ZEELAND 33 dat gebeurt hier, in Vlissingen!" Dat soort ontwikkelingen is mede te danken aan de prestaties van de HZ, die het aantal studenten en onderzoe kers gestaag ziet groeien. Het grote probleem waarmee Zeeland nog worstelt, is dat jongeren vaak de provincie verlaten en hooggeschoolde studenten zelden terugkeren. Zo kampt Zeeland met een schrijnend te kort aan (project-)engineers, terwijl in dat segment de bedrijvigheid groeit. „Dan is het een groot voordeel dat er grote, internationaal opererende bedrij ven in het Kenniswerf-cluster zitten", vindt De Klerk. „Algemeen directeur Patrick van der Ploeg van Humares heeft bijvoorbeeld samen met UWV, de provincie, Team Industrial Services gesproken over een programma om mensen op te leiden tot engineer. Hij weet daarvoor een aantal subsidiepot jes en is bereid mensen op de loonlijst te zetten. Ze werken vier dagen en vol gen één dag per week een traineepro gramma. Kijk, zoiets zet zoden aan de dijk." De Klerk is hoopvol gestemd over de toekomst. Op de Kenniswerf zijn de laatste twee jaar 15 nieuwe be drijven ontstaan. Dok4i telt 33 starters in drie jaar. De docu-serie moet er me de voor zorgen dat meer bedrijven naar Vlissingen als standplaats kijken. Deel één van de docu-serie De Kenniswerf is vanaf dinsdag te zien op www.pzc.nl en www.kenniswerf.nl FEITEN KENNISWERF DINSDAG 4 NOVEMBER 2014 met vijfdelige docu-serie I Ledsprogress is een snelle groeier. Bij Orionis werken 50 mensen voor de ledarmaturen-producent. Ledsprogress heeft 20 man in dienst. j Scalda-studenten krijgen laboratoriumles op de HZ. I Piet de Jager van Applied Instruments in Vlissingen, een succesvol be drijf dat analyseapparatuur voor mkb en industrie maakt. De afgelopen twee jaar zijn 15 nieuwe bedrijven ontstaan op de Kenniswerf in Vlissingen. De afgelopen drie jaar zijn er 33 nieuwe bedrijfjes gestart in de Dok 41, een broedplaats voor tech no- en creatieve ondernemers. Samen zorgden ze voor 250 nieu we arbeidsplaatsen. Door vestiging/verplaatsing van bedrijven naar de Kenniswerf en nieuwe business zijn ruim 700 ar beidsplaatsen gecreëerd. Grote bedrijven en instellingen als Amels, Damen, Team Industrial Services, Humares, Rabobank, Orionis, HZ en Scalda vormen de motor van de Kenniswerf. Er is vanuit de Kenniswerf een re gionaal samenwerkingsverband van personeelsmanagers opgezet Ook wordt tussen bedrijven perso neel uitgewisseld. Tussen bedrijven en kennisinstelli- nen zijn 10 innovatieve projecten opgestart. In Dok41 is er elke week een ken- niswerklunch, waarbij steevast 30 tot 50 mensen aanschuiven. Bedrijven hebben 15 onderzoeks vragen neergelegd bij kennisinstel lingen als de HZ en Scalda. Tussen bedrijven zijn 10 nieuwe product- en/of marktcombinaties ontstaan. Bedrijven krijgen indien gewenst intensieve begeleiding van de Ken niswerf en Dok 41 Financiering en hulp bij het ver kringen van subsidies kan via part ners op de Kenniswerf, zoals Zig zag, Kredietunie Zeeland, Innogo!, Zeeuws Participatie Fonds en Zeeuws Investeringsfonds. Het aantal studenten op de Kennis werf (HZ en Scalda) is dé laatste vijfjaar toegenomen: van 6000 naar 7300. Binnen de HZ zijn onderzoeksinsti tuten en kenniscentra opgezet Kennis is de bron van economi sche vernieuwing. Toegepast onderzoek op de HZ is explosief gegroeid. Er werken nu 50 onderzoekers. Er lopen momenteel 100 onder zoeksprojecten. De HZ biedt inmiddels een minor ondernemerschap en een minor socialmedia-design aan. Het aantal studenbedrijven is ge stegen naar ruim 40, waarin 325 studenten leren te ondernemen. Er zijn specifieke samenwerkings verbanden tussen onderwijs en be drijfsleven ontstaan, zoals de Amels Academy. Het aantal stage- en afstudeer- plaatsen in Zeeland is gestegen. Spin in het web van de Kennis werf Zeeland is programmamana ger Martin de Klerk. Hij wordt bij gestaan door projectmedewerker Marjolijn Sponselee. Ze houden kantoor in Dok 41, een gebouw van de vroegere energie maatschappij PZEM. De programmamanager en zijn rechterhand worden betaald door de deelnemers van de Kenniswerf. Meer informatie is te vinden op: kenniswerf.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33