Praten via het lichaam GEZOND 15 o. HUISARTS Jos van Bemmel Conversie betekent om zetting of omwisse ling. Iemand met deze stoornis zet een psy chisch probleem om in een li chamelijk probleem. Binnen de psychiatrie valt con versie onder de somatiforme stoornissen: er wordt gepraat met het lichaam, niet met de mond. De oorzaak berust vaak op onverwerkte problematiek die de patiënt niet op een andere manier kan uiten. Een of meer lichamelijke functies vallen uit, waardoor het ziekte beeld vaak neurologisch bepaald lijkt. Zo kan een patiënt ineens niet meer lopen (abasie) door een schijnbare verlamming van de be nen of niet meer praten (psycho gene afasie). Als huisarts kom je dergelijke ge vallen maar af en toe tegen. Voor de patiënt is het erg ingrijpend. Toch lijkt die zich er vaak minder zorgen over te maken dan zijn omgeving. Ook voor de dokter is het lastig. Eerst moet hij lichamelijke oorza ken uitsluiten en daarna uitleg gen dat de oorzaak ervan psy chisch is. Voor de patiënt en zijn omgeving is dit moeilijk verteer baar. Het moet toch iets lichame lijks zijn. Niet meer kunnen lo pen verzin je toch niet! Een jongedame in mijn praktijk kon ineens niet meer lopen. Ze kwam in een rolstoel mijn spreek kamer binnen. Mijn uitleg dat er een psychische oorzaak voor haar aandoening was, werd niet geac cepteerd. Twee jaar zat ze in een rolstoel. Haar leven bestond uit bezoeken aan neurologen, revali datieartsen, fysiotherapeuten en bosjes alternatieve genezers. Uit eindelijk accepteerde ze een ver wijzing naar een psychiater. Na gedeeltelijke verwerking van haar jeugdtrauma's, misbruik is nogal eens een oorzaak, kon ze eindelijk weer haar eerste pasjes zetten. Een ander meisje van een jaar of 15 kon niet meer praten. Ze was de oudste dochter binnen een ge zin waar huiselijk geweld ge meengoed was. Ook hier werd mijn psychische duiding niet ge waardeerd. Pas na maanden zwij gen, werd een verwijzing naar de psychiater geaccepteerd. Conversie is een moeilijk te be handelen psychische aandoening, waarbij de hulp van een psychia ter of psycholoog onmisbaar is. Hoewel... Jaren geleden werd in Kenia mijn hulp ingeroepen bij een man die al drie weken niet kon lopen. Zijn talrijke familiele den zaten gespannen rond zijn ziekenhuisbed. Ik kon zo gauw niet bedenken wat eraan de hand was en checkte met een hamertje zijn peesreflexen. Die waren op vallend hoog. Als ik op zijn knie sloeg, schoten zijn benen de lucht in. De familie keek ademloos toe. Er zat immers beweging in zijn be nen. Omdat ik aan conversie dacht, sloeg ik steeds harder op zijn knieën met als gevolg steeds hoger opzwaaiende benen. „U bent genezen, u kunt weer lo pen", schreeuwde ik. Hij ging zijn bed uit en liep urenlang rond jes over het ziekenhuisterrein. Voor de familie was ik een magi sche dokter. Door mijn handeling kon de patiënt zonder gezichts verlies afstand doen van zijn schijnverlamming. Ging het altijd maar zo makkelijk bij conversie. Zoek op YouTube naar Giulia Enders (24) en er verschij nen verschillende filmpjes waarin ze in het Duits op een grappige manier haar fas cinatie voor de darmen uit de doeken doet. Het begon al lemaal toen ze als 17-jarige een huidaandoe ning kreeg. Ze ging op zoek naar de oor zaak. Uiteindelijk bleek een fikse anti- bioticakuur de aanstichter. Antibiotica kan de darmflora namelijk dusdanig verstoren dat een andere aandoening het gevolg is. Haar interesse was gewekt. Later, tijdens haar studie medicijnen, stuit te ze op een nieuw onderzoeksgebied: de relatie tussen darmen en hersenen. Een (zieke) darm kan iemands stemming beïn vloeden. Enders: „Darmen spelen een gro te rol in ons leven. Toch gaat er maar wei nig aandacht naar uit. Informatie uit onder zoeken blijft vaak hangen binnen een be perkte groep wetenschappers. Dat vind ik niet terecht, omdat veel mensen klachten hebben en op zoek zijn naar antwoorden die ze niet krijgen. Ik wil aan een groot pu bliek uitleggen hoe darmen werken, wat ze in ons dagelijks leven betekenen en welk ef fect ze op ons hebben. Ik geef geen dieetad viezen en wil ook geen ziektes beschrijven, maar wél het proces dat zich in ons lichaam voltrekt." Dat is haar zeer aardig gelukt. Het eerste deel van het boek is gewijd aan de spijsver tering. Aan hoe een hap eten zijn weg gaat via de slokdarm, de maag, de dunne darm, de dikke darm, de endeldarm en tenslotte als poep het lichaam verlaat. Ze vertelt op een open en begrijpelijke manier wat de functie is van alle organen en wat je ervan merkt. Een knorrende maag? Op dat moment wordt de dunne darm 'schoon' gemaakt. Scheten laten is normaal en gezond. Poe pen doe je het beste gehurkt of zittend op het toilet met een krukje onder je voeten. Darmen komen hierdoor in een natuurlij ker houding te liggen waardoor darmuit stulpingen en aambeien minder vaak voor komen. Ze legt het, ondersteund door grap pige tekeningen van haar zus Jill, zo uit dat een lezer al snel denkt: o, vandaar dat ik last heb van winderigheid, diarree of ver stopping. Enders: „Toen het boek in Duitsland uit kwam, is er vooral gefocust op het doorbre ken van het taboe. Mensen vinden het eng om over hun darmen te praten. Daarom stop ik er wat humor in. Ik heb eens met patiënten gefluisterd tijdens een gesprek over hun darmen. We moesten daar uitein delijk erg om lachen. Dat doorbrak de span ning. „Ik vind het bijzonder te zien dat mijn boek lezers over hun schroom heen helpt. Ik hoorde laatst van iemand dat haar zeer correcte oma ineens wist te vertellen dat ze al jaren verkeerd poept. Prachtig als mensen zich vrijer voelen! Nu het boek in Nederland uit is, is meer gericht gevraagd naar hoe het zit met de 'hersen-darmen'." Darmen, zo legt Enders uit, spelen een gro tere rol in ons gevoel dan ogen, oren, neus of huid. „Darmen kunnen angst dempen en onraad signaleren. Nog belangrijker: de staat van onze darmen is zeer bepalend voor hoe we ons voelen: blij, verdrietig of ronduit depressief. Dat heeft te maken met het samenspel tussen hormonen, zenuw verbindingen en parasieten die we onbe wust meedragen in onze darmen." Ze geeft voorbeelden van besmettingen met salmonella-bacteriën (bevinden zich in uitwerpselen van kippen), met de bacte rie helicobacter pylori (speelt een belangrij ke rol bij de ontwikkeling van maagzwe ren, maar ook bij de ziekte van Parkinson) en met toxoplasma (komt voor in uitwerp- O Depressiviteit. De ziekte van Parkinson. Chronische hoofd pijn. Volgens de Duitse medi cijnstudente Giulia Enders heb ben ze mede hun oorzaak in de darmen. In haar bestseller De mooie voedselmachine legt ze uit dat darmen een grotere rol spelen in onze gezondheid dan we denken. selen van katten, in vlees van varkens, gei ten en schapen). In het boek vertelt ze over toxoplasma dat bij een infectie ons im muunsysteem het enzym ID O activeert. Op die manier worden we tegen de parasie ten beschermt. Het enzym breekt dan ster- ker een stof af die de indringers graag eten en dwingt ze in een minder actieve slui mertoestand. Helaas is IDO ook nodig voor de productie van serotonine. Resultaat: er wordt minder serotonine aangemaakt, wat ook weer niet de bedoeling is: een tekort daaraan kan depressies en angststoornissen veroorzaken. Artsen hebben haar populaire boek om armd. „Ik ontvang veel complimenten over mijn boek. Een maag-darm-lever-arts zei tegen me: 'Dit roep ik al dertig jaar! Ik ben blij dat de boodschap nu eindelijk eens aan komt bij het grote publiek'. Alleen van de»- kant van psychologen en psychiaters blijft het merkwaardig stil. Dat is typisch als je bedenkt dat de darmen zo'n grote invloed op onze psychische gesteldheid hebben." Ze verwijt het specialisten niet, dat ze hun patiënten geen uitgebreide uitleg geven zo als zij dat in haar boek wel doet. „Mensen komen vaak met klachten bij een specia list. Die specialist weet dan heel veel over een bepaalde ontstekingsziekte en doet er alles aan om iemand beter te maken. He laas is er in de praktijk van alledag simpel weg geen tijd om eens rustig meer te ver tellen over de wereld in onze darmen." reageren? DINSDAG 4 NOVEMBER 2014 Darmen uit de backoffice door Rietje Krijnen illustratie Jill Enders De Duitse medicijnenstudente Giulia Enders. „Darmen kunnen angst dempen en kunnen 'niet pluis' signaleren." foto PR Giulia Enders - De mooie voedselmachine, Lui- tingh-Sijthoff, 17,95 euro. De rechten van het boek zijn inmiddels verkocht aan dertig landen. In Duitsland zijn er al meer dan 800.000 exem plaren van verkocht. De eerste oplage was in Ne derland binnen een aantal dagen uitverkocht. gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15