'Stemtent' D66:1100 stemmen tegen Hoes 3D-printer kan in handen van gek gevaarlijk zijn Man vindt oude muntschat tijdens zoekdag BINNENLAND 7 66 Wij zien dit toch als een signaal. Maastricht plaatst vraagtekens bij Hoes Arts wil verbod op energiedrank Hooguit 100 tot 150 mensen trekt de maandelijkse Stemtent van D66 Maastricht normaliter. Inwo ners kunnen er reageren op tel kens een andere stelling. Zaterdag namen bijna 1200 mensen de moeite hun mening te geven over Onno Hoes (WD). Ze deden dat vooral via internet, maar ook bij de D66-tent op Plein 1992 - op de stelling 'Burgemees ter Hoes moet blijven'. Een kleine 1100 mensen stemmers in de, ui teraard niet representatieve, pei ling willen hem weg hebben. De plotselinge run op de Stem tent is bij D66 niet onopgemerkt gebleven. Voor zover de partij heeft kunnen nagaan, is er niet of nauwelijks gemanipuleerd, zegt fractievoorzitter Bert Jongen des gevraagd. „Het waren vooral unieke bezoe kers, zo leert de techniek ons. Daarom zien wij dit toch als een signaal: een deel van de inwoners van Maastricht plaatst vraagte kens bij de burgemeester. Onder meer omdat hij zich te weinig ma nifesteert als burgervader." Eind september meldde Hoes graag een tweede termijn te wil len als de eerste eind 2016 afloopt. Om zich een dag later tijdens een openbaar interview van debatcen trum Sphinx te manifesteren als voorstander van de gekozen bur gemeester. Daarin gaf hij tevens aan zelf die strijd om de stem van de burger aan te durven. Voor D66, ook vóór de gekozen burgemeester, vormde dat de aan leiding voor deze stelling op dit moment, al wordt die door som migen binnen de Maastrichtse po litiek 'ongepast' gevonden. Een beetje knutselaar kan er thuis zijn eigen pistool of machinege weer mee maken. „In zekere zin ben je door deze technologie over geleverd aan de gekheid van het individu", zegt Muriel Steegstra. Zij is de samensteller van de eer ste overzichtstentoonstelling over 3D-printen in het Haagse Mu seum voor Communicatie. Vanaf vandaag zijn daar alle ontwikke lingen te zien, zowel mooie en hoopvolle als gevaarlijke. Daarom wordt er niet alleen een stoel geprint, maar ligt er ook het geweer dat een Amerikaan thuis fabriceerde. „Wij willen onze ogen er niet voor niet sluiten dat deze technologie ook meer en meer achter gesloten deuren zal worden gebruikt", zegt Steegstra. „Want je kunt bijna alle denkbare vormen op deze manier printen. Zoals holle vormen die in één keer klaar zijn en die je niet meer hoeft uit te slijpen. En dingen die in één keer exact op maat zijn." Architecten en ontwerpers zijn er al flink mee aan de slag gegaan en hebben zowel een Amsterdams grachtenpand als een auto ge print, de Strati, die 70 kilometer per uur haalt. Multinational Phi lips heeft in New York het bedrijf Shapeways opgericht, waar men sen sieraden naar eigen ontwerp kunnen laten printen. De Hema doet dat ook met telefoonhoesjes. In de chipmachines van ASML zit ten inmiddels al 25 metalen die met een 3D-printer zijn bewerkt. De Nasa werkt aan geprinte raket onderdelen om lanceringen goed koper te maken en vliegtuigbou wer Airbus maakt op deze manier onderdelen die de helft lichter en goedkoper zijn. Het bedrijf heeft een vliegtuig ontworpen dat volle dig uit de 3D-printer komt. Vol gens Airbus zou dit toestel, waar van op de expositie een model te zien is, in 2050 daadwerkelijk kun nen vliegen. Bedrijven richten zich op particu lieren, zoals Ultimaker. Thuisprin- ters kosten tussen de 1000 en 1700 euro, hebben vele prijzen ge wonnen en zijn gewild. Ultima ker bedient meer dan een derde van de Nederlandse markt van thuisprinters en gaat ze binnen kort ook in Amerika verkopen. Volgens Arjen Koppens van TNO gaat 3D beslist niet alle productie methodes vervangen 'zoals som migen ons doen willen geloven'. Hij stelt dat de dure printers nog niet kunnen concurreren met con ventioneel produceren. Muriël Steegstra zegt dat de ontwikkelin gen weliswaar amper zijn bij te houden, maar het nog lang niet zo ver is dat je met één druk op de knop alles krijgt wat je maar wilt. Verder verschillen twee vooraan staande (Amerikaanse) onder zoeksbureaus van mening over de ontwikkelingen in de komende ja ren. Gartner voorziet dat de 3D-printmarkt in 2018 goed zal zijn voor 13,4 miljard dollar, CSS komt op 4,8 miljard. De laatste is voorzichtiger, omdat dit bureau vindt dat de markt nog verder moet rijpen en de technologie doorgaans nog slechts experimen teel wordt toegepast. HILVERSUM - De verkoop van ener giedrankjes aan kinderen jonger dan 13 jaar moet worden verbo den. Dat bepleitte kinderarts Rolf Pelleboer, voorzitter van de kin derartsenvereniging, gisteren in het tv-programma Zapp Weekjour- naal. Hij vergelijkt de drankjes met alcohol en tabak, waarvoor al een leeftijdsgrens bestaat. De art sen maken zich zorgen, omdat ze steeds vaker kinderen zien die ziek zijn geworden van de drank jes die veel suiker en cafeïne be vatten. Op 140 middelbare scho len zijn energiedrankjes al verbo den, maar in de winkel kunnen kinderen ze gewoon kopen. Pel leboer roept minister Edith Schip pers (Volksgezondheid, WD) op het verbod bij wet te regelen. Het gaat om 58 munten die min stens tweehonderd jaar oud zijn. Het gaat om hele en halve zogehe ten Willemsmunten. Drie archeo logen die bij de wedstrijd waren, denken dat de munten stammen uit 1700 tot 1830. De man nam samen met twee honderd anderen deel aan een wedstrijd muntzoeken. De organi satie had in een akker nepmun- ten verstopt die de deelnemers met detectoren moesten zoeken. Toen een deelnemer een collectie van wel heel oude munten vond, bleek het te gaan om een munt schat die er niet door de organisa tie was neergelegd. „Ik was er be duusd van", zegt de gelukkige vin der Karei Klearkofer uit het Noord-Hollandse Middelmeer. „Dit is echt uitzonderlijk." Klearkofer trof de munten zater dagmiddag een uur voor afloop van het evenement aan. „Op een bepaalde plek vond ik wat oude muntjes. Maar de detector bleef maar piepen. Toen zijn we blijven doorgraven. Na een halfuur had den we 58 munten", vertelt hij op getogen. „Dit komt bijna nooit voor", zegt organisator Mathijs Laan uit Hip- polytushoef. „Dergelijke munten worden wel vaker gevonden, maar niet tijdens een wedstrijd als deze." Klearkofer zegt dat de geldstuk ken op ongeveer 20 tot 25 centime ter diepte lagen. „Ze lagen dicht bij elkaar, niet verspreid. Dat is op merkelijk, omdat de akker inten sief wordt gebruikt als maïsland." Klearkofer zoekt al jaren hobby- matig naar metalen, maar heeft niet eerder zo'n vondst gedaan. Dat het gebeurde op een wedstrijddag is extra bijzonder. „Alle deelnemers keken ervan op en kwamen om me heen staan. Grappig om mee te maken." Klearkofer voegt de muntschat toe aan zijn collectie. „Ze zijn wel iswaar oud, maar hebben geen museale waarde." MAANDAG 3 NOVEMBER 2014 MAASTRICHT - De anti-Onno Hoes-lobby manifesteert zich na drukkelijker dan de voorstanders van de Maastrichtse burgemeester, bleek zaterdag bij een peiling van D66 in de Limburgse hoofdstad. Bert Jongen, D66 Maastricht door Dick Hofland DEN HAAG - Sommigen noemen het een luchtbel die op springen staat, anderen spreken over een nieuwe industriële revolutie: de 3D-printer. Die zou het zelfs moge lijk maken om in de toekomst een heel vliegtuig te maken, veel lich ter en goedkoper ook. Ook perfec te menselijke organen, ledematen, protheses, voedsel, kleding, auto's en huizen zullen volgens kenners binnen een jaar of tien uit de prin ter glijden. Airbus maakt nu al vliegtuigonderdelen met een 3D-printer die de helft lichter zijn én goedkoper Onderzoeksbureau stelt dat de markt nog moet rijpen en dat de techniek nog steeds experimenteel is Voxdale maakt 3D-prints voor racewagens, foto Wouter Remmerie Karei Klaerkofer met zijn schat. foto Ronny te Wechel door Niek Megens WILP - Een deelnemer aan een zo geheten metaaldetectorzoekdag is zaterdag in Wilp onder Deventer onverwacht gestuit op een echte muntschat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7