Hennis: zijn goed voorbereid In Duitsland komt buurtschoorsteenveger langs Amsterdamse visser moet vrezen voor hobby IN HET NIEUWS 3 Website urenlang uit de lucht na cyberaanval „De dag dat er ongelukken gebeu ren op missie door onvoldoende training komt niet", zei Hennis gisteren in een debat in de Twee de Kamer. Coalitiepartij PvdA zet te vraagtekens bij de voorberei ding van militairen, die door te korten aan munitie, personeel en materieel minder kunnen oefe nen. „Het kan niet zo zijn dat als er iets misgaat tijdens de missie, dat we dan zeggen: we wisten toch dat de trainingen teruglie pen, dat er vanwege de bezuini gingen minder munitie was", zei Kamerlid Angelien Eijsink. Hennis stelt dat er speciale trai ningstrajecten zijn voor eenhe den die op missie gaan. Oud-minister van Defensie Hans Hillen (CDA) erkende zaterdag in deze krant dat er een taboe rust op het vermelden van risico's van te weinig oefening. Dit om het thuisfront niet ongerust te maken en schadeclaims te voorkomen. Een meerderheid in de Kamer riep Hennis op om de personele bezetting snel op orde te brengen. Volgens de minister lopen er al campagnes om piloten te werven. Partijen waren verder erg kritisch over de recente flops, zoals de roestende helikopter NH90 en de ICT-problemen. Vanavond is er een debat over het gebruik van gifverf chroom-6 door defensie. Er hebben zich al 900 (oud-)medewerkers gemeld die met de verf gewerkt zouden hebben. Een deel van hen zou hierdoor ziek geworden zijn. Hen nis laat de zaak onderzoeken. Re sultaten worden pas over 'één a twee jaar' verwacht. De Kamer wil dat Hennis de personele bezetting snel verbetert. Volgens haar wor den er al piloten geworven In Duitsland gaat de controle nog een stap verder: daar komt zo goed als jaarlijks de Bezirksschorn- steinfeger, de buurtschoorsteenve ger, langs om te controleren of de verwarmingsinstallatie naar beho ren werkt en veilig is. De schoor steenveger controleert dan bij voorbeeld of een installatie niet te veel koolstofmonoxide uitstoot. Als er iets mis is, moeten huiseige naren de installatie laten repare ren. Wie zich niet aan de regels houdt, krijgt een boete. In Nederland kwam vroeger het energiebedrijf langs om te contro leren of installaties veilig waren. Sinds de energiebedrijven com merciële bedrijven zijn, wordt er niet meer gecontroleerd. Gemeen ten doen het ook niet. Voor cv-ke- Cv-ketels worden In Neder land niet gecontroleerd; brandweer en installateurs pleiten voor een apk tels wordt vanaf januari volgend jaar wel een keuringssysteem in gevoerd: OK-CV. Dat is een lande lijk register voor ketels en hun on- derhoudsgeschiedenis. Dat systeem gaat niet ver genoeg, vindt Charles Meijer van Brand weer Nederland. „Die keuring is niet verplicht. En dat moet hij wel worden. Het gekke is dat Euro pese regels een keuring voor cv-in- In België gaat de gaskraan naar een woning pas open als de installatie binnen is goedgekeurd stallaties wél verplicht stellen, maar dat onze Rijksoverheid vindt dat het best vrijwillig kan. Titia Siertsema van brancheorga nisatie Uneto-VNI pleit voor een apk-systeem voor gasinstallaties, vergelijkbaar met het apk-sys teem voor auto's. Erkende installa teurs kijken de ketel na, stellen een rapport op en doen aanbeve lingen voor onderhoud en repara tie. „Alleen vakmensen zouden zo'n keuring mogen doen", zegt Siertsema. „Met een steekproef zou gekeken kunnen worden of de keuringen goed verlopen. Dat werkt in de autobranche goed, dus waarom zou dat voor cv-in- stallaties niet werken?" MOGELIJKE BRONNEN VAN KOOLMONOXIDE-VERGIFTIGING „Wij vinden het onaanvaardbaar dat dieren met haken worden ver wond voor het vermaak van men sen", zegt fractievoorzitter Johnas van Lammeren. „Vissen ervaren pijn en stress. Daarbij verstoort visserij ecosystemen." De partij wil dat de gemeente stopt met het verpachten van wa ter aan hengelsportverenigingen. Ook moet er een lokaal verbod ko men op viswedstrijden. Die plannen roepen veel emoties op. Ook ver buiten Amsterdam maken hengelaars zich boos, zegt Robert Weijman van Sportvisse rij Nederland. „Twee miljoen Ne derlanders genieten regelmatig met een hengel langs de water kant van de natuur." Vissen lij den daar volgens de vereniging niet onder. „Vissen worden netjes teruggezet. Dat blijkt ook wel, want het gaat hartstikke goed met de visstand, zelfs in de Am sterdamse grachten. Maar ook in het IJ, de Bosbaan en bijvoorbeeld het Noordzeekanaal zit volop baars, snoek en brasem." Eerder pleitte de Partij voor de Dieren in onder meer Utrecht, Haarlem en een aantal kleinere ge meenten al voor een hengelver- bod, dat overigens nergens is inge steld. Nu het over de hoofdstad gaat, gaat de sportvisserijbond er extra hard tegenin. Weijman: „Dit mag geen precedent scheppen voor de rest van Nederland." Het is nog niet duidelijk of het voorstel een meerderheid zal ha len in de gemeenteraad. Landelijk is, op de Partij voor de Dieren na, geen enkele politieke partij voor stander van zo'n verbod. In het progressieve Amsterdam zou een Het gaat hartstikke goed met de visstand, zelfs in Amsterdamse grachten stemming wel eens anders kun nen uitpakken, hoopt fractievoor zitter Van Lammeren. Waarschijn lijk komt het voorstel in februari in de gemeenteraad. Sportvisserij Nederland zit die stemming met vertrouwen tege moet. Sterker: de discussie is vol gens Weijman tot nu toe vooral uitgepakt in het voordeel van de hengelliefhebbers. „Wij krijgen de gelegenheid om gemeenten nog eens duidelijk te maken hoe belangrijk onze rol is bij het behe ren van de visstand en het bestrij den van zwartvissers. Met basis schoolklassen gaan we vissen om kinderen te leren hoe ze bijvoor beeld een haakje verwijderen zon der schade toe te brengen aan de vis." NIJMEGEN - De website van deze krant was gisteravond urenlang onbereikbaar. Ook andere regiona le kranten van Wegener waren bijna de hele avond uit de lucht. Oorzaak was een DDoS-aanval. Tijdens zo'n aanval worden in eens heel veel data naar een web site gestuurd, waardoor die over belast raakt. De aanval begon rond 18.00 uur. Het is nog onbe kend wie erachter zit. „Alle websi tes van de regionale kranten van Wegener staan op één IP-adres", vertelt applicatiebeheerder Frank Bouwman van Wegener Media. Dat adres is het doelwit. De Weg enersites werkten gisteravond om 21.00 uur weer naar behoren. DINSDAG 4 NOVEMBER 2014 door Niels Klaassen DEN HAAG - Nederlandse militairen gaan ondanks trainingsachterstan den bij de krijgsmacht goed geoe fend op missie. Dat stelt defensie minister Jeanine Hennis (WD). ZOETERMEER - Anders dan in ons land worden in Duitsland en België gasinstallaties in woningen wél ver plicht gecontroleerd: in België draait het energiebedrijf de hoofd gaskraan naar een woning pas open als-duidelijk is dat de installa tie in het huis in orde is. Elk jaar overlijden mensen door koolmonoxide-vergiftiging. De oorzaak is meestal een slecht onderhouden gastoestel én te weinig ventilatie. Koolmonoxide is een zeer giftig gas dat ontstaat bij onvolledige verbranding van bijvoorbeeld gas of hout. Koolmonoxide-vergiftiging is erg gevaarlijk en heeft al snel de dood tot gevolg. Het gevaarlijke is dat koolmonoxide niet zichtbaar is en geen geur heeft. infographic JD/DPd I beeld Getty Images Verwarmingsketel Verstopte schoorsteen - en schoorsteenpijp (terugslag) Open haard, hout- of kolenkachel, H allesbrander Gebruik van barbecue in afgesloten ruimte Uitlaatgassen van auto in afgesloten ruimte Geiser Gasfornuis door Annemieke van Dongen AMSTERDAM - Hengelaars zijn woest dat de Partij voor de Dieren hun hobby wil afpakken. In Amster dam heeft die partij een voorstel in gediend om sportvisserij in de ge meentelijke wateren te verbieden. Robert Weijman, Sportvisserij Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3