ZEELAND c contacta.nl mflMEctr Kaasfondue CBd almanak Een lesprogramma beoogt het vervoer naar school veiliger en socialer te maken. In Goes werd een proefproject gelanceerd. 4-5-6 NOVEMBER 2014 Bondscoach Guus Hiddink De scholieren zeggen het 'leuk en interessant' te hebben en dat ze er veel van hebben geleerd. „Dat de boetes hoog zijn", noemt de een als voorbeeld. „Dat je goed moet nadenken voordat je iets doet", zegt de ander. „Het belangrijkste is dat we het gezellig houden in de bus", be sluit Van Dam. „Dat begint al bij het instappen: zeg netjes 'goede morgen'. Wij vinden het prettig om met mensen te praten, anders kunnen we net zo goed achter de lopende band gaan staan." GOES - „Samen kunnen we het in de bus sociaal maken. We moeten elkaar niet tot last zijn, maar res pect voor een ander hebben", zegt gedeputeerde George van Heuke- lom maandag voor een gymzaal vol leerlingen van het Edudelta College in Goes. Hij luidt het lesprogramma So ciaal en Veilig OV in, bedoeld om de verstandhouding tussen scho lieren die met de bus reizen en chauffeurs te verbeteren. Het is een proefproject voor in totaal vijftien klassen van Edudelta, het Calvijn College in Goes en Scalda in Middelburg. Van Heukelom hecht eraan het initiatief, dat in diverse andere provincies al succesvol was, ook in Zeeland te introduceren. „De meeste gebruikers van het open baar vervoer in Zeeland zijn scho lieren. In die bussen gebeurt van alles. Het is een samenleving in het klein die op vier wielen door de provincie rijdt." In die samenleving gebeuren ook zaken die niet door de beugel kun nen, zoals pesterijen, vandalisme en overlast voor andere reizigers. Het project probeert vooral het contact tussen jongeren en chauf feurs te versterken, zodat over en weer meer begrip en waardering ontstaat. Dat gebeurt aan de hand van het 'OV-spel'. De Connexxion-chauf- feurs Loek Scheepers en José van Dam spelen het deze ochtend sa men met de leerlingen van 2a, die daarvoor in vier teams worden verdeeld. Van Heukelom sluit zich aan bij Team Kangoeroe. De scholieren krijgen allerlei vra gen voorgeschoteld, onder meer over de hoogte van boetes die in het openbaar vervoer worden uit gedeeld. Het is af en toe schrik ken. Voeten op de bank: 70 euro, lawaai maken: 120 euro, opgeven valse naam: 270 euro. In het concentratiespel moeten de jongeren hoofdrekenen, terwijl ze worden afgeleid. Het blijkt bijna ondoenlijk. „Het is heel belang rijk dat de chauffeur zich goed kan concentreren", wil José van Dam er maar mee zeggen. „Als er achter me van alles gebeurt, kan het voorkomen dat ik word afge leid en een ongeluk veroorzaak." In het laatste spel worden de leer lingen uitgedaagd lef te tonen: ze ruiken - inclusief Van Heukelom - aan eikaars schoenen en raken een met pindakaas besmeurde stopknop aan met hun neus. De laatste uitdaging is het tekenen van een baard of snor op eikaars gezicht met een onuitwisbare stift. Alleen de ploeg van de gede puteerde weigert en loopt daar door punten mis. „Dit gaat over groepsdruk", legt Loek Scheepers uit. „Het gaat er om dat je zélf de beslissing neemt om iets te doen en niet door de groep tot iets wordt gedwongen." Van Heukelom maakt bezwaar te gen de puntentelling. „Juist dege nen die 'nee' zeggen, zouden de punten moeten krijgen." „Wat vonden jullie ervan?", vra gen de chauffeurs ter afsluiting. Van Gilst v.o.f. Een nieuw plafond in één dag! www.plameco.nl Tel. 0113 - 27 00 00 Sinds hij gepensioneerd is en zij nog werkt, zorgt hij met regelmaat voor de dagelijkse maaltijd. Niet elk voor stel daarover accepteert zij spon taan. „Kaasfondue? Midden in de zomer? Nee hoor, dat is meer iets voor november", kreeg hij bijvoor beeld half augustus te horen. Als het aan hem had gelegen, aten ze dat elke maand wel een keer. Maar goed, hij wist het geduld op te breng en. Tot afgelopen zaterdag: 1 novem ber. Ze aten kaasfondue, buiten was het 22 graden. Registreer gratis als zakelijke bezoeker in op www.contacta.nl/registreren Registratie code: 54734692 DINSDAG 4 november 2014 Het moet prettig zijn in de bus door Rolf Bosboom H Gedeputeerde George van Heukelom overlegt tijdens het OV-spel met zijn teamleden, foto Marcelle Davidse w Dé rietwerkbeurs van Zuid-West Nederland en Vlaanderen PLAFONDS Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25