6 BINNENLAND J~)est friendforever 'Memories Forever', de eerste Europese uitvaartbeurs voor dieren die gisteren plaatsvond, trok honderden bezoekers. SIERKUSSENS M HJSTJ? Dat kan collega Jos Nooijen uit het Limburgse Grashoek nog niet zeggen. Op een oppervlakte van 7500 vierkante meter heeft hij na- tuurbegraafplaats De Aarde geo pend, maar op elf graven na is het nog erg kaal. Het is een magere oogst voor een onderneming die twee jaar geleden werd opgericht. „Geeft niks, want het is een hob by", zegt hij ingetogen. Op zijn be graafplaats is een speciaal gedenk- monument voor de MH17. Daar mee worden de twee honden als mede enkele duiven en pape gaaien herdacht die om het leven kwamen door de luchtramp bo ven Oekraïne. De Belg Steven Schepers uit Riemst probeert op de beurs zijn biologisch afbreekbare urn voor mens én dier te promoten. Wan neer er boven de urn een boom wordt geplant, wordt de daarin verborgen as als vanzelf opgeno men en ontstaat een levensboom. De sierkussens van Ellen Custers uit Belfeld (Woezedoes) zijn op de beurs eveneens in trek: een aar dige foto van het favoriete huis dier is voldoende om er een mo dieus kussen van te maken voor thuis op de bank of op bed. Zo blijven hond en kat als het ware gewoon liggen op dezelfde plek als altijd en horen ze er nog dage lijks bij. Organisator Betty Heideman voor ziet een grote toekomst voor de dierenuitvaartbranche. Want: „Een dierbare begraaf je toch niet in de tuin?" soort hospice. Tijdens haar trai ningen en cursussen in het Dog center ontstond het idee om iets te organiseren rondom het overlij den van al die trouwe honden, katten, cavia's en papegaaien. Want de tijden dat beesten naar de destructie gingen, in de kliko hun laatste rustplaats vonden of met een kleine ceremonie in de achtertuin werden begraven, zijn lang voorbij. Wodan en Garfield zijn tegenwoordig niet langer erf- bewakers en muizenvangers, maar volwaardige leden van het gezin. Steeds vaker worden ze dus met respect en eerbetoon naar hun laatste rustplaats gebracht. Neem bijvoorbeeld de Dierenbe graafplaats Zevenhoven van Tom Wahle. Er is in dit Zuid-Holland se weidedorp elke dag wel een die- renbegrafenis. Waar ooit de koeien van zijn vader graasden, liggen nu 4500 dierengraven. Wa hle verdient er een boterham aan. „En het houdt na de begrafenis niet op", vertelt hij. „Diereneige- naren komen geregeld terug naar het graf, sommigen in het begin dagelijks, daarna met Dierendag, Kerstmis of Allerzielen." Wahle heeft de branche zien uit groeien tot twintig begraafplaat sen en twintig crematoria voor huisdieren. „Maar ik ben een van de weinigen die er echt van kan leven." ZALTBOMMEL - In de lotsbestem ming van de 8-jarige Laika, een rottweiler met een broze gezond heid, is dankzij de eerste uitvaart beurs voor huisdieren gelukkig voorzien. Laika eindigt - als het zo ver is - na de crematie als een hoopje as dat wordt bewaard in een urn in de vormuvan een ten nisbal, zeggen baasje Ruud van der Ven en vrouwtje Diana Reg- tien uit Breda. „Laika is gek van ballen, dus dat is een passende herinnering", ver duidelijkt Van der Ven gistermid dag na een rondgang over de beurs Memories Forever, een stem mige expositie van de vele moge lijkheden om een overleden be haarde huisvriend te gedenken. Liefst 33 exposanten brengen dit in het Dogcenter in Zaltbommel onder de aandacht, op initiatief van organisator Betty Heideman. „Dit is de allereerste beurs in zijn soort in Europa", zegt de Utrecht se met zichtbare trots. Het debuut voorziet in een be hoefte, blijkt uit de ettelijke hon derden bezoekers die naar het hondentrainingscentrum zijn ge stroomd. „En ik had nog eens 22 exposanten op de wachtlijst staan", zegt Heideman, terwijl uit vaartzangeres Nadita Alferink het lied Tears in Heaven aanheft voor de gestorven gezelschapsdieren. Heideman runt in Frankrijk een opvangcentrum voor gehandicap te en terminaal zieke dieren, een Broze rottweiler Laika eindigt ooit in een tennisbal-urn Uitvaartzangeres Nadita Alferink zingt het publiek toe op de uitvaartbeurs voor dieren. Wie zijn huisdier voor altijd op de bank wil hebben, kan het laten vereeuwigen op een kussen, foto's Merlin Daleman/HH REPORTAGE DIERENUITVAARTBEURS door Gerard den Elt Een opgezette damesmuis met tas en poedeltje. GepersonaUseerde sterkussens met digitaal bewerkte foto en naam van je favoriete huisdier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6