I I' I i I Tipgeld vaak teken dat zaak op dood spoor zit Toch tipgeld I II 'Niet rust maar verdriet overheerst' Kok van Spetters belofte in Gault Millau ZEELAND 27 commentaar 66 We zijn geen Staatsloterij die de volgende dag uitkeert Zeeuwse schipper (64) verdronken 66 Niet rust maar verdriet overheerst We hebben wel wat tranen gelaten =p Daarbij draait het meestal om moordzaken die op een dood spoor dreigen te raken. „Voordat zo'n onderzoek definitief op de plank wordt gelegd, haal je het er nog één keer af om daar expliciet de aandacht voor te vragen", zegt woordvoerder Martine Pilaar van het Openbaar Ministerie (OM) in Zeeland West-Brabant. Eén van de meest spraakmakende lopende Zeeuwse onderzoeken waarbij tipgeld is uitgeloofd, be treft de moord op Henry Meye in Sint Maartensdijk. De fotograaf werd 8 juni 2011 dood gevonden in zijn huis, met meerdere kogels in het hoofd. Justitie heeft 15.000 euro over voor de gouden tip. April dit jaar leidde dat tot nieu we verklaringen aan de hand waarvan twee mannen werden aangehouden. Opnieuw, want in 2012 zater zij ook al een tijdje vast. De rechter bepaalde vorige maand dat er te weinig bewijs is om hen langer in voorarrest te houden. Het OM beschouwt hen nog al tijd als de belangrijkste verdach ten, aldus Pilaar. De zaak wordt maart 2015 inhoudelijk behandeld door de rechtbank. Het incasseren van tipgeld is om slachtig. „We zijn geen Staatslote rij die de volgende dag uitkeert", zegt Pilaar. Na een veroordeling kan de tipgever een verzoek tot uitbetaling indienen. Het OM be kijkt vervolgens in welke mate de tip heeft bijgedragen aan oplos sing van de zaak. Dat kan er toe leiden dat niets of slechts een deel van de beloning wordt toege kend. De functie die van tipgeld uitgaat, is meer om 'weer even de aandacht te vestigen op een zaak, dan een financiële prikkel', vertelt een medewerker van Pinkerton in Den Haag. Het detectivebureau heeft na mens een verzekeraar een belo ning in het vooruitzicht gesteld, die moet leiden tot aanhouding van de brandstichter van een boer derij in Yerseke. Het agrarisch be drijf was vijftien jaar geleden ook doelwit van brandstichting. Wie daar achter zat, is nooit opgehel derd. Verzekeraars spiegelen zich voor wat betreft de hoogte van het tipgeld, aan de strak omschre ven beleidslijnen van justitie. Het OM komt gemiddeld uit op 10.000 tot 15.000 euro in grote za ken. Particulieren staat het daar naast vrij de hoogte van een belo ning te kiezen. Van het beschikbare budget voor opspo ring van misdadi gers, reserveert het Openbaar Ministerie slechts een zeer bescheiden deel voor tips. Dat is niet verwonderlijk, want erg effectief blijkt dit middel niet te zijn. Van de uit geloofde bedragen - 5,5 miljoen euro sinds 2001 - hoefde slechts een zeer bescheiden deel (twee ton) daadwerkelijk uitgekeerd te worden. Dat betekent niet dat het uitlo ven van tipgeld geen zin heeft. Om te beginnen is het een ge schikt middel om een zaak die op dood spoor is beland, op nieuw onder de aandacht te brengen. Een tweede reden is dat in een enkele zaak een gou den tip toch kan leiden naar de dader. Een derde reden is dat slachtoffers, nabestaanden of andere betrokkenen zien dat kosten noch moeite worden ge spaard om een oplossing in een zaak te forceren. Opgeteld is dat voldoende grond om een niet bijster succesvol middel toch vooral te blijven gebrui ken. ANTWERPEN - Een 64-jarige bin nenschipper uit Sint Philipsland is vrijdag dood aangetroffen in de Antwerpse haven. Het stoffelijk overschot lag in het Straatsburgdok, in de buurt van het bioscoopcomplex Kinepolis. De man was eerder in de week als vermist opgegeven. De politie ver moedt dat de man van boord is ge vallen. Volgens Stéphanie Chomé van het Openbaar Ministerie in Antwerpen zijn er geen concrete aanwijzingen dat er sprake is van een misdrijf. „Maar om hierover zekerheid te verkrijgen laten wij een autopsie uitvoeren", aldus Chomé. Want ook al wist de familie het ei genlijk wel, het staat nu ook vast: Loes Tevel leeft niet meer. „Als Loes het is, geeft dat rust", zei Dekker afgelopen vrijdag na de vondst van een lichaam aan de Poppendamseweg bij Meliskerke. Maar nu de identiteit definitief is vastgesteld na controle van het ge bit, is het gevoel toch anders. „Niet de rust maar het verdriet overheerst", vertelde Dekker gis teravond. „We hebben wel wat tranen gelaten." De 59-jarige Loes Tevel uit Middel burg verdween spoorloos op 28 april. De politie omschreef haar gemoedstoestand toen als 'depres sief. Die werd veroorzaakt door li chamelijk lijden dat al jaren duur de. De verwachting dat ze haar le vend zouden terugvinden, had de familie toen al niet meer. Loes ging weg op haar zilvergrijze elektrische fiets van het merk Bik- kei. „Vinden we haar fiets, dan vinden we ook Loes", benadrukte Dekker toen de familie in mei de hulp van het grote publiek vroeg bij de zoektocht. Vrijdag werd behalve een lichaam ook een fiets gevonden. Die gaf al aanleiding tot het vermoeden dat hiermee ook de vermissing van de Middelburgse was opgehel derd. Om zekerheid te krijgen was volgens de politie ook een DNA-analyse nodig. Gisteren gaf een controle van gebitsgegevens het sluitende antwoord. Vooruitlopend hierop kon de fa milie al de nodige voorbereidin gen treffen voor een definitief af scheid van Loes. Dat zal volgens haar man later deze week plaats vinden. AMSTERDAM - Laurent Smallegan- ge, chef-kok van Spetters in Bres- kens, is Belofte van het Jaar in de GaultMillau gids voor 2015. Hij wordt geprezen om zijn eigentijd se handschrift, zijn focus op verfij ning, verfrissende details, presen tatie, textuur en smaakbalans. Dit is een van de vele prijzen die de restaurantgids uitreikte. Spetters stijgt dit jaar van 12 naar 16 pun ten (op een totaal van 20 punten) in de gids. Zeeland was weer goed vertegen woordigd in de gids met de abso lute topper Inter Scaldes (Kruinin- gen) met 19,5 punt. De Kromme Watergang (Hoofdplaat) vergaar de 18,5 punt, Pure C (Cadzand) 17,5, La Trinité uit Sluis 17. 't He melrijk (Hulst), de Vierbannen uit Ouwerkerk en Katseveer uit Wilhelminadorp verdienden 16 punten. Landelijk haalden de Leest en de Librije ook 19,5 pun- tal. Zeeuwse restaurants werden giste ren ook door Michelin verrast met Bib Gourmands voor een kwalitatief goed keuzemenu van maximaal 37 euro. Dat waren: Roes in Hulst, Petrus Paulus Hoeve in Lamswaarde, De Vlucht- haven in Bruinisse, De Campveer- se Toren in Veere, De Korenbeurs in Kortgene en de Gespleten DINSDAG 4 NOVEMBER 2014 door Marcel Modde MIDDELBURG - Tipgeld wordt in Ne derland slechts mondjesmaat uitge loofd voor opsporing en nog veel minder vaak uitgekeerd. Justitie zette sinds 2001 voor bijna 5,5 mil joen euro aan tipgeld uit. Ongeveer 200.000 euro werd daarvan uitbe taald. In minder dan 10 procent van alle gevallen leidt het uitloven van tipgeld volgens het OM tot re sultaat. Martine Pilaar, Openbaar Ministerie door Maurits Sep MIDDELBURG - Zijn vrouw is na een halfjaar eindelijk gevonden. Dat is een opluchting voor René Dekker, en het geeft in zekere zin ook rust. Maar het verdriet is er uiteraard niet minder om. René Dekker, echtgenoot Loes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27