Vuilnisbakbaby's 18 GEZOND P b de steek gelaten. Natuurlijk kan ik redenen bedenken waarom een moeder of vader tot zoiets vreselijks overgaat. Maar ik kan geen redenen bedenken die het rechtvaardigen of billijken zoiets te doen. Als ouder je baby zo dumpen, staat daarom gelijk aan het be gaan van onvergeefbaar onrecht. Het VN-verdrag voor de Rechten van het Kind bepaalt dat kinde ren rechten hebben, zoals het recht op leven en op verzorging. Het bepaalt ook dat als ouders niet in staat zijn, of gewoon nala ten, de rechten na te komen, dat overheid en samenleving - wij dus - de plicht hebben er voor te zorgen dat die kinderrechten als nog worden gerealiseerd. Zo bezien is het goed verdedig baar dat er inmiddels in ons land een vondelingenkamer, ook wel babyluikje genoemd, is geopend. Moeders kunnen daar anoniem hun baby achterlaten. Dat kan in ons omringende landen als Bel gië en Duitsland al langer. Critici menen dat daarmee onverant woordelijk en strafbaar gedrag door ouders wordt uitgelokt en zelfs geaccepteerd. Hoe begrijpe lijk die kritiek ook is, dat is niet waar het hier om mag draaien. Centraal moet staan hoe de rech ten van kinderen zo goed moge lijk worden beschermd. Dat bete kent helaas soms: kinderen tegen hun eigen ouders beschermen, door die ouders de uitweg te bie den hun kind levend en wel ano niem aan anderen over te dragen. ter in Mexico. Door een van de grotten stroomt een riviertje. De gids vertelde dat daarin eeuwen lang de baby's werden afgevoerd, waarvan nonnen waren bevallen. De baby in Amsterdam zal ook niet de laatste zijn die wordt ge dumpt. In september 2010 werd op de luchthaven van Manilla in een vuilnisbak, afkomstig uit een net geland toestel, een baby ge vonden. Het kind zat onder het bloed en was gewikkeld in toilet papier. In maart 2012 werd er in de Belgische stad St. Amands een eerder als vermist opgegeven ba by in een vuilniswagen aangetrof fen. In september 2013 hoorden twee kinderen in Jersey City in de VS gehuil achter een stapel af val naast een vuilcontainer. Tot hun verbijstering kwam er achter de stapel een baby tevoorschijn. Ik kan me moeilijk iets meer hart verscheurend voorstellen dan een bij het grofvuil gedumpte baby. Alsof daarmee mens-zijn als zodanig in de kiem wordt ver kracht. Het voelt ook als de meest grove schending van méde menselijkheid. Een mens - ook een baby is een mens - wordt in de meest afhankelijke, meest hul peloze levensfase opzettelijk in HARTSTILSTAND DENKWIJZER René Diekstra Op 26 oktober hoorde ie mand in de Amsterdam se Fritz Conijnstraat vanuit een ondergrond se vuilcontainer gehuil komen. Even later bleek dat er een baby in de container was gedumpt. Het is niet de eerste keer dat zo iets gebeurt. Ooit werd ik rondgeleid door grotten onder een beroemd kloos- René Diekstra is professor in de psychologie. Bi ki he kl dr or ka te ve Et dr nt (P Bi dr ev g< re h< Dolf Abels en zijn vrouw Nelly, foto: Jan de Groen In Nederland worden jaarlijks zo'n 16.000 mensen gereanimeerd. On geveer 1.900 van hen overleven dit De ambulance komt bij een (ver moedelijke) reanimatie met twee wagens. De aanrijdtijd is dan min der dan vijftien minuten. Bij een hartstilstand ligt de pomp van het hart stil, ook de bloedsomloop stokt. Het hart zelf trilt meestal nog door chaotische elektrische prik kels. Na vier tot zes minuten raken her sencellen over het algemeen on herstelbaar beschadigd. Daarna dreigen ook andere organen scha de op te lopen. Een hartstilstand kan veroorzaakt worden door: (ernstig) hartin farct, hartspierziekte, ontsteking van het hart en hartfalen. Factoren die een hartstilstand in de hand werken: roken, suikerziek te, hoge bloeddruk, stress en erfe lijkheid. Voor ongeveer de helft van de mensen komt een hartstilstand geheel onverwacht. Het hart kan ook gezond zijn, maar tot stilstand komen bij een verdrinking, onderkoeling of elek triciteitsongeval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18