Idealistisch verdrag, weerbarstige praktijk VERDIEPING 11 Na de Tweede Wereldoorlog nam Unesco het initiatief tot de opstel ling van het Cultuurgoederenver- drag (1954). Het vechten op of bij cultureel erfgoed, evenals moed willige beschadiging hiervan, was voortaan strafbaar. Een blauw wit bordje aan de gevel van be schermde monumenten, het Blue Shield, maakt deze tijdens oorlog herkenbaar voor militairen. Goed geregeld, zo lijkt het. Maar het verdrag van 1954 is intussen aanzienlijk verouderd. Gebaseerd op de Eerste en Tweede Wereld oorlog (conflicten tussen staten onderling) was geen rekening ge houden met burgeroorlogen. Dit gebrek werd in 1999 gerepareerd met een aanvullend protocol, dat door een gering aantal ratificaties echter nog niet veel invloed heeft. Ook het principe van 'dwingende militaire noodzaak' is een zwakke plek van het verdrag. Als de tegen partij zich verschanst in of bij een monument, is een aanval wél toe gestaan. Deze uitzondering is breed te interpreteren. En gevoe lig voor misbruik. Dat verdragen de moedwillige ver nieling van erfgoed nauwelijks kunnen verijdelen, bleek ook in 2001. Twee imposante boeddha's in de Afghaanse provincie Ba- miyan, onderdeel van een gebied dat voor de komst van de islam nog boeddhistisch was, waren is lamitische geestelijken een doorn in het oog. Afgoderij, vonden ze. Ondanks fel protest van de inter nationale gemeenschap besloten de taliban de boeddha's op te bla zen. Een nieuwe beeldenstorm. 0 Aleppo Mosul SYRIE Palmyra IRAK Dama: Bagdad Grote foto: De moskee en graftombe van de profeet Jonas in Mosul (Irak), is in juli door IS verwoest. Omwonenden zoeken in het puin naar kostbaarheden, foto Reuters De Grieks-Romeinse en Perzische ruïnes van Palmyra, voor de burgeroorlog een belangrijke toeristische attractie in Syrië, zijn gebruikt als militaire basis, foto HH ~1 Waarschijnlijk allemaal gestolen: het pre historisch aardewerk dat Leidse archeolo gen hebben gevonden in Sabi Abyad in Syrië, foto Peter Akkermans/Universiteit Leiden In het centrum van de Syrische werelderf- goedstad Aleppo is zwaar gevochten. Bom bardementen en beschietingen hebben de Grote Moskee ernstig beschadigd, foto HH De Iraakse stad Mosul wordt niet gespaard door de jihadisten van IS. Filmpjes van hun vernielingen plaatsen ze trots op internet, zoals deze destructie van een graftombe. DINSDAG 4 NOVEMBER 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11