan je voeten. Dag in dag uit zijn ze in die tuin bezig, van daar dat ze altijd een vakantie- hoofd hebben. Maar vakantie is het allerminst. Afzien dat doen ze, maar toch zeggen ze daf het heerlijk is om er te wonen. Laat u mij vertel len: dat is allemaal gelogen. Schone schijn is het om u te verleiden in dat lege huis naast hen te komen wonen. Zodat ze hun leed kunnen delen. Het nieuwste dieptepunt in het landelijke leven is mijn jonge hond. Zij heeft om een of ande re diep-oerinstinctachtige re den de behoefte om buiten over de grond te rollen. Ja, ziet er grappig uit. Maar nee allesbe halve grappig want: vossen- poep. Een diepe doordringende oerlucht stijgt op uit haar vacht. Wassen schijnt het ge drag te bevorderen. Ik zit nu achter mijn bureau met een sjaal met parfum om mijn neus en mond. Overvaller-style in ei gen huis. Verderop in deze krant: Gezocht, goed tehuis voor jonge herder, met een luchtje. Achter de schermen wordt nu het deelnemersveld bepaald voor de finale op 21 november in de sport zaal van Hogeschool Windesheim in Zwolle. Daar strijden Neder lands beste rekenaars dan om de eer en de prijzen. Reken maar dat ze voor die tijd verwoed aan hun rekenvaardigheden schaven, met breinbrekers die in boeken en op internet zijn te vinden. Of aan de hand van de opgaven in de negen eerdere dictees, die allemaal wer den bedacht door het Utrechtse rekenwonder Marjolein Kool. In aanloop naar de Grande Finale van het Bartjens Rekendictee volgt hier een bloemlezing uit Kools rekenrepertoire. De antwoorden en de uitleg staan verderop in dit artikel. 1. Nadat minister Dijsselbloem 642 miljoen euro heeft overge maakt naar de Europese Unie vraagt hij een medewerker om de laatste reserves in de schatkist te tellen. De ambtenaar telt 2550 munten, precies evenveel munten van 1 eurocent, van 2 eurocent en van 5 eurocent. Welk bedrag in eu ro's is dat totaal? 2. Camiel Eurlings had op zijn ka mer in Den Haag een massief hou ten bijzettafel in de vorm van een kubus. Hij gebruikte 48 centiliter verf om de kubus CDA-groen te verven. Bij zijn vertrek liet hij de tafel in 8 identieke kubusjes za gen, als krukjes voor zijn toekom stige kinderen. Hoeveel centiliter verf heeft hij nodig om alle onge verfde vlakken groen te verven? 3. Het publiek op het Binnenhof kreeg twee vragen voorgelegd. Vraag 1: Denkt u dat dit kabinet de volledige regeerperiode zal uit zitten? 76% koos 'nee'. Vraag 2: Denkt u dat koningin Beatrix tij dens dit kabinet-Rutte met pen sioen zal gaan? 42% koos 'nee'. Minstens hoeveel procent van het publiek heeft op beide vragen 'nee' geantwoord? De antwoorden: 1. Als er evenveel munten van el ke soort in de schatkist zitten, zijn er 850 (2550 gedeeld door drie) van elke soort. 850 x 1+2+5 cent is 6800 cent, dus 68 euro. 2. 8 kubusjes hebben samen 8x6 48 vlakken. Daarvan zijn al 6x4 24 vlekken geverfd, dus zijn ook 24 vlakken ongeverfd. Het kost evenveel verf om die ook groen te maken, dus 48 centiliter. 3. Van elke honderd personen zei den er 78 op vraag 1 nee, en 42 zei den op vraag 2 nee. Als die uitsla gen in een balk van nul tot 100 worden ingetekend, met vraag 1 vanaf links en vraag 2 vanaf rechts, is er een overlap van 18. Dus minimaal 18% zei twee keer nee. Wat gebeurde er op 26 oktober 2010, de dag dat Herman Ploegstra uit IJzendijke verdween? Sandra, zijn vrouw, heeft het zich de afgelo pen vier jaar elke dag afgevraagd. Drie hypotheses doen de ronde: zelfmoord, moord of bewust ver dwenen. Sandra: „Herman is geen type om zelfmoord te plegen. Een levensgenieter. In een vlucht ge loof ik niet. Waarvoor dan? Hij is een allemansvriend. Ik neig er zelf het meest naar het scenario dat hem iets is aangedaan. De laat ste maanden voor hij verdween had ik het gevoel dat er iets was. Hij zat ergens mee. Maar als ik er naar vroeg, ontkende hij dat. Mis schien is er een uit de hand gelo pen ruzie geweest. Wie zal het zeggen?" Vooralsnog, niemand. Ondanks dat op 7 oktober anoniem dertig duizend euro werd uitgeloofd voor de gouden tip. Dertigdui zend euro is een ongebruikelijk hoog bedrag, geeft oud-politie man Henk Strootman aan. Stroot- man raakte nauw betrokken bij de zaak-Ploegstra als redacteur van het misdaadprogramma Peter R. de Vries en het Tros-program- ma Vermist. „Ik weet van een ge val waarbij een vermogende va der een ton uitloofde toen zijn zoon verdween. Vanuit Justitie gaat het meestal om bedragen van rond de 10.000 euro. Bij particulie ren zal het eercler om een dui zendje gaan. Al zie je bij zaken van verdwenen criminelen soms wel beloningen uitgeloofd wor den die zo hoog zijn dat je denkt: waar komt dat geld vandaan? Dat is geen zuivere koffie meer." De hoogte van het tipgeld in de zaak-Ploegstra leverde tot dusver weinig op. „Zo'n tien tips", weet Strootman te vertellen. „Voorna melijk speculaties. Er waren er een paar bij die we aan de politie hebben doorgegeven. Wat daar mee gebeurd is, weet ik niet." Bij Sandra Ploegstra spoken deze maand de vragen nog meer dan anders door het hoofd. Even leef de de hoop weer sterker op, nadat in een uitzending van Tros Ver mist het tipgeld uitgeloofd werd. En aanvankelijk kwamen er inder- daad tips, maar inmiddels is het weer oorverdovend stil. Sandra: „Zondag 26 oktober was het pre cies vier jaar geleden dat hij ver dween, in 2010. We waren toen zestien jaar samen. Op 1 novem ber, afgelopen zaterdag, zou hij veertig zijn geworden. Dan vraag ik me weer af: waar ben je, Her man?" Op 1 januari 2015 vervalt het tip geld. Henk Strootman verwacht niet dat er nog veel komt. „Ieder een die iets kón of wilde zeggen, heeft het al gedaan. Er zijn, alles bij elkaar, honderd tot honderd vijftig tips binnengekomen bij de politie, Vermist en Peter R. de Vries. Ruw geschat waren er daar van zo'n twintig bruikbaar. Na trekken leverde niks op. Vermoe dens zijn er zeker; meerdere tips gingen over dezelfde persoon. Er zijn ook echt wel mensen die een motief kunnen hebben. Herman had als rokkenjager best wat vijan den gemaakt. Maar een motief maakt je nog niet tot moordenaar. We zijn ervan overtuigd dat er ie mand is die iets weet, maar diege ne wil of kan niet praten." Was Ploegstra verdwenen in een grote stad als Amsterdam of Rot terdam, dan was de zaak nu wel licht al opgelost, denkt de oud-po litieman. „Vier jaar geleden had Zeeland nog geen protocol dat voorschreef hoe je in dit soort za ken moest handelen. Pas de laat ste tijd is er ook in regio's buiten de Randstad een goed draaiboek voor vermissingen. De politie in Zeeland heeft destijds de urgentie naar mijn mening niet helemaal goed ingeschat, het een beetje la ten liggen. Men heeft naar beste kunnen gehandeld, maar er was gewoonweg te weinig ervaring met dit soort situaties, vermoed ik. En daarbij te weinig man kracht; andere zaken hebben voor rang gekregen." Tipgeld is zijns in ziens geen effectief middel. „Al tijd het proberen waard, maar er zijn weinig zaken die door tipgeld tot een oplossing zijn gebracht." R. wordt ervan verdacht in de nacht van 2 juni dit jaar in Vlissin- gen vier branden te hebben ge sticht. Zijn 21-jarige plaatsgenoot Corrado A. zou bij een van die branden hebben geholpen. In zijn geval vond Suijkerbuijk dat er te weinig wettig en overtuigend be wijs tegen hem was. Hij vroeg om vrijspraak. De zaak tegen R. e n A. diende gis teren voor de rechtbank in Mid delburg. R. was afwezig. Hij liet via zijn advocaat weten dat hij 'te ziek' was om te verschijnen. Bij die branden gingen drie au to's, een container, een fiets en een parasol in vlammen op. Vol gens de verklaringen van A. zou R. hebben gezegd 'lol te gaan trap pen in de stad'. En hij zag - vol gens A. - dat R. een parasol in de Walstraat in de fik stak, er niet veel later drie auto's in de brand stonden (R: „toch zonde van die Alfa Romeo"), een afvalcontainer in brand werd gestoken en een fiets het moest ontgelden. Volgens camerabeelden was R. de kwade genius, stelden diverse ver balisanten vast. A. verklaarde dat R. de vier branden had gesticht. R. - via zijn advocaat - ontkende alles en verweet A. dat die hem er bij wilde lappen om zo buiten schot te blijven. R., die bekend werd als 'de pyro maan van Oosterland', werd eer der verdacht van een hele reeks branden in Oosterland. Daarvan werd hij vrijgesproken. Het Open baar Ministerie ging daartegen in beroep. Uitspraak over twee weken. Marleen Blommaert H Dertigduizend euro voor dé tip Voor meer columns: www.pzc.nl/columns VLISSINGEN - De online voorrondes van Bartjes Rekendictee. zijn afgelo pen zaterdag afgesloten, net als de speciale voorrondes onder studen ten en onderwijzers. Kijk voor het rekendictee en artikelen over Bartjens op onze website: www.pzc.nl/rekendictee door Ondine van der Vleuten Herman Ploegstra uit IJzendijke Henk Strootman, Vermist MIDDELBURG - Als het aan officier van justitie W. Suijkerbuijk ligt, ver dwijnt de 40-jarige Gary R. uit Vlis- singen voor één jaar achter de tra lies en hangen hem nog zes maan den voorwaardelijk boven zijn hoofd. Ook zou R. onder toezicht van de reclassering moeten ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56