Islamitische Staat vernietigt systematisch het erfgoed van Syrië en Irak. Vanwege ideologie en voor gewin. Niemand houdt ze tegen. 66 Het Westen kijkt toe hoe schatten op grote schaal de grens over worden gesmokkeld 10 VERDIEPING VERNIETIGING ERFGOED Antieke mozaïeken, religieu ze iconen, Romeinse muntjes en aardewerken kruiken. Voor Islamitische Staat (IS) zijn ze van on schatbare waarde. Financieel gezien, welte verstaan. De terreurbeweging, die delen van Syrië en Irak in haar greep heeft, ex ploiteert het eeuwenoude verleden van bei de landen als een ervaren koopman. En maakt daarbij misbruik van de erbarmelij ke omstandigheden waaronder veel Syriërs en Irakezen leven, zegt de Syrische archeo loog Amr al-Azm. Uit armoede zoeken de mensen naar bodemschatten. Een antieke vaas betekent weer een beetje eten. Wat niet verkocht kan worden, mag kapot. Jihadisten trekken een spoor van vernie ling door hun zelfverklaarde kalifaat Afwij kende culturen en geloven worden niet ge tolereerd, evenmin als het erfgoed dat daar aan herinnert. Kerken van religieuze en et nische minderheden, maar ook moskeeën en monumenten van, volgens IS, verkeerde versies van de islam: alles wordt zonder ge nade gesloopt. Ontheiligd. Terwijl het geweld van de Irak-oorlog (2003-2011) en de in 2011 begonnen Syri sche burgeroorlog al veel mensenlevens en een grote culturele tol hebben geëist, doet Islamitische Staat daar nog een flinke schep bovenop. Met elke steen die IS laat sneuvelen, brokkelt ook een stukje geschie denis af. „Het verleden wordt letterlijk opgeruimd", treurt Peter Akkermans, hoogleraar archeo logie van het Nabije Oosten aan de Univer siteit Leiden. Akkermans vreest voor het lot van Sabi Abyad, de Syrische nederzet ting waar hij samen met collega's 25 jaar on derzoek heeft gedaan. Na het uitbreken van de burgeroorlog moesten de opgravin gen worden gestaakt. Een deel van de L<eid- se vondsten was te zien in het museum van het nabijgelegen Raqqa, nu 'hoofdstad' van IS. Voor de archeologen is het gissen hoe de collectie er nu aan toe is. Wel is ze ker dat hun depot is geplunderd. Een pijnlijke realiteit voor Unesco, de VN-organisatie voor onderwijs, cultuur en wetenschap. Unesco heeft als doelstelling het cultureel erfgoed overal ter wereld te beschermen, maar slaagt daar tijdens gewa pende conflicten nauwelijks in. Direc teur-generaal Irina Bokova roept de strij dende partijen in Syrië en Irak herhaalde lijk op het erfgoed te sparen. Tevergeefs. „Feitelijk zijn we machteloos", zegt Karim Hendili, specialist Arabisch erfgoed op het Parijse hoofdkantoor van Unesco. Zijn col lega Edouard Planche, een jurist die zich bezighoudt met het voorkomen van illega le handel in antiek, voegt daaraan toe dat de organisatie geen mandaat heeft om nale ving van het Cultuurgoederenverdrag uit 1954 (zie kader) af te dwingen en het erf goed ter plaatse te verdedigen. „Wij heb ben geen blauwhelmen", sombert hij. „Wat kunnen we doen?" Veel, oordeelt de Nederlandse erfgoeddes- kundige Joris Kila. Volgens Kila vergeet Unesco om het internationaal oorlogsrecht creatief te benutten. Zo kan het Internatio naal Strafhof (2002) individuen strafrechte lijk vervolgen voor oorlogsmisdaden, waar onder ook de opzettelijke beschadiging van cultureel erfgoed. Syrië en Irak zijn niet aangesloten bij het Strafhof, maar staten die dat wel zijn, kunnen teruggekeerde IS-strijders individueel aanklagen. Unesco zou zulke rechtszaken moeten stimuleren, meent Kila. Kila oppert de inzet van moderne technolo gie voor het verzamelen van bewijsmate riaal. Satellietbeelden en drones, maar ook identificatie van jihadisten via filmpjes en foto's die ze zelf op internet hebben gezet. Ook vraagt hij zich af waarom niet wordt samengewerkt met de internationale coali tie tegen Islamitische Staat. Coördinaten van erfgoedlocaties kunnen tijdens de plan ning van militaire operaties op een no-stri- ke lijst worden geplaatst, om nevenschade bij luchtaanvallen te vermijden. Praktische ideeën, maar zijn ze ook haal baar? Als deel van de VN kan Unesco niet om de internationale politieke verhoudin gen heen. Felle veroordeling van de Syri sche president Bashar al-Assad voor bom bardementen op werelderfgoedstad Aleppo is bijvoorbeeld onmogelijk zolang er bin nen de VN nog staten zijn die zijn bewind steunen. Assads bondgenoten Rusland en China vormen met hun vetorecht in de VN-Veiligheidsraad een blokkade voor een doortastender beleid. Niet vreemd dat Unesco-medewerkers Edouard Planche en Karim Hendili dan ook liever vertellen over hun politiek neutrale taken. Voorlich tingsprogramma's tijdens vredestijd moe ten militairen bewust maken van hun plicht erfgoed te ontzien, medewerkers van musea krijgen training om collecties snel in veiligheid te brengen en douaniers wordt verzocht extra alert te zijn op gesto len antiek, sommen ze op. Slappe maatregelen, concluderen de archeo logen. Amr al-Azm en Peter Akkermans ho pen dat hun petitie zal leiden tot strengere internationale wetgeving tegen illegale handel in antiquiteiten. „Het Westen kijkt nu toe hoe kunstschatten op grote schaal de grenzen over worden gesmokkeld", zegt Akkermans fel. Joris Kila sluit zich daarbij aan. Dat er grote vraag is naar archeologi sche koopwaar, merkte Kila onlangs zeifin Ttirkije. „In een winkeltje in Istanbul trof ik een groot mozaïek uit Irak aan. Verkocht in handzame stukjes..." Vogelvrij door Lotte Martini Peter Akkermans, hoogleraar archeologie Nabije Oosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10