Raad steunt bouw nieuw winkelcentrum Gemeente zet fictieve munt in om participatie te vergroten Opnamestop ADRZ door MRSA voorbij Gedenksteen Franse bevrijder 28 WALCHEREN NIEUWE OPLEIDING RIJINSTRUCTEUR Op Weg Verkeersopleidingen in Goes leert rijschoolhouders vanuit psyche van leerling te werken. Middelburg heeft de afgelopen ja ren andere wijken een impuls ge geven, mede door de bouw van nieuwe winkelcentra. Dat is ge beurd in Zuid, Veerse Poort en Stromenwijk. De wijken zijn er leefbaarder door geworden en de winkelcentra draaien goed. De ondernemers in Winkelcen trum Dauwendaele willen ook al jarenlang een nieuw complex, maar dat lukte steeds niet. Nu is eindelijk een projectontwikkelaar gevonden die erin wil investeren. En nu is de gemeente ook bereid daaraan mee te betalen. Het nieu we college heeft bij het aantreden eerder dit jaar Dauwendaele als speerpunt benoemd en daar hoort een nieuw winkelcentrum bij. De raad steunt dat ook. Alle par tijen maakten dat gisteravond dui delijk. Wel werden de wenkbrauwen ge fronst over een bijdrage van 50.000 euro aan Zorgstroom voor de verbouwing van de activitei tenruimte in het zorgcentrum Rustenburg, tegenover het winkel centrum. Een aantal fracties vond dat vreemd, en ook wel een fors bedrag. Wethouder Saskia Szarafïnski leg de uit dat het ontmoetingscen trum uit het winkelcentrum ver dwijnt, en dat Zorgstroom bereid is een deel van de activiteiten in Rustenburg onderdak te bieden. Maar daarvoor moet Zorgstroom die ruimte verbouwen. De ge meente wil dat financieel mede mogelijk maken, voor maximaal 50.000 euro, aldus Szarafïnski. De gemeenteraad moet volgende week nog wel formeel instem men met het beschikbaar stellen van geld voor het project. PHILLIPE KIEFFER GOES - Revolutie in de rijschool- branche. Die wil Anand Parsowa van Op Weg Verkeersopleidingen in Goes ontketenen. Volgens hem is het namelijk broodnodig dat rij- instructeurs op een andere ma nier met leerlingen omgaan. Hij heeft daarvoor samen met psy choloog Wishnu Parsowa een me thode ontworpen die aansluit bij de hedendaagse vorm van lesge ven in het onderwijs: veel meer vanuit de leerling zelf werken, waarbij wordt ingespeeld op zijn of haar intelligentieniveau en re kening wordt gehouden met even tuele ziektes en/of stoornissen zo als ADHD of autisme. Gisteren zwaaide de eerste lich ting Zeeuwse zelfstandige rijin- structeurs af die de zesweekse Onze methode is veel inhoudelijker: wat gaat er om in het hoofd van de leerling? (een dag per week) opleiding bij Parsowa hebben gevolgd. Zij kre gen in sportpunt Omnium hun di ploma. Parsowa selecteerde eigen handig de cursisten, die aan een bepaald profiel moesten voldoen en zelf ook weer een rij- en theo rietest moesten ondergaan. De zeven rijschoolhouders - vijf van de Bevelanden en twee van Schouwen-Duiveland - kunnen nu autorijles op maat bieden. „Voorheen was dat alleen moto risch en visueel, maar onze me thode is veel inhoudelijker: wat gaat er om in het hoofd van de leerling, welke angsten zijn er", legt Anand Parsowa uit. Leerlin gen zijn volgens hem complexer geworden en leren bovendien op een andere manier dan vroeger. Hij vindt om die reden dat de in structiewereld in het algemeen Nu vraag ik leerlingen om inzichten en weet ik waar hij of zij staat H i H11 wel wat verdieping en verbreding kan gebruiken. „De rijschool branche is de afgelopen maanden negatiefin het nieuws geweest ten aanzien van het slagingsper centage in Zeeland. Maar het smoesje 'ik heb veel buitenlan ders op les' gaat al lang niet meer op, de psyche van een leerling moet leidend worden." De rijinstructeur-nieuwe-stijl is dan ook veel meer een coach in de methode van Anand en psy choloog Wishnu Parsowa. Ze heb ben die methode zelfs verweven in de naam van verkeersopleiding Op Weg, die nu tevens een afkor ting is: Oriëntatie, Persoon, Waar neming, Evaluatie, Gedrag (Ge- De pösitoos (een soort fictieve munten) werden begin dit jaar geïntroduceerd in de gemeenten Tholen en Bergen op Zoom. In tientallen winkels krijgen men sen positoos als ze iets kopen. Een deel daarvan sparen ze voor zichzelf, een ander deel is voor een goed doel naar keuze, bijvoor beeld de sportvereniging waarvan ze lid zijn. Het gespaarde tegoed kan onder meer worden ingezet voor korting bij latere aankopen. In het project 'Samen Doen' wor den de positoos ingezet om de participatiesamenleving een duw tje in de rug te geven. De komen de zes maanden wordt proefge draaid. Zo worden mantelzorgers die iets doen voor cliënten van zorgcen trum De Schutse in Sint-Anna- land beloond met positoos. Ook een klein groepje werkloze jonge ren kan fictieve munten verdie nen door reparaties uit te voeren en oudere mensen te vervoeren. Als de proef succesvol is, kunnen de positoos later veel breder wor den ingezet. Het is zelfs de bedoe ling dat mensen ze zelf weg kun nen geven aan mantelzorgers die bijvoorbeeld boodschappen voor hun doen of het gras maaien. „Het project is succesvol als door het belonen met positoos mensen daadwerkelijk meer voor elkaar gaan doen dan ze anders zouden hebben gedaan", stelt de Thoolse wethouder Jan Harmsen. Bij het project zijn diverse par tijen betrokken, waaronder ook woningcorporatie Stadlanden Het ADRZ laat weten dat de be smetting inmiddels onder contro le is. Voor Afdeling D gold sinds donderdag een opnamestop, na dat de besmetting met de zieken huisbacterie was vastgesteld. Uit het onderzoek dat daarop volgde, bleken vier patiënten en een me dewerker positief. Daarna zijn geen nieuwe gevallen geconsta teerd. De patiënten zijn inmid dels naar huis en worden behan deld door de huisarts. Eventueel kan de huisarts deze patiënten verwijzen naar de MRS A-poli van het ADRZ. De medewerker gaat voorlopig nog niet aan het werk. De betreffende afdeling is maan dag in zijn geheel gedesinfecteerd en in de loop van de dag werden weer patiënten opgenomen. Volgens het ADRZ is er geen ver band met de MRSA-besmetting in het Middelburgse woonzorg centrum Eben Haëzer. Daar werd twee weken geleden een MRSA- besmetting geconstateerd bij vijf tien bewoners en vijf medewer kers. door Maurits Sep MIDDELBURG - De bouw van een nieuw winkelcentrum in de Middel burgse wijk Dauwendaele kan op steun van de gemeenteraad reke nen. Ondanks een fiks aantal vra gen gaf de commissie ruimte gister avond ook duidelijk het signaal dat het 'goed' is dat er wat gebeurt in Dauwendaele. r VLISSINGEN - Op de bevrijdingsboulevard in Vlissingen is gisteren een nieuwe gedenksteen onthuld. De steen is een eerbetoon aan de Franse commandant Phillipe Kieffer, die zeventig jaar geleden een hoofdrol vertolkte bij de landing in Vlissingen. De gedenksteen werd onthuld tijdens een herdenking van de be vrijding. Daarbij waren ook de Franse ambassadeur in Nederland en burge meester Letty Demmers van Vlissingen aanwezig. Demmers opende ook nog een informatietafel over de Slag om de Schelde, zie: www.pzc.nl/video N iet langer instructeur, maar coach door Luc Oggel Anand Parsowa Peter Houtekamer door Rob Paardekam THOLEN - De gemeente Tholen wil de burgerparticipatie vergroten door burgers die iets voor een an der doen te belonen met zogehe ten positoos. Hiervoor is het pro ject 'Samen Doen' opgezet. De Eu ropese Unie steunt het met een subsidie van ongeveer acht ton. GOES - Er heerst geen opnamestop meer voor de afdeling D (Longge- neeskunde) van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes. Donder dag werd een MRSA-besmetting geconstateerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28