PZC vitaal Toen de relatie van Wendy net uit was, bleek ze zwanger. Wat nu? Familie en vrien den gaven tegengestel de adviezen. Bij Stich ting Fiom vond ze een luisterend oor en nam een beslissing. Je relatie is stuk gelopen en dan blijkt op eens dat je ongepland zwanger bent. Dan rijst direct de vraag, wat nu? Dit overkwam Wendy (35) uit Den Bosch. Een week nadat haar relatie uit was, bleek zij zwanger te zijn. Wendy: „Dat was even grote paniek. Ik had er nooit over nagedacht of ik ooit een kind wil de. Dan wordt het een lastige beslissing of je het kind wilt houden, zeker wanneer je er al leen voor staat en geen partner hebt." Onbedoeld zwanger raken, overkomt een op de vijf Nederlandse vrouwen. Uit recent onder zoek van NIVEL en Rutgers WPF blijkt dat bijna een kwart hiervan onzeker is over haar keuze en behoefte heeft aan ondersteuning. Die kan uiteraard vanuit de directe omgeving komen. Het probleem is echter dat vrienden en familie, hoewel goed bedoeld, vaak advies geven dat de zwangere vrouw in een bepaalde richting duwt. Wendy vertelt dat ze van een vriendin hoorde dat ze 'het wel zou redden met een kind'. Maar haar ouders dachten dat ze dat juist niet aan kon. „Het was een groot dilemma", vertelt zij. „Ik ben ermee naar de huisarts gegaan en die stuurde mij door naar de abortuskliniek. Dat was een shock. Mijn ex-vriend ging mee naar die kliniek. Hij wilde abortus, maar ook hij vond het een lastig bezoekje. Bovendien was ik er nog helemaal niet uit. Ik wilde zelf kie zen." Wendy werd door een medewerkster van een kliniek doorverwezen naar Fiom, een stichting die gratis hulp biedt en informatie verstrekt bij onbedoelde of gewenste zwangerschap. Wendy: „In een goed en open gesprek met een maatschappelijk werkster van Fiom voelde ik BEGELEIDING mij veilig. Ik werd geen bepaalde richting op geduwd." Uiteindelijk kwam ze tot het besluit de zwan gerschap te voldragen en het kind te houden. Inmiddels heeft ze een mooie dochter van vijf weken oud. Wendy: „Toen ik haar kreeg was het direct onvoorwaardelijke liefde, ik ben blij dat ik deze keuze heb gemaakt." Naast onder steuning door een maatschappelijk werkster biedt Fiom nu ook het onlinehulpprogramma; 'Zwanger, wat nu?'. Dat helpt onbedoeld zwan gere vrouwen bij het nemen van een besluit over het al dan niet uitdragen van de zwanger schap. Het programma laat bijvoorbeeld zien wat de mogelijkheden zijn als je onbedoeld zwanger bent. Er wordt daarbij gekeken naar leeftijd en zwangerschapsduur. Ook zijn er vra gen en oefeningen die helpen in het keuzepro ces. Daarnaast kun je vanuit je persoonlijke (online) omgeving begeleiding krijgen van een gespecialiseerde hulpverlener. Cathelijn van Santvoort is maatschappelijk werkster bij Fiom en voert regelmatig gesprek ken met onbedoeld zwangere vrouwen. Zij helpt hen en hun eventuele partners met het ordenen van hun gevoelens en gedachten waarbij uiteraard ook de persoonlijke dilem ma's worden besproken. Die kunnen van prak tische aard zijn. Heeft iemand wel voldoende financiële middelen. Redt zij het als alleen staande ouder? Ook begeleidt zij hen bij het emotionele proces. „Daarbij is het heel belang rijk dat ik een neutrale positie inneem", bena drukt ze. „Ik geef geen adviezen. Juist door middel van vraagstelling probeer ik het bij de vrouw helder te krijgen waar ze voor kiest. Ik belicht ook beide kanten: wat het betekent wanneer je het kind houdt of wanneer je voor abortus of wellicht adoptie kiest." Vaak voert ze meerdere gesprekken met de zwangere vrouw. „De beslissing moet van de vrouw zelf komen, want haar uiteindelijke keu ze is onomkeerbaar." Dat het vooral hele jonge vrouwen zijn die onbedoeld zwanger raken, verwijst Van Santvoort naar het rijk der fabe len: „De grootste groep is juist boven de 25 jaar." Wie liever anoniem blijft, kan nu dus ook online hulp krijgen. Hierbij hoopt Fiom ook vrouwen te bereiken die er met niemand over kunnen praten. Fiom is neutraal. „Er zijn weinig organisaties in Nederland die deze ma nier van hulpverlening bieden", aldus Van Santvoort. 4r Dinsdag 4 november 2014 Gezond Kraamverzorgster laat je genieten van je kindje PAGINA 16 EN 17 4* Als zwanger zijn een dilemma is door Anne Salomons foto Thinkstock Via Fiom kan de onbedoeld zwan gere vrouw, wanneer er naast be sluitvorming meer ondersteuning nodig is, doorverwezen worden naar bijvoorbeeld een psycholoog of een relatietherapeut Fiom be geleidt niet alleen onbedoeld zwangere vrouwen online, ook is er een online hulpprogramma dat helpt bij het verwerken van een abortus. De ondersteuning is kos teloos. www.fiom.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14