GEZOND 19 Placebo werkt goed bij hoestend kind Vaccinatie zelden oorzaak epilepsie ■i I Vaker dementie na hersenletsel Wie een hartstilstand overleeft, is niet zomaar weer de oude. Bijna de helft van de mensen die succesvol zijn gereanimeerd, houden er geheugen- en concentratieproblemen aan over. Het Leids Universitair Medisch Centrum loopt voorop met een unie ke combinatie van hart- en cognitieve revalidatie. Het is een ideale voorjaars middag als Dolf Abels (74) tijdens een partijtje tennis de bal met zijn forehand te rugslaat. Daarna maakt hij een draai om zijn eigen as en valt neer. Zijn medespe lers denken dat hij een grapje maakt. „Maar toen zij zagen dat ik paars aanliep, wisten ze wel beter." Anderhalfjaar later vertelt de inwoner van Zoetermeer over zijn hartstilstand en wat eraan voorafging. Dat wil zeggen: wat hij erover gehoord heeft. Want zelfheeft hij to taal geen herinnering aan de calamiteit op de tennisbaan, net zomin als aan de tien da gen die hij daarna in coma in het zieken huis lag. Al met al is hij wonderwel her steld. Abels: „Mijn geluk is geweest dat ik direct al op de tennisbaan ben gereani meerd en dat de ambulance er snel was." Abels onderging de gebruikelijke hartrevali datie, maar kreeg die, als een van de eerste patiënten in Nederland, in combinatie met uitgebreide cognitieve therapie. Toen hij na zijn hartstilstand thuiskwam, ontdekte zijn vrouw Nelly (74) dat haar man afspra ken vergat. „Dan vroeg hij 'wanneer is dat ook alweer?', terwijl ik dat net had verteld. En de nummers die hij vroeger zo op de gi taar speelde, moest hij opnieuw leren." Het meest afwijkend vond zij zijn rijge drag. „Mijn man was altijd een goede chauf feur, heel alert. Maar ik moest nu weieens roepen; rood, rood! Hij werd dan afgeleid door voetgangers, maar dat is gelukkig vrij wel verdwenen." Abels beaamt dat zijn concentratievermo gen hapert. Hij oefent daar volop mee, evenals met het herstel van zijn korte ter mijngeheugen. „Mijn vrouw vraagt me na afloop van een televisieprogramma of na het journaal vaak of ik het wel heb begre pen", zegt Abels. „Proberen heel goed te luisteren naar wat er wordt gezegd en dat in je opnemen, is mij geleerd. Ook schakel ik tegenwoordig geheugensteuntjes in om namen te onthouden." De zorg die hij na zijn reanimatie kreeg, is een unieke samenwerking van hart- en cog nitieve revalidatie. Die wordt in Leiden ge organiseerd door het Rijnlands Revalidatie centrum, in samenwerking met het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Initiatiefnemer van dit eerste multidiscipli naire revalidatieprogramma is revalidatie arts Paulien Goossens. „Een aantal van de patiënten liep tijdens de hartrevalidatie te gen problemen aan. Zij vergaten steeds hoe de fitnessapparaten werkten en reageerden nogal emotioneel. Dat had niets te maken Toen kwam die meting en bleek dat ik alles gelukkig nog op een rijtje heb met een gebrek aan motivatie, zoals in het begin nog wel werd gedacht, maar met pro blemen met het denken als gevolg van de hartstilstand." Goossens begon in 2011 met screening van alle patiënten die na een reanimatie na een hartstilstand door het LUMC voor revalida tie worden doorverwezen. Per jaar zijn dat er zo'n veertig. Zij krijgen een test voorge legd die bepaalt of het zinvol is dat zij be halve naar de reguliere hartrevalidatie, ook naar de cognitieve revalidatiearts gaan en een neuropsychologisch onderzoek onder gaan. In Leiden nemen jaarlijks zeker vijf patiën ten deel aan de uitgebreide cognitieve reva lidatie. „Hierdoor leren zij gebruik te ma ken van hun sterke punten, om te voorko men dat zij vastlopen in hun werk of privé- leven", legt onderzoekster Liesbeth Boyce uit. „Het gaat vaak om vijftigers en zesti gers die nog volop in het arbeidsproces zit ten. Dan is die twee a drie maanden extra revalidatie niet alleen lonend voor henzelf, maar het bespaart de maatschappij uitein delijk ook zorgkosten." De wetenschappelijk onderbouwde proef krijgt volop belangstelling uit het buiten land en is sinds een halfjaar uitgebreid naar Delft. Al hielden zij geen leer- en concentratie- problemen aan hun hartstilstand over, ook Dick van Bommel (55) en Jaap Timmer mans (68) hadden baat bij de cognitieve test. Van Bommel: „Mijn eerste zorg was toch: hoe kom ik eruit. Toen kwam die me ting en bleek dat ik gelukkig alles nog op een rijtje heb staan." Zowel hij als Timmermans werden snel ge reanimeerd, bij Van Bommel gebeurde dat zelfs zes keer in twee dagen. Beiden jui chen het voornemen toe het unieke pro gramma naar partners van gereanimeerde patiënten uit te breiden. Nu zij zelf uit het ziekenhuis zijn en medicijnen voorgeschre ven hebben gekregen, realiseren zij zich maar al te goed dat hun vrouwen, Annelies en Marja, een moeilijke periode hebben doorgemaakt. Marja heeft haar man zelfs ei genhandig gereanimeerd. Beide echtgeno tes zijn sindsdien bang dat hun mannen opnieuw worden getroffen door een hart stilstand en het er dan niet zo goed van af brengen. Van Bommel en Timmermans genieten vol op van hun hervatte leven. Van Bommel: „Zoals ik er nu uitgekomen ben en naar de wereld kijk, zeg ik: 'laat mij maar blijven'." Hij heeft zich voorgenomen de hoeveel heid stress te verlagen. Zowel hij als Tim mermans zijn eerder moe, maar dat is het dan ook. In het dragen van een penning of verzoeken aan dierbaren hen niet te reani meren, zien zij niets. Dat geldt ook voor Dolf Abels. Ook hij vindt dat hij minimale schade heeft overge houden aan zijn hartstilstand. En dat ter wijl hem is verteld dat 98 procent van de patiënten in een soortgelijke situatie als hij in een verpleeghuis belandt. „Een kasplant je of invalide had ik niet willen worden. Maar ik zeg 'reanimeer maar, het kan ook goed gaan'." Zojuist heeft hij genoten van het bezoek van zijn kleinkinderen. DINSDAG 4 NOVEMBER 2014 Bij jonge kinderen die 's nachts niet kunnen slapen vanwege hoesten, helpt het drinken van water met een kleurtje net zo goed als een (duur) drankje dat speciaal tegen hoesten is ontwikkeld. Dit concluderen Ameri kaanse onderzoekers, die 120 hoes tende kinderen (jonger dan 4) op 3 verschillende manieren behandelden. Eén groep kreeg een officieel hoest- drankje op basis van honing (agave nectar), één groep gekleurd water (placebo) en één groep kreeg niets. Bij de kinderen die het officiële hoest- drankje kregen, nam het hoesten evenveel af als bij de kinderen die het gekleurde water kregen. Bij de kinde ren die geen drankje kregen, nam het hoesten (de eerste dagen) niet af. De onderzoekers concluderen hieruit dat bij hoestende kinderen een placebo net zo goed werkt als een officieel hoestdrankje. Bron: JAMA Pediatrics Bij twee derde van de kinderen die na vaccinatie een epileptische aanval ont wikkelen, is niet de vaccinatie de oor zaak van de epilepsie, maar een reeds bestaande aandoening. Dat melden onderzoekers van de Universiteit Utrecht en het RIVM op basis van on derzoek van 26 kinderen die na vacci natie epilepsie kregen. De onderzoe kers constateren om te beginnen dat epilepsie na vaccinatie zeer zeldzaam is. Zij turfden in de periode foto Thinkstock 1997-2006 26 gevallen op 1,9 mil joen gevaccineerde kinderen. Van 23 kinderen hadden zij ook nadere medische gegevens. Daaruit bleek dat bij vijftien van hen sprake was van een reeds bestaande afwijking. Van de 23 kinderen met een epileptische aanval na vaccinatie, hadden er 8 een milde vorm van epilepsie; 7 van hen hadden op 10-jarige leeftijd geen me dicijnen meer nodig. Volgens de on derzoekers is het Rijksvaccinatiepro gramma veilig. Bron: Pediatrics Mensen ouder dan 55 die bij een on geluk hoofdletsel oplopen, hebben meer kans na een jaar of 6 dementie verschijnselen te vertonen dan leef tijdgenoten die bij het ongeluk geen hersenletsel opliepen. Dit conclude ren Amerikaanse onderzoekers op ba sis van gegevens van ruim 160.000 mensen die na een ongeluk in het zie kenhuis belandden. Van de mensen met hersenletsel voldeed 8,4 procent 6 jaar later aan de criteria voor de diagnose dementie. Bij de mensen zonder hersenletsel was dit 5,9 pro cent. Daarbij bleek dat bij 65-plussers ook licht hersenletsel al een verhoog de kans op dementie geeft, terwijl dit bij de 55-plussers allen gold voor men sen met matig of ernstig hersenletsel. De onderzoekers opperen dat het her senletsel (op oudere leeftijd) in de hersenen een kettingreactie op gang brengt, die het ontstaan van demen tie in gang zet en/of versnelt. Bron: JAMA Neurology Doorleven na een hartstilstand door Dora Rovers Dick van Bommel reageren? V gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19