Zorguren Provinciale Kraamzorg WMMilïSI Mild De PG-afdeling i? MïïfW®®® Chiropractor 1 3:00 GEZOND 17 wijl haar hoogzwangere vriendin naar bui ten waggelt. Als ze binnenkomt, is Nicole al voor de lunch aan het zorgen. Levi ligt vre dig in zijn wiegje te slapen. „Ik snap niet dat Levi's nachts huilt, overdag doet die dat niet zoveel", zegt de moeder tegen de kraamverzorgster. Nicole legt uit dat dat komt omdat hij gewend is om beschermt in een buik te zitten met allemaal geluid om hem heen van buiten af. Nu ligt hij 's nachts in een wieg en is het stil om hem heen, dat is even wennen en daarom huilen de meeste baby's in de nacht vaker dan over dag. Je ziet de opluchting op Saskia haar ge zicht. Nicole: „Mensen zijn op het begin heel erg onzeker over hun ouderschap. Het is allemaal nieuw en je wilt het allerbeste voor je kind. Het is fijn dat je dan bij ie mand om bevestiging kan vragen en goede informatie krijgt. Vragen waarom een baby huilt of waarom hij scheel kijkt komen vaak voor. Dingen die heel normaal zijn maar moeders gewoon nog niet weten, dat lees je niet in de babyboeken." Vooral bij gezinnen met het eerste kind heerst veel onzeker heid. „Het is logisch want je bent in een klap verantwoordelijk voor een ander leven. Het is de taak van een kraamverzorgster om je zo goed mogelijk in die onzekere periode te helpen." Op aanraden van Nicole gaat Saskia rond één uur even naar bed. Nicole maakt onder- tussen de badkamer en het toilet schoon, zo als ze dat elke dag doet. Thssendoor wast en strijkt ze alle kleding van de ouders en het kind ook nog. „Je wilt dat de moeder opti maal kan genieten van haar kind en niet aan huishoudelijke taken moet denken. Ook is het belangrijk dat de omgeving van de baby zo schoon mogelijk is." Nicole merkt vaak dat gezinnen zich in het begin afvragen wat zo'n kraamverzorgster nu ei genlijk komt doen. „Ze komen er vaak snel genoeg achter dat ik iets meer doe dan al leen maar beschuit met muisjes smeren. Achterafhoor je dat ze niet wisten dat er zo veel bij kwam kijken. Vaak verlaat ik het huis dan ook met een bos bloemen of een kleinigheidje omdat mensen zo dankbaar zijn voor de zorg die ik ze die acht dagen bood. Het is geweldig om elke week weer met zulke dankbare mensen te werken." Er komt weer wat visite langs. Nicole zorgt voor de gasten en bereid ook alvast het avond eten voor. Tlissendoor laat ze Bas even uit. Voordat Nicole vertrekt geeft ze Saskia voorlichting voor de nacht. Rond half vijf trekt ze de deur achter zich dicht. „Succes vannacht en luister naar je moeder instinct, ik zie je morgen weer!" recht op een basispakket van 49 uur kraamzorg (als je borstvoeding geeft), verdeeld over 8 dagen. Dat is gemid deld 6 uur per dag. Het wette lijk minimum is 24 uur, ver deeld over 8 dagen. Geef je geen borstvoeding maar kunstvoeding, dan bestaat het basispakket uit 45 uur kraamzorg. Rond de 34ste week van je zwangerschap neemt een kraamverzorgende contact met je op voor een intake ge sprek. Tijdens dit gesprek stelt de kraamverzorgende het aantal zorguren vast. Dit aantal uren kan herzien wor den na de bevalling of tij dens de kraamperiode. Stan daard heeft iedere vrouw Als je weet dat je zwanger bent, schrijf je dan zo snel mogelijk in bij De Provincia le Kraamzorg. Als je zwanger bent, heb je namelijk heel veel dingen aan je hoofd. Het is fijn als de kraamhulp dan zo snel mogelijk geregeld is, dan hoefje je daar niet meer druk om te maken. Een lezersvraag aan chi ropractor Jack Jasperse is of hij ook wat kan betekenen voor ernstige artrose aan de voeten. De lezer heeft op bei de wreven een harde bobbel ter grootte van een doorge sneden kippenei. Dat veroor zaakt stijfheid en af en toe stekende pijn, ook 's nachts. Jack Jasperse antwoordt: „Dit klinkt inderdaad als artrose (lees: slijtage). Wij als chi- ropractoren zien slijtage als het gevolg van chronisch (langdurig) slecht functione ren. Iets wat lang slecht func tioneert gaat sneller kapot. Indien mogelijk zullen wij proberen de functie te her stellen van de volledige be wegingsketen die hierbij be trokken is. De grootste ver storing kan zich bijvoorbeeld best in de heup, onderrug of zelfs de nek bevinden. Daar naast verdienen de voeten zelf hier natuurlijk speciale aandacht. In een geval als dit zullen wij de podoloog vra gen een zooltje te maken dat deels de voeten wat ontziet en daarnaast een stimule rende werking heeft, zodat met iedere stap die genomen wordt de motorische functie, via de hersenen wordt gesti muleerd. En de voeten zo be lastbaarder worden." Volgende week in De Prak tijk, gaan we op bezoek bij de Psychogeriatrische Zorg. We lopen mee met dames die dementerende ouderen verzorgen in het Mispelblom hof te Goes. Verzorgende Desi Jakobsen laat de lezer volgende week meekijken tij dens haar werkdag. Heeft u een vraag voor de verzorgen de? Stuur een brief naar de PZC, postbus 5046,4380 KA in Vlissingen. Liever via de mail? Dat kan ook, mail dan naar gezond@wegenermail.nl on der vermelding van 'De Prak tijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in de vol gende editie van De Praktijk te staan. Kraamverzorgster Nicole Strobbe weegt baby Levi, moeder Saskia Willemsen kijkt toe. foto Camile Schelstraete DINSDAG 4 NOVEMBER 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17