T©©S r J PZC I E I Criminelen creatief met id-fraude I PZC 2 IN HET NIEUWS KOOLMONOXIDE COLOFON Verwarmingsinstallaties worden niet verplicht gecontroleerd. In het buitenland zijn de regels strenger. Maak iemand abonnee! paul kusters D JORAN NEERGESTOKEN EM WAT DENK JE?WÉÉR IEDERE BETROKKENHEID ONTKENNEN... T: 088-0139995 zoetermeer - Jaarlijks sterven er in Nederland ongeveer tien men sen als gevolg van een koolmo noxidevergiftiging in huis. Dat is onnodig, vindt de brandweer: door verplichte controle van gas installaties in woningen kunnen ongevallen voorkomen worden. Wie denkt dat koolmonoxidever giftiging onmogelijk is als een huis centrale verwarming heeft, heeft het mis, zegt Charles Meijer van Brandweer Nederland. „Als de rookafvoer verstopt is, of niet goed gemonteerd, dan bestaat de kans dat er verbrandingsgas in huis komt." Hoeveel ongelukken er gebeuren is niet duidelijk: er is geen regis tratie van het aantal koolmonoxi devergiftigingen. De Onderzoeks raad voor Veiligheid schat het aan tal doden op tien. Uit onderzoek van het EO-programma Dit is de Dag zou blijken dat het aantal koolmonoxidevergiftigingen door ondeugdelijk geïnstalleerde cv-ke tels toeneemt: er zouden vorig jaar 83 gewonden zijn gevallen, het jaar daarvoor waren dat er nog 73. Het aantal vergiftigingen door geisers zou van 85 in 2012 ge daald zijn naar 30 vorig jaar. Het aantal incidenten met geisers en gaskachels neemt al jaren gestaag af. En dat is ook logisch, want het aantal geisers en gaskachels is sterk gedaald. Brancheorganisatie Uneto-VNI pleit al jaren voor een verplichte jaarlijkse keuring van cv-ketels. „En wij willen dat die keuring wordt uitgevoerd door een erken de installateur", zegt voorzitter Ti- tia Siertsema. De organisatie heeft daar natuurlijk belang bij: controles leveren werk op voor de aangesloten bedrijven. Maar ook Brandweer Nederland wil dat alle installaties regelmatig worden ge controleerd. „Het is een simpel probleem, met een duidelijke oor zaak. En dat is snel op te lossen, maar dan moet de overheid de be reidheid hebben om die controle verplicht te stellen", zegt Meijer. Een cv-ketel is relatief veilig. De meeste ongelukken met cv-instal- laties gebeuren dan ook door on- Het is snel op te lossen, maar dan moet de overheid die controle verplicht stellen deugdelijke installatie,'door slecht onderhoud of door een on gelukje, als bijvoorbeeld de afvoer onbedoeld een zetje krijgt bij een verbouwing. De brandweer ziet de gevolgen in de praktijk, zegt Meijer. „Bijvoorbeeld installaties waarbij onderdelen niet goed zijn vastgeschroefd en waarbij de rook afvoer los zit." Vorig jaar zijn er zes ongelukken met loszittende rookkanalen geregistreerd. Wie een cv-ketel koopt, mag hem ophangen en aanzetten. Iedereen kan zichzelf cv-monteur noemen, zegt Siertsema. De titel is niet be schermd. „Daarom doen wij dat zelf, door lidmaatschapseisen te stellen. Wie centrale verwarming laat installeren, kan het bedrijf vragen of het lid is van onze orga nisatie. Dan weet je zeker dat je een vakman hebt." Verzekeraars doen trouwens niet moeilijk als er schade ontstaat door een cv-ketel die door een niet-erkend installateur of een doe-het-zelver is geplaatst. „Bij ons zijn mensen dan gewoon ver zekerd", zegt Kim Smulders van Interpolis. „Alleen niet als er echt opzet in het spel is, maar dat komt heel weinig voor." Het is in een groot aantal gevallen onduidelijk hoe het met het on derhoud van verwarmingsinstalla ties gesteld is, zegt Siertsema. „Slechts de helft van de toestellen heeft op dit moment een onder houdscontract. Onderhoud is be langrijk: het toestel wordt schoon gemaakt en er wordt gekeken of alles naar behoren functioneert." De Onderzoeksraad voor Veilig heid kondigde afgelopen zomer al een onderzoek aan naar koolmo noxidevergiftigingen in huis. Dat bevestigde de politie gisteren na berichtgeving van RTL Nieuws, dat een politierapport over de prak tijken in handen heeft gekregen. Vreemdelingen kunnen met hun nieuwe naam naar Nederland rei zen en zich hier opnieuw aanmel den onder die nieuwe naam, zon der dat de instanties in Nederland dit doorhebben. De politie onder zoekt hoe vaak dit gebeurt. Volgens RTL zijn in een eerste onderzoek al 50.000 valse namen ontdekt. De methode maakt het voor crimi nelen mogelijk om buiten beeld te blijven: „Door van identiteit te wis selen kunnen criminele gezochte, ongewenst verklaarde EU-burgers anonimiteit creëren en in Neder land verblijven', zo citeert RTL uit het politierapport. Ook is het relatief eenvoudig om fraude te plegen met toeslagen en uitkeringen. Na de identiteitswis sel blijven in de nieuwe papieren namelijk alleen het persoonsnum mer en de geboortedatum gelijk. Op deze manier kan een Roemeen die zich onder verschillende na men inschrijft vaker bijstand of huurtoeslag ontvangen. In haar rap port raadt de politie daarom aan om het mogelijk te maken niet-Ne- derlandse persoonsnummers te re gistreren en te verifiëren in politie systemen. In de EU-landen Roemenië (Oost-Europa) en Kroatië (Balkan) is het toegestaan om meerdere ke ren van identiteit te wisselen. Ook in Montenegro, Bosnië-Herzegovi- na, Macedonië, Servië en Albanië bestaat die mogelijkheid. D66 wil snel opheldering van mi nister Ronald Plasterk (Binnenland se Zaken). „Deze nieuwe vorm van paspoortfraude is zorgwekkend. Dit rapport blijkt al een half jaar in een la te liggen, maar wat heeft mi nister Plasterk er in die tijd aan ge daan om dit te voorkomen? Ik wil van de .minister weten hoe dit kan en wat hij er aan gaat doen", zegt EP D66-Kamerlid Gerard Schouw. ~7T Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl 'Apk cv-ketels zou verplicht moeten zijn' door Nadia Berkelder Charles Meijer, brandweer (V www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* "Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee DEN HAAG - De politie heeft een vorm van identiteitsfraude geconsta teerd, waarbij mogelijk criminele Oost-Europeanen in Nederland meerdere identiteiten blijken te heb ben. Ze kunnen in Nederland onop gemerkt blijven door in eigen land legaal hun naam te veranderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2