1 buldnrnmi.nlKÊriSjirMmMmuh VSKmÉXGMANTlu! Oud-generaals Israël pleiten voor vrede met Arabieren m rjnJÉJEiffTJziT]. BUITENLAND 9 Amerikanen zijn bestookt met negatieve televisiefilmpjes over kandidaten. Morgen zal blijken of dat heeft geholpen. AUGUSTA - Alicia Barnes uit Au gusta in de Amerikaanse staat Maine ging op de eerste dag dat ze kon stemmen, vorige week maandag, direct naar het stemhok je. Ze wachtte niet tot morgen. Barnes ging, net als president Ba- rack Obama en veel andere Ameri kanen, stemmen in de weken voorafgaand aan de werkelijke ver kiezingen. Die vervroegde kans om te stemmen is een maatregel die Amerika invoerde om ervoor te zorgen dat meer kiezers het stemhokje bereiken. Amerikanen kiezen morgen tij dens de midterms - de tussentijd se verkiezingen - in een deel van de staten een nieuwe senator, een nieuwe gouverneur en leden van het Huis van Afgevaardigden plus de leden van het lokale Congres. Barnes, een 40-jarige Irak-vete raan met kort rood haar en stevi ge wandelschoenen, had maar één reden om zo vroeg naar de stembus te gaan. „Ik word knetter gek van alle televisiefilmpjes die nu worden uitgezonden. Ik wilde me niet laten beïnvloeden door wat ik zie op televisie." Barnes bedoelt de tientallen film pjes die tussen de reguliere sport en nieuwsuitzendingen op de Amerikaanse televisie worden uit gezonden, vertelt ze op een verkie zingsbijeenkomst van politici met militairen in Maine. „In de weken voor de verkiezingen is hier geen enkele normale reclame meer te zien, en ik kan het weten want ik leef met de afstandsbediening in mijn hand." Alle zendtijd is gekocht door zoge heten superpacs. Pacs (political action committees) steunen door gaans een bepaalde kandidaat en pompen miljoenen in een cam pagne; een campagne die vaak niet wordt erkend door welke kan didaat dan ook. Die filmpjes zijn weinig objectief en gaan ongeveer als volgt. Een voice-over zegt: „Wilt u een gou verneur die vindt dat publieke scholen niet goed genoeg zijn voor uw kind? (Een kind met schooltas komt in beeld, die de deur naar de school niet open krijgt) Stem dan op Paul LePage." Of: „Kiest u voor een politicus aan het hoofd van de staat die te- Ik kijk zelf geen tv meer, want ik zie mezelf steeds op onherkenbare manier terug gen het homohuwelijk stemt, maar vorig jaar als homoseksueel uit de kast kwam? (Democraat Mi ke Michaud komt in beeld) Nee toch? Kies dan op 4 november niet voor Mike Michaud." De filmpjes komen van super pacs, zoals Americans for Prosperi ty en The Next Generation. Done ren aan een politicus heeft in dé VS een limiet van 2600 dollar per politicus en 32.400 dollar per par tij per jaar. Doneren aan een pac mag, zo besloot een speciale recht bank in 2010, ongelimiteerd. Zo komt het dat met donaties van rijkaards van buiten de staat 10,4 miljoen dollar is gepompt in sme rige verkiezingsfilmpjes over de kandidaten in het noordelijke Mai ne. Dat is net zoveel als het hele jaarbudget van het staatsministe- rie voor Economische Ontwikke ling en staat gelijk aan 10,80 dol lar per stemgerechtigde inwoner van de bosstaat. Daarbij komt nog dat ook zogehe ten milieusuperpacs zijn opge staan in Maine. The Next Generation, een club die zich zor gen maakt over de opwarming van de aarde en is opgericht door multimiljonair Tom Steyer, be steedde naar verluidt 50 miljoen dollar om kiezers in Maine en en kele andere staten te beïnvloeden. „Ook op Facebook en Youtube krijg ik steeds de filmpjes te zien. Om gek van te worden", zegt Bar nes. Toch lijkt het niet dat de kie zers zich bij de tussentijdse ver kiezingen van morgen laten beïn vloeden door wat ze zien op tele visie. Schrijver Mario Moretto uit Maine verwoordt het zo: „We kie zen hier het beste van het slecht ste. Als ik me zou laten sturen door wat ik zie op tv, zou dat erg simpel gedacht zijn." Vooral over kandidaat-gouver neur Mike Michaud, momenteel lid van het Huis van Afgevaardig den, zijn de filmpjes fel, al vertelt Michaud op de verkiezingsbijeen komst met militairen luchtig over wat er over hem wordt gezegd: „Ik kijk zelf geen tv meer, want ik zie mezelf steeds terug op een on herkenbare manier, en dat gaat ten koste van mijn eigen geluk." Een groep van 105 hooggeplaat ste Israëlische oud-generaals en oud-politiecommandanten roept premier Benjamin Netan yahu op tot onmiddellijke vre desonderhandelingen met de Arabische wereld. „We moeten de onrust in de Arabische we reld aangrijpen om regionale vredesverdragen te sluiten. Al le veranderingen bieden nieu we mogelijkheden en Israël Boko Haram dreigt Duitser te doden De Nigeriaanse terreurorganisa tie Boko Haram houdt naar ei gen zeggen een Duitser vast. Bo ko Haram-leider Abubakar She- kau dreigt in een recente video boodschap de man te zullen do den. Het zou gaan om een Duit se leraar van een lokaal oplei dingscentrum, die in juli in het noordoosten van Nigeria is ont voerd. Shekau zei niet uitdruk kelijk dat het om hem gaat. Jongen (8) krijgt puck tegen hoofd en sterft Een 8-jarig jongetje is in Frank rijk overleden doordat hij een puck tegen zijn hoofd kreeg tij dens een ijshockeywedstrijd. De jongen werd zaterdagavond door de puck achter zijn oor ge raakt tijdens de wedstrijd van Duinkerken tegen Reims. Hij kreeg daarna een hartaanval. De jongen overleed gisteren in het ziekenhuis. Het slachtoffer bevond zich op een niet bevei ligd deel van de tribune. Britse in Iraanse cel na volleybalwedstrijd Een Brits-Iraanse vrouw die in Iran naar een volleybalwed strijd van het nationale team ging, is veroordeeld tot een jaar celstraf. Dat heeft haar advo caat gisteren laten weten. Het is in Iran verboden voor vrou wen om grote sportevenemen ten bij te wonen. De rechten studente Ghoncheh Ghavami (25) werd in juni in Teheran op gepakt na de wedstrijd. staat nu sterk", schrijft de groep in een gisteren gepubliceerde peti tie aan de premier. De indieners van de petitie wij zen erop dat zij spreken vanuit hun uitgebreide militaire erva ring en dat zij niet eerder dergelij ke petities ondertekenden. Vol gens hen kunnen gematigde Ara bische regimes helpen bij de on derhandelingen tussen Israël en de Palestijnen. Weer doodstraf voor moslimleider In Bangladesh heeft opnieuw een leider van de Jamaat-e-Isla- mi, de grootste islamitische partij, de doodstraf gekregen. De 63-jarige mediatycoon Mir Quasem Ali werd gisteren daar toe veroordeeld wegens oor logsmisdaden in 1971. Toen maakte Bangladesh zich in een bloedige oorlog vrij van Paki stan. Vorige week kreeg mos limleider Motiur Rahman Niza- mi (71) al de doodstraf. Protesten en schoten in Burkina Faso In de hoofdstad Ouagadougou van Burkina Faso hebben giste ren duizenden mensen gede monstreerd tegen de machts greep van het leger. Oppositie partijen en burgerrechtenorga nisaties hadden opgeroepen tot protest. Bij het gebouw van de staatstelevisie in Ouagadougou werden gisteren schoten ge hoord op het moment dat een oppositieleider daar arriveerde. 3 dagen Shoppingcruise naar Keulen en Düsseldorf WINNAAR ZOOVER - AWARD 2014 zo£^er 8 dagen Kerstfeest in Wenen - Wienerwald en het Donaudal 6 dagen Kerstmis op het eiland Rügen in Noord-Duitsland 8 dagen Bijzondere Kerstdagen in Kroatië Opatija 6 dagen Kerstr naar het Schwarzwald MAANDAG 3 NOVEMBER 2014 Kiezers worden 'gek' van filmpjes TEL AVIV ACHTERGROND VERKIEZINGEN VS door onze correspondent Maartje van Hoek Mike Michaud, gouverneurskandidaat I Mike Michaud gaat langs de deur om stemmen te winnen, foto HH A B U JA PARIJS TEHERAN De ter dood veroordeelde mediatycoon Mir Quasem Ali DHAKA OUAGADOUGOU Vertrekdatum met vertrekgarantie 26nov/3, 5,17 dec Vertrekdatum met vertrekgarantie: 22 december 2014 Vertrekdatum met vertrekgarantie: 22 december 2014 pmm rjrr 3 Vertrekdatum met vertrekgarantie: 22 december 2014 Vertrekdatum met vertrekgarantie: 22 december 2014 Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9