Belgische gevangenissen komen honderden cipiers tekort 8 BUITENLAND Daar dook zaterdag ineens het Agentschap voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (AVSE) op. Uiteraard is de naam een ver wijzing naar de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), die normaal ge sproken waarneemt tijdens ver kiezingen. Omdat de OVSE in de zelfverklaarde volksrepublieken Donetsk (DNR) en Loehansk (LNR) verstek had laten gaan (nie mand behalve Rusland be schouwt de stembusgang als legi tiem), sprong de AVSE in het gat. DNR-leider Aleksandr Zachar- tsjenko - die volgens exitpolls mo gelijk 80 procent van de stemmen kan gaan halen - bezwoer onmid dellijk dat de imitatietoeschou wers niet door hem waren uitge nodigd, maar op eigen houtje rich ting Oost-Oekraïne zijn getogen. Het AVSE-team gaf afgelopen za terdagavond in Donetsk een heu se persconferentie onder leiding van teamleider Ewald Stadler. De Oostenrijker was in eigen land ooit lid van de extreemrechtse Vrijheidspartij (FPÖ) van de in 2007 verongelukte populist Jörg Haider. Wie de lijst van waarne mers bekeek, zag nog meer lieden van de uiterste flanken in het poli tieke Europese landschap, zowel links als rechts. Opvallend was het grote aantal Serviërs dat kwam waarnemen. Tijdens zijn persconferentie bracht Stadler dan ook niet toeval lig het nogal belegen (doch niet geheel onterechte) argument te berde dat de internationale ge meenschap in Kosovo - toen nog een Servische provincie - het on afhankelijkheidsreferendum in 2008 al voor aanvang had erkend. „Wat is het verschil met Don bass?", zo vroeg Stadler zich af. „Er is geen verschil." Dat de AVSE ook voor de waarne mers zelf zomaar uit de lucht was komen vallen, bleek uit het feit dat Stadler voortdurend een ande re naam gaf aan zijn missie: de ene keer was het 'agentschap', de volgende keer 'associatie'. Alles wees erop dat de club haastig in het leven was geroepen om de door niemand erkende verkiezing en in DNR en LNR een schijn van legitimiteit te verschaffen. Kiev reageerde gisteren direct door alle zelfbenoemde waarne mers in Oost-Oekraïne persona non grata te verklaren. Om zoveel mogelijk van de door oorlog murw gebeukte bevolking naar de stemhokjes te krijgen, had het leiderschap van LNR de verkiezingsleeftijd verlaagd naar 16 jaar. In de DNR werden op sommige plaatsen aardappelen en witte kool uitgedeeld. Om de nood in het door (burger)oorlog getroffen gebied te lenigen, trok gisteren opnieuw een Russisch hulpkonvooi de grens met Oekraï ne over om zo'n 1000 ton aan goe deren af te zetten in Donetsk en Loehansk. Zaterdag gebeurde dat ook al, tegen de wil van de rege ring in Kiev. En voor wat het waard is: vandaag volgen de officiële uitslagen van de verkiezingen in DNR en LNR. Gezocht: 250 penitentiair bewa kingsassistenten (m/v) voor de ge vangenissen in Vlaanderen, Wal lonië en Brussel, adverteert Selor, het wervingsbureau voor de fede rale overheid, in het Nederlands en Frans op zijn vacaturesite. Solli citeren kan nog tot 1 januari. Naast een basissalaris met onregel matigheidstoeslagen is er ook 'een premie onaangenaamheden van 25 euro netto per maand'. Bij Selor vermoeden ze dat de 'on aangenaamheden' en het 'minder goede imago' van het werk sollici tanten afschrikt. Volgens de vak bonden is justitie gewoon te laat begonnen met werven, terwijl steeds meer cipiers er vanwege de werkomstandigheden de brui aan geven. In het in februari geopende com plex in het Oost-Vlaamse Beve ren is nu nog een tekort van zo'n veertig cipiers, waardoor 96 van de beschikbare 312 cellen leeg zijn. In het Waalse Leuze-en- Hainaut, dat in mei openging, zijn zelfs 232 cellen leeg, door een personeelstekort van honderd tot honderd vijftig cipiers. Volgens Justitie is dat normaal, omdat een nieuwe gevangenis in fases wordt opgevuld, al geeft een woordvoer der toe dat er 'enige vertraging' is. Filip Dudal van de christelijke vak vereniging ACV zegt: „Wij heb ben jaren geleden al gewaar schuwd dat tijdig aan werving moest worden begonnen en dat hebben ze nagelaten, om budget- taire redenen. Dat is de schuld van de vorige minister van Justi tie." Met de nieuwe minister, de chris ten-democraat Koen Geens, voe ren de vakbonden komende week overleg, onder meer over de zee van ongebruikte vakantiedagen. Door het personeelstekort heb ben de cipiers samen meer dan 200.000 verlofdagen niet kunnen opnemen, oftewel ruim dertig da gen per persoon. De vakbonden willen ook dat er meer wordt ge daan om personeel te behouden. Intussen puilen de bestaande ge vangenissen nog steeds uit, met ongeveer 12.000 gedetineerden voor circa 9400 plaatsen. Sinds 2010 huurt de Belgische regering daarom cellen in de Willem Il-ge- vangenis in Tilburg, inclusief het Nederlandse personeel; sinds de ze zomer is het aantal gedetineer den daar 550. Vorige week werd bekend dat de Belgische regering overweegt het contract per 2016 op te zeggen. Dan moet het 'Masterplan 2008- 2012-2016 voor een gevangenisin frastructuur in humane omstan digheden' voltooid zijn. Dat voor ziet in de bouw van vijf nieuwe gevangenissen - twee in Vlaande ren, twee in Wallonië en een in Brussel. Ook wordt een aantal sterk verouderde inrichtingen af gebroken en een aantal van de nu 32 gevangenissen in het land ge moderniseerd. Drie van de vijf nieuwe complexen zijn inmiddels operationeel. Nu de cipiers nog. 'Waarneming' in Oost-Oekraïne door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - Een niet-erkende staat die niet-erkende verkiezingen houdt, vraagt om een niet-erkende waarnemersorganisatie om de gang van zaken in de gaten te hou den. En zo geschiedde gisteren in de afvallige Oekraïense regio's Do netsk en Loehansk. Inwoners van zelfverklaarde volksrepublieken in Oost-Oekraïne konden gisteren naar de stembus Strijders van een separatistische militie in Donetsk stemmen met de wapens bij de hand. In de ooste lijke conflictregio's Donetsk en Loegansk hielden pro-Russische re bellen gisteren verkiezingen, die noch worden erkend door de rege ring in Kiev noch door het Wes ten. foto Pochuyev Mikhai/HH door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Het zijn ultrabeveiligde, hypermoderne inrichtingen, met voor elke gedetineerde een eigen televisie en een computer in de cel, aangesloten op een interne Prison Cloud. In die fonkelnieuwe gevange nissen van Beveren en Leuze staan ook 328 cellen leeg. De Belgische justitie slaagt er niet in voldoende cipiers aan te trekken. In gloednieuwe gevangenis sen staan cellen leeg door personeelsgebrek; oude complexen puilen uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8