32 ZEELAND INNOVATIE De Kenniswerf in Vlissingen deelt tot nu toe weinig succesverhalen. Een vijfdelige docu-serie, waarvan de eerste aflevering vandaag online komt, moet dat veranderen. Harde werkers zijn wij Zeeuwen. En ook best slim, want innovatieve bedrijfjes schieten als paddenstoelen uit de grond. Vaak hebben ze succes. Vervol gens vergeten we dat uit te dragen. Het gerenommeerde Antwerpse recla mebureau Brandhome constateerde twee jaar terug al dat Zeeuwse onder nemers veel te bescheiden zijn. De boodschap is in elk geval bij de provin cie geland. Een filmpje dat de Zeeuw se economie promoot, werd nog voor de officiële lancering een hit op socia le media. In 'Something Different', zo als de door Zierikzeese Thumbed ge maakte video heet, worden Zeeuwen neergezet als eigenwijs, hardwerkend en innovatief volkje. De met Britse on derkoelde humor doorspekte promo tievideo moet bedrijven naar de regio trekken en de interesse van potentiële vestigers prikkelen. Op dezelfde manier wil de Kennis werf in Vlissingen - die de kennis- en innovatiehotspot van Zeeland wil zijn - zich nu uitventen. De eerste video, die vandaag online verschijnt, onder meer op de website van De Kennis werf, behelst een algemene introduc tie. „Daarna volgen per week thema films over innoveren, ondernemen, on derwijs en werken. Elke video duurt ongeveer vijf minuten", zegt Linda Postma van Zeeland Communicatie, het Middelburgs bedrijf dat de do cu-serie maakte. „Een beetje promotie is niet voor zijn tijd", vult programmanager Martin de Klerk van de Kenniswerf aan. Uit het samenwerkingsverband van grote be drijven, techno- en creatieve starters en kennisinstellingen ontspruiten nieuwe ideëen die vaak tot nieuwe bu siness en banen leiden. Toch is de Ken niswerf in ondernemersland nog lang geen ingesleten begrip. De Klerk heeft een verklaring. „We bestaan al heel lang, maar tot twee, drie jaar terug wa ren we moeilijk online te vinden. We zaten weggestopt in een hoekje van de website van de gemeente Vlissingen. Drie jaar terug heb ik een plan geschre ven hoe ik de samenwerking tussen bedrijven, onderwijs en overheid zag. We zijn begonnen met 15 partijen die de krachten bundelden. Nu zijn dat er ruim 60. Samen hebben ze gezorgd voor 250 nieuwe arbeidsplaatsen. We boeken vooruitgang, maar we constate ren dat we beter en vaker onze succes verhalen moeten vertellen." Onder de deelnemers bevindt zich een aantal grote bedrijven en instellin gen zoals de HZ University of Applied Sciences, jachtenbouwer Amels, ener giebedrijf Delta, havenbedrijf Zeeland Seaports, industrieel dienstverlener Team Industrial Services en detache ringsbureau voor maritiem en tech- We boeken vooruitgang, maar moeten onze succesverhalen beter en vaker vertellen nisch personeel Humares. Ze willen al lemaal hetzelfde: innovaties in de prak tijk brengen die zorgen voor omzet en arbeidsplaatsen én daarnaast nieuwe bedrijven naar Vlissingen trekken. Wat betreft het eerste zijn het vaak de grote bedrijven die met een onder zoeksvraag naar de HZ of een ander bedrijf komen. Zo huizen in Dok.41, de broedplaats van de Kenniswerf, jonge Willie Wortels die hun idee productie- rijp aan het maken zijn. Ook zij kun nen onconventionele of superslimme oplossingen uit de mouw schudden. In de praktijk leidt kruisbestuiving tot nieuwe producten, zegt De Klerk. „Jachtenbouwer Amels heeft bijvoor beeld met een aantal partners, waaron der Bison in Goes, een oplossing ge vonden voor het verlij men van metaal op hout. Daarmee kan het bedrijf aan wensen van klanten voldoen. Ook als het jacht al is afgebouwd, kan er bij voorbeeld een nieuwe reling of appara tuur worden geïnstalleerd." Om bij Amels te blijven: binnenkort bouwt het bedrijf een nieuw bestu ringssysteem in zijn jachten. De eige naar kan straks al zijn snufjes aan boord bedienen met zijn stem en zijn gebaren. Van de verlichting tot en met het sluiten van ramen en gordijnen. „Dit zogeheten command steering is in nauwe samenwerking met de HZ ontwikkeld. Op het volgende jacht wordt de 'gesture control' ingebouwd. Dat is toch een prachtig innovatie. En Kenniswerf vent zich uit Uit de docu-serie De Kenniswerf: studenten van Scalda in Vlissingen krijgen praktijkles lassen in Technum, een opleidingscentrum voor techniek waarin vmbo, mbo, hbo en bedrijfsleven samenwerken, foto's Zeeland Communicatie door Frank Balkenende Martin de Klerk, Kenniswerf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54