Voormalig katholieke kerk Yerseke weer voor even huwelijkslocatie 'Leegstand gaat ook in Middelburg niet over* BEVELANDEN en THOLEN 29 voelens, Gedachten). De methode sluit naadloos aan bij die van het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen, Rijden In Stappen (RIS). Samen schreven zij de handleiding voor de module Op Weg. Sjanie Oostdijk van het CBR reikte de diploma's uit. Vol gens Parsowa onderscheidt zijn methode zich van RIS doordat praktisch te werk wordt gegaan met een interactief programma, waarbij gebruik wordt gemaakt van rollenspellen en casussen. Daarnaast is er gedurende het pro gramma begeleiding van een psy choloog, die ook een dagdeel les geeft. Het is de bedoeling dat de zeven rijinstructeurs vanaf nu eendiag nose' maken van iedere leerling en daar vervolgens in de rijlessen op inspelen. „Veel meer vanuit de mens zelf dus, laat hem of haar zelf werken en nadenken", zegt Parsowa. Psycholoog Wishnu Par sowa vult aan: „Door dat inzicht kun je een leerling niet alleen la ten slagen, maar kan hij of zij ook een betere en geïntegreerde weg gebruiker worden. Je levert dus meer kwaliteit af." De rijinstruc teurs moeten in staat zijn om snel een analyse van een leerling te kunnen maken, want in tegenstel ling tot het onderwijs heeft de rij schoolbranche niet de beschik king over leerlingvolgsystemen waaruit kan worden geput. „Wel ke vragen stel je en wat doe je met die info, daar gaat het om." Een aantal instructeurs heeft bij voorbeeld al hulpmiddelen in de auto voor leerlingen met ADHD. Zoals de tangle, een 'friemelvoor- werp' dat is bedoeld om stress te verminderen en handspieren te ontspannen. De zeven gisteren ge slaagde rijschoolhouders zijn posi tief over de training. „Kwaliteits verbetering en je onderscheiden was mijn belangrijkste drijfveer", zegt Ruud Ho-Sam-Sooi van ver keersschool De Bogerd in Dreischor. Volgens Peter Houtekamer van de gelijknamige rijschool in Kruinin- gen is het even wennen, „maar werken vanuit de leerling is heel verfrissend. Nu vraag ik leerlin gen om inzichten en weet ik waar hij of zij staat." Over een tijdje houdt Op Weg een evaluatie met de cursisten. Basis van Esperanto in tien lessen De ZVU begint een basiscur sus Esperanto. De cursus be staat uit ïo lessen en gaat bij voldoende deelnemers van start op woensdagavond 12 november in het Ostrea Ly ceum in Goes. Opgave is ver plicht en kan tót 6 novem ber: 0118 - 634800, Meer in fo: www.volksuniversiteit- zeeland.nl/talen/esperanto. Mishandeling na kop-staartbotsing De politie hield zondag op het Stationsplein in Goes een 28-jarige Kapellenaar aan op verdenking van mis handeling van een 56-jarige Kloetingse. Aanleiding was volgens de verdachte het ver keersgedrag van de vrouw. Er zou een kop-staartbot sing zijn ontstaan waarbij de auto van de verdachte licht beschadigd raakte. De man zou daarna de vrouw ge schopt en bespuugd hebben. Cursus Dante Alighieri ZVU De Zeeuwse Volksuniversi teit begint woensdag 5 no vember in het Ostrea Ly ceum in Goes een cursus over de 'Goddelijke Kome die', het Middeleeuwse meesterwerk van de Italiaan se dichter Dante Alighieri. Hij beschrijft hierin de drie rijken van het hiernamaals: de Hel, de Louteringsberg en het Paradijs. Vijf lesavon- den, aanvang 19.30 uur. Cursus omgaan met epilepsie De Epilepsie Vereniging Ne derland (EVN) geeft vanaf vandaag in het ADRZ in Goes een cursus 'Je epilepsie de baas'. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten met als doel mensen te leren om gaan met epilepsie en zelf de regie te laten over het le ven met de aandoening. De avond begint om 19.30 uur. De kosten: 80 euro per per soon; EVN-leden 50 euro. Het is de eerste keer dat een ver zoek bij de gemeente Reimers- waal is binnengekomen om in de voormalige kerk - nu B&B Sint Anna - te mogen trouwen. Sinds eind 2013 is het mogelijk om in Reimerswaal op alternatieve loca ties te trouwen, mits die aan aller lei voorwaarden voldoen. Eén daarvan is dat de huwelijksvol trekking in principe door een ie der kan worden bijgewoond en dat deze rolstoeltoegankelijk is. Tot 2013 konden trouwlustigen in Reimerswaal alleen kiezen uit de raadszaal, de commissiekamer in het gemeentehuis (voor kleine ge zelschappen) en de Johanneskerk in Kruiningen voor grotere gezel schappen. Hier is verandering in gekomen op het moment dat de raadszaal werd verbouwd. Een aantal locaties - vooral dorps huizen - werden gedurende de verbouwing aangewezen als 'huis van de gemeente'. Bij gebrek aan een dorpshuis in Yerseke werd daar rondvaartboot Adriana aange wezen als trouwlocatie. Nadat de verbouwing achter de rug was, heeft de gemeenteraad besloten het beleid zo te versoepe len dat aanstaande echtparen voor allerlei locaties een aanvraag kunnen indienen. Het college moet dit wel goedkeuren. Sinds dien zijn alleen aanvragen voor de Oesterij in Yerseke binnengeko men. In één van de oude oester loodsjes aan de Oosterschelde hebben in een jaar tijd vijf stelle tjes elkaar het jawoord gegeven. Nu staat 17 procent - ofwel 10.000 vierkante meter - winkelopper vlak leeg, heeft de VOM bere kend. Het is 'een illusie' te den ken dat die na de crisis weer zul len volstromen. Want winkels staan niet alleen leeg omdat men sen minder geld te besteden heb ben, maar ook omdat mensen hun spullen op andere manieren kopen. Met name via internet. En dat verandert niet meer, dat zal al leen maar toenemen, schrijft de VOM in een nieuwe Detailhan delsvisie Middelburg 2014. En er is een derde reden waarom het met de winkels in de binnenstad slechter gaat, stelt de VOM: de komst van winkelcentra aan de rand van de stad, Mortiere en ZEP. Ook die hebben het koopge drag van mensen veranderd. Vanwege deze drie oorzaken vindt de koepelorganisatie van middenstanders dat het totale aan tal vierkante meters winkelopper vlak verminderd moet worden. DINSDAG 4 NOVEMBER 2014 - N O 'v De geslaagde cursisten voor de training van Op Weg kregen gisteren hun diploma. Vlnr: cursusleider Anand Parsowa, Elzo Hendriks, Richard Kievit, Remon Sijvier, Sjaak de Beste, Peter Houtekamer, Ruud Ho-Sam-Sooi en Erwin Berman. foto Marcelle Davidse GOES GOES GOES GOES door Joeri Wisse YERSEKE - In de voormalige Heilige Annakerk aan de Langeville in Yer seke wordt volgende week vrijdag weer een huwelijk voltrokken. In te genstelling tot de kerkelijke huwe lijken die werden ingezegend in de 110 jaar dat het gebouw als katho lieke kerk fungeerde, gaat het dit maal om een burgerlijk huwelijk. MIDDELBURG - In de binnenstad van Middelburg staan meer winkels leeg en ze staan langer leeg. En, waarschuwt de Vereniging Onder nemers Middelburg, dat gaat niet zomaar meer over. Wachten op het einde van de crisis heeft geen zin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51