'Leegstand gaat niet meer over' WALCHEREN 29 Expositie cursisten Zeeuws Goud voelens, Gedachten). De methode sluit naadloos aan bij die van het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen, Rijden In Stappen (RIS). Samen schreven zij de handleiding voor de module Op Weg. Sjanie Oostdijk van het CBR reikte de diploma's uit. Vol gens Parsowa onderscheidt zijn methode zich van RIS doordat praktisch te werk wordt gegaan met een interactief programma, waarbij gebruik wordt gemaakt van rollenspellen en casussen. Daarnaast is er gedurende het pro gramma begeleiding van een psy choloog, die ook een dagdeel les geeft. Het is de bedoeling dat de zeven rij instructeurs vanaf nu eendiag nose' maken van iedere leerling en daar vervolgens in de rijlessen op inspelen. „Veel meer vanuit de mens zelf dus, laat hem of haar zelf werken en nadenken", zegt Parsowa. Psycholoog Wishnu Par sowa vult aan: „Door dat inzicht kun je een leerling niet alleen la ten slagen, maar kan hij of zij ook een betere en geïntegreerde weg gebruiker worden. Je levert dus meer kwaliteit af." De rijinstruc- teurs moeten in staat zijn om snel een analyse van een leerling te kunnen maken, want in tegenstel ling tot het onderwijs heeft de rij schoolbranche niet de beschik king over leerlingvolgsystemen waaruit kan worden geput. „Wel ke vragen stel je en wat doe je met die info, daar gaat het om." Een aantal instructeurs heeft bij voorbeeld al hulpmiddelen in de auto voor leerlingen met ADHD. Zoals de tangle, een 'friemelvoor- werp' dat is bedoeld om stress te verminderen en handspieren te ontspannen. De zeven gisteren ge slaagde rijschoolhouders zijn posi tief over de training. „Kwaliteits verbetering en je onderscheiden was mijn belangrijkste drijfveer", zegt Ruud Ho-Sam-Sooi van ver keersschool De Bogerd in Dreischor. Volgens Peter Houtekamer van de gelijknamige rijschool in Kruinin- gen is het even wennen, „maar werken vanuit de leerling is heel verfrissend. Nu vraag ik leerlin gen om inzichten en weet ik waar hij of zij staat." Over een tijdje houdt Op Weg een evaluatie met de cursisten. Nu staat zeventien procent - of wel ïo.ooo vierkante meter - win keloppervlak leeg, heeft de VOM berekend. Het is 'een illusie' te denken dat die na de crisis weer zullen vol stromen. Want winkels staan niet alleen leeg doordat mensen min der geld te besteden hebben, maar ook doordat mensen hun spullen op andere manieren ko pen. Met name via internet. En dat verandert niet meer, dat zal al leen maar toenemen, schrijft de VOM in een nieuwe Detailhan delsvisie Middelburg 2014. En er is een derde reden waarom het met de winkels in de binnenstad slechter gaat, stelt de VOM: de komst van winkelcentra aan de rand van de stad, Mortiere en ZEP. Ook die hebben het koopge drag van mensen veranderd. Vanwege deze drie oorzaken vindt de koepelorganisatie van middenstanders dat het totale aan tal vierkante meters winkelopper vlak verminderd moet worden. „Ook in Middelburg moeten we kiezen voor concentratie van de tailhandel en horeca, geen ver spreide bewinkeling, geen perife re detailhandel, geen extra winkel vierkante meters", schrijft de VOM. Concentratie betekent in de prak tijk dat de winkelstraten blijven, danwel worden: Lange Delft, Nieuwe Burg, Markt, Lange Viele. Leegstand in die straten moet be streden worden door winkels te verplaatsen vanuit de zijstraten van dit kernwinkelgebied. Dit biedt volgens de VOM nieu we kansen voor de panden die geen winkel meer zullen zijn. Daarin kunnen andere activitei ten worden ontplooid, zoals dienstverlening, of ze kunnen tot woonhuis worden omgebouwd. De VOM vindt dat de gemeente de komende jaren de kar moet trekken om de binnenstad nieuw elan te geven. De ondernemers zelf willen daar vervolgens wel aan meewerken. Zij zien ook een rol weggelegd voor kennisinstituten die in het centrum zitten, zoals het Universi ty College Roosevelt, de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop en Stichting Beeldende Kunst Middelburg. Het gemeentebestuur komt later dit jaar zelf ook met een aanvals plan voor de binnenstad. Duizendste bezoeker Truien bij de vleet' Ineke Bulle en Doesjka Meijer uit Ermelo werden zaterdag op de laatste dag van de tentoonstelling over de Zeeuwse visserstruien 'Truien bij de Vleet' op de werf in Arnemuiden feeste lijk ontvangen als duizend ste bezoeker. Zij kregen bloe men en een handgebreide donkerblauwe vissersmuts. Wethouder geeft uitleg WMO Wethouder Saskia Szarafins- ki geeft woensdagavond op uitnodiging van het wijk team Dauwendaele in het Ontmoetingscentrum uitleg over de nieuwe uitvoering van de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning (WMO). Ook is er gelegenheid vra gen te stellen. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Cursisten van fotografie ate lier Zeeuws Goud expose ren tot en met 5 januari in de bibliotheek in Vlissingen. De expositie biedt tien fo to's met het thema 'lezen' en veertien foto's met het thema 'de zee'. De cursisten zijn bewoners van Woon zorgcentrum ter Reede in Vlissingen. ZVU-lezing over werking van kleur De Zeeuwse Volksuniversi teit houdt woensdag in de Zeeuwse bibliotheek een le zing over 'Psychologisch in zicht in jezelf en/of anderen met kleur'. Op interactieve wijze laat Margaretha Gie- les, grondlegster van kleu rendiagnostiek, het publiek de invloed van kleuren erva ren. Aanvang 19.30 uur. inloopochtend Paauwenburg De Stichting Majoraat houdt in samenwerking met Zorg- stroom vandaag tussen 10.00 en 12.00 uur een in loopochtend in de wijk Paau wenburg. De bijeenkomst wordt gehouden op het adres Van Hogendorpweg 60 met als doel bewoners van 50 jaar en ouder met el kaar in contact te brengen. Meezingavond van de Liederentafel In café Het Hart van Midd- delburg in de Zusterstraat wordt woensdagavond de meezing bijeenkomst van 'de Liederentafel' gehouden. Er worden voornamelijk Ne derlandstalige liedjes gezon gen onder begeleiding van een accordeonist De leiding ligt in handen van Jopie Joos- se. Aanvang 20.00 uur. DINSDAG 4 NOVEMBER 2014 De geslaagde cursisten voor de training van Op Weg kregen gisteren hun diploma. Vlnr: cursusleider Anand Parsowa, Elzo Hendriks, Richard Kievit, Remon Sijvier, Sjaak de Beste, Peter Houtekamer, Ruud Ho-Sam-Sooi en Erwin Berman. foto Marcelle Davidse door Maurits Sep MIDDELBURG - In de binnenstad van Middelburg staan meer winkels leeg en ze staan langer leeg. En, waarschuwt de Vereniging Onder nemers Middelburg, dat gaat niet zomaar meer over. Wachten op het einde van de crisis heeft geen zin. ARNEMUIDEN MIDDELBURG VLISSINGEN MIDDELBURG VLISSINGEN MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29