Tachtig jaar Duinlust: een menu van toen 'Heel bitter dat de bloemen bij het monument weg zijn' WALCHEREN 31 l/UVI Visser Visser nu in Zeeland Weststrate nu in pand voorheen North Safety GOES - Het bedrijf Accountants en Belastingadviseurs Visser Vis ser heeft aan de Amundsenweg 23 in Goes de eerste Zeeuwse vesti ging geopend. Het bedrijf advi seert lokale en regionale onderne mers over onder meer: belastin gen, pensioen, herstructurerin gen, overnames, personeelskwes ties en IT-vraagstukken. Het kantoor in Goes is de tiende vestiging van Visser Visser. MIDDELBURG - Het voormalige dis tributiecentrum van North Safety Products op Bedrijventerrein Ar- nestein in Middelburg heeft na leegstand van ruim twee jaar een herbestemming gevonden. Nieu we eigenaar is de firma Weststra te. Met de bestaande vestiging aan de Herculesweg en het nieu we pand aan de Anodeweg, be schikt de Middelburgse groothan del in verpakkingsmaterialen en 'alles voor kantoor' over bijna 20.000 palletplaatsen. Weststrate deed al zaken met North Safety Products, specialist in persoonlijke beschermingsmid delen, toen het nog Focus Veilig heette en beide bedrijven op Ramsburg waren gevestigd. De 80-jarige firma Weststrate heeft de afgelopen jaren flink geïnves teerd. In 2012 werden extra maga zijn- en kantoorruimte en een nieuwe showroom voor kantoor inrichting en kantoormachines ge realiseerd. Het bedrijf wil zich on derscheiden met complete logis tieke oplossingen, klantgericht voorraadbeheer en transport. Tachtig jaar na de opening en ne gen eigenaren verder, is Duinlust in het bezit van Yuri Henderikse (39). Een pand opgetrokken in de stijl van de 'Amsterdamse School', dat zowel van buiten als van binnen nog altijd sfeer uit straalt. Acht jaar geleden streek hij neer, samen met zijn vrouw op het terras van Duinlust, niet als eigenaar, maar als gast. „We gingen even wat drinken en toen had ik het er met mijn vrouw over hoe mooi het is om hier een restaurant te hebben." Twee maanden later hoorde het stel dat Duinlust te koop stond. „Met de kerst stond de handteke ning onder het koopcontract en begonnen we aan een nieuwe toe komst." Het stel, beiden met ouders in de horeca, maar zelf werkzaam in een andere tak, stond voor een uitdaging. De ka mers waren vervallen en grondig onderhoud was sinds de jaren ze ventig niet meer gepleegd. Yuri: „Door de jaren heen had elke eige- Het is eigenlijk altijd druk hier. Locals en toeristen vullen het terras naar zijn eigen invulling gehad voor Duinlust. Mevrouw Kluijf- hout was in 1934, na de bouw van Duinlust, de eerste die het ging exploiteren. Het was de bedoeling dat samen met haar man te doen, maar die overleed nog voor Duin lust opgeleverd werd." Verschil lende eigenaren volgden. Waarbij het bij sommige niet verder kwam dan een potkachel, biljart tafel en vier tafels, gebeurden er in de jaren zeventig dingen die het daglicht niet konden verdra gen. Yuri: „Toen was het meer een dranklokaal aan het einde van een doodlopend pad." Nog en- In de jaren zeventig was het meer een dranklokaal kele uitbaters volgden en Eetcafé Pension Duinlust kreeg zelfs zijn eigen 'Duinlust' bier. Vandaag de dag verhuurt Yuri acht kamers, heeft hij een serre laten aanbou wen en meer dan vijftig man per soneel in dienst. „Het is eigenlijk altijd druk hier. Locals en toeris ten vullen het terras, ook in de winter." Het succes van Duinlust schrijft Yuri toe aan de rustige lig ging, de nostalgische sfeer en de kwaliteit. Dat het met de rust wel eens gedaan zou kunnen zijn met de komst van nieuwe appartemen ten op Dishoek, bekijkt de horeca ondernemer van de positieve kant. „Het wordt drukker ja, maar die mensen moeten ook eten en dat biedt ons weer kansen." Ondernemersplein Hij legde afgelopen vrijdag, sa men met zijn vrouw, bloemen bij de herdenkingszuil bij de algeme ne begraafplaats in Koudekerke. Op persoonlijke titel, 'omdat er dit jaar geen ceremonie is bij de zuil'. „Toen mijn vrouw en ik za terdag nog even gingen kijken, waren ze verdwenen. Ik heb nog bij de graven op de begraafplaats gekeken, maar niets te zien. Ge woon weg." Hij is bitter teleurgesteld. „Ik be grijp niet dat iemand zoiets doet. Ze lagen bij de zuil, achter het hekje dat daar omheen staat. Die bloemen haal je dan toch niet zo maar even weg." Het in 2011 gerestaureerde monu ment, een zuil met daarop een leeuw met wapenschild, staat op het grasveldje bij de ingang van de algemene begraafplaats aan het einde van de Biggekerk- sestraat. In de sokkel van de zuil staan de namen gegraveerd van negentien inwoners van Koude kerke die tussen 1940 «V1945 om kwamen door oorlogsgeweld, slachtoffer werden van de inunda tie of nooit meer terugkeerden uit Duitsland. Het vormt nu weer de spil van dodenherdenkingen in Koudekerke. Kloosterman was initiatiefnemer tot het in ere her stellen van herdenkingen in het dorp. „Ik vond het jammer dat er zater dag geen officiële herdenking was bij de zuil. Vandaar de bloemen. Zeker nu, zeventig jaar na de Slag om de Schelde. Het monument is door de scholen in Koudekerke ge adopteerd en kinderen spelen een grote rol in de herdenkingen." Voorzitter Louis van Vlaanderen van het 4 mei-comité in Koude kerke: „De officiële herdenking met de schoolkinderen is ver plaatst naar 4 mei. De nationale dodenherdenking. Dat is een be wuste keuze geweest. Op andere plekken op Walcheren wordt er 1 november wel herdacht. In West- kapelle bijvoorbeeld. Daar is in ok tober en november '44 natuurlijk heel veel gebeurd. Op 4 mei her denken we onze doden. Dan gaat de vlag halfstok. Zaterdag was een feest, net als op nationale bevrij dingsdag 5 mei." Bloemen haal je toch niet zo maar even weg bij een monument Wie doet zoiets? „Het was zaterdag heel druk in het dorp. De grote stoet militaire voertuigen trok ook door Koude kerke. Op verzoek van de Stich ting Bevrijdingsmuseum Zeeland hebben we de bewoners gevraagd te vlaggen en langs te route te staan. De scouting is benaderd en schoolkinderen zijn via hun ouders ook gevraagd mee te doen. Er werd volop gevlagd en ge zwaaid." Directeur Martien le Clercq van basisschool 't Klinket: „De kinde ren zijn op school druk bezig ge weest met de Slag om de Schelde. Het was organisatorisch ook niet mogelijk om de stoet langs het monument te laten rijden. De kin deren zijn op 4 mei weer duide lijk aanwezig bij de zuil." DINSDAG 4 NOVEMBER 2014 door Maarten Back DISHOEK - Eetcafé Pension Duinlust staat aan de vooravond van het tachtigjarig bestaan. Eigenaren Yuri Henderikse en Suzan Zijnen heb ben hiervoor speciaal een '1934' menu ontwikkeld voor, hoe kan het ook anders, 19,34 euro. Op de kaart staan gerechten die tachtig jaar geleden geserveerd werden bij Duinlust, zoals hachee en bitter koekjespudding. Eighenaar Yuri Henderikse Eigenaar Yuri Henderikse Eetcafé Pension Duinlust is tot de kerstvakantie van donderdag tot en met zondag geopend. Het '1934' me nu is verkrijgbaar tot 15 december. Yuri Henderikse kocht Eetcafé Pension Duinlust acht jaar geleden. „Negen eigenaren gingen mij voor." foto Ruben Oreel door Annemarie Zevenbergen KOUDEKERKE - Wie haalt er nu zo maar bloemen weg bij een herden kingsmonument. Dat vraagt Koude kerkenaar Henk Kloosterman zich af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31