41e Canadese Bevrijdingsmars was 'supermars' School Eede blijft knokken voor voortbestaan ZEEUWS-VLAANDEREN 21 Twee vriendinnen samen op pad Nee, echt getraind zijn we niet In Hoofdplaat hangt 'het succes' zondagochtend al in alle vroegte in de lucht. Het anders zo verstil de dorp stroomt vol wandelaars. Veel Belgen, veel Nederlanders en groepen Canadese militairen die zijn gestationeerd op de Navo- basis in het Zuid-Limburgse Brunssum. De lopers kunnen in alle rust en vrede én met zonneschijn de kilo meters afleggen in vijf, zes uur. De Canadese militairen deden er in 1944 vierentwintig dagen over, nadat zij vanuit het al bevrijde Terneuzen met Buffalo's bij Pauli- nahaven en Hoofdplaat waren ge land. De landingen vonden 9 okto ber 1944 plaats, Knokke werd 2 november 1944 bereikt. De Duit sers hadden de opdracht de mon ding van de Schelde tot het uiter ste te verdedigen. De Duitse lei ding had als geen ander door hoe belangrijk de haven van Antwer pen was voor de aanvoer van le- germaterieel. „Wat is er beter en mooier dan te wandelen in de voetsporen van onze bevrijders?", verklaart Dan ny Lannoy waarom ruim veertig jaar geleden het initiatief voor de Canadese Bevrijdingsmars is ge nomen én waarom die nog altijd zo populair is. Dat de editie 2014 zo succesvol was, zal te maken hebben met het schitterende na- zomerse weer zondag én ook met alle aandacht voor de Slag om de Schelde, exact zeventig jaar gele den. De mars kent ook twee kortere af standen, dertien en achttien kilo meter. Samen komt het aantal lo pers uit op ruim drieduizend. Het aantal blessures is bovendien be perkt gebleven. Danny Lannoy zit al met zijn hoofd bij de 42e editie van de Canadese Bevrijdings mars. „Volgend jaar weer!", be sluit hij het gesprek. Al voor de vijftiende keer lo pen ze de Canadese Bevrij dingsmars, Yneke Fenijn (44) en Marina Wiersum (48) uit IJzendijke. Ze weten waaraan ze beginnen. Vrolijk komen ze aanlo pen bij de startplaats in Hoofd plaat. Zo'n zes uur denken ze over de tocht naar Knokke te doen. Ze nemen er de tijd voor. „Kunnen we lekker bijkletsen." Het lopen van de Bevrijdingsmars doet hen wel wat. Yneke vertelt van een bewoner van een dijk huis je onderweg. „Hij woonde daar ook al in 1944 en had de sol daten langs zien komen naar Knokke." Vooral het laatste stuk, Retranchement-Knokke, is lastig. „Je denkt dat je er dan bijna bent." In Knokke trakteren ze zichzelf, op een heerlijke trappist. Met een bus zijn ze uit Knokke naar Hoofdplaat gekomen. Olivier De francq (31) en Niels Devinck (24) stappen welgemoed terug naar huis. Niels doet al voor de vijfde of zesde keer mee, Olivier voor het eerst. „Ik heb niets getraind", zegt hij, en Niels 'een beetje'. „Het weer is prima en je kunt ver ko men met goede schoenen." In Knokke wacht hen een warm onthaal, weten de Belgen. In Hoofdplaat hangen al veel Canade se vlaggen, Knokke kleurt hele maal rood-wit. De laatste stad van België die is bevrijd in 1944, herdenkt de bevrijding elk jaar uitbundig. „Ter ere van de Canade se militairen. Dat blijft belang rijk", zegt Niels. En bescheiden: „Vraag me niet naar de details." Roozen is leerkracht van groep 1 en 2 én adjunct-directeur van de school in Eede. Zij was onaange naam verrast door een bericht in deze krant zaterdag dat haar school 'op de schopstoel' zou zit ten. Tijdens het kernenbezoek van het college van B en W van Sluis aan Eede was dit aan de or de gekomen. Wethouder Albert de Bruijne zei 'niet grenzeloos op timistisch te zijn over het voort bestaan van de school'. „Het klopt", reageerde Roozen za terdag, „dat wij op de officiële tel datum van 1 oktober 29 leerlingen hadden, maar inmiddels zijn dat er dertig. Groep 8 zou een grote groep zijn, maar daar zitten niet eens leerlingen in, terwijl er in de onderbouw kinderen bijkomen. We groeien dus en aan het einde van dit schooljaar gaan geen kin deren van school." Roozen steekt niet onder stoelen of banken dat het knokken is om de school overeind te houden. „Ik ga zelf van deur tot deur om ou ders te vragen voor onze school te kiezen. Dat werkt. We krijgen er dit jaar nog twee a drie kinderen in de onderbouw bij. Het is niet gemakkelijk, maar we houden het hoofd boven water." In Zuiddorpe, gemeente Terneu zen, liggen de kaarten anders, zo als ook zaterdag gemeld. Het aan tal leerlingen in de bovenbouw is daar wel groot en de aanwas aan de onderkant is te beperkt om de uitstroom naar middelbare scho len op te vangen. Het heeft scho- lengroep Perspecto ertoe gebracht de Canisius-school per 1 augustus 2015 te sluiten. „Het is triest, de school is toch de kern van het dorp", reageert voor- zitter Ingrid Kools van de ouder raad, „maar wij kunnen ook alle maal rekenen. Op 1 oktober wa ren er dertig leerlingen. In groep 8 zitten er negen, die gaan eind dit jaar van school, en we missen in de onderbouw voldoende nieu we leerlingen." Kools ziet evenals Perspecto geen andere uitweg dan sluiting, 'hoe moeilijk dat ook is'. De scholen- groep geeft de kinderen de kans om andere basisscholen te bezoe ken, en ouders te begeleiden in het proces. Er komt een vervoers- regeling. Kools: „Mensen zijn boos, verdrietig. Niemand wil dit. De school draait goed. We heb ben ons in elk geval voorgeno men er nog een knallend school jaar van te maken." Restaurant Hemelrijk beste van de streek Restaurant Hemelrijk in Hulst is door de Juniorka mer Zeeuws-Vlaanderen uit geroepen tot beste restau rant van Zeeuws-Vlaande ren. Andere kandidaten wa ren: Vijverhoeve in Sluis en Het Arsenaal in Terneuzen. Hemelrijk krijgt als prijs: marketing-begeleiding, een fotoreportage en een artikel in horecatijdschrift Culinai re Saisonnier. Discobussen naar party in Noxx Party People Zeeland gaat vrijdag 14 november weer met bussen uit heel Zeeuws- Vlaanderen naar de Ant werpse megadisco Noxx. In Noxx is dan GirlsLikeDJ's. Bus en entree 25 euro, vanaf 16 jaar. Meer informatie op Facebook, partypeoplezee- land. Tabletcafé in vier bibliotheken In vier bibliotheken, te be ginnen vandaag van 14.00 tot 16.00 uur in Axel, zijn de ze maand 'tabletcafés'. Ta- bletbezitters kunnen er ga mes, tips en trucs uitwisse len, met een kopje koffie. De andere data: Hulst, vrijdag 7 november, 10.00-12.00 uur; Oostburg, dinsdag 11 novem ber en Terneuzen, donder dag 27 november, 14.00- 16.00 uur. Schrijver Kees van Beijnum in Porgy Schrijver Kees van Beijnum presenteert morgenavond in het Terneuzense cultuurca fé Porgy en Bess zijn nieu we boek: De Offers. Het ver telt een liefdesverhaal tegen de politieke achtergrond van een vernield Japan in 1946. Aanvang 20.00 uur, en tree 10 euro. Vijftig deelnemers sponsorloop THOR Aan de sponsorloop voor Spieren voor Spieren van de 125-jarige Sasse gymnastiek vereniging THOR deden za terdag vijftig lopers mee; 15 op de vijf en 35 op tien kilo meter. De totale opbrengst van de actie wordt 13 decem ber bekend gemaakt op de THOR-jubileumuitvoering in centrum De Statie. Depressie herkennen bij dementerenden Leren herkennen of mensen met dementie depressief zijn is het thema van het Alz- heimercafé vanavond in De Veste-flat B, Oostelijk Bol werk 22, Terneuzen. Psycho loog Marja de Schutter van Curamus treedt op als spre ker. Aanvang: 19.30 uur. MAANDAG 3 NOVEMBER 2014 door Harmen van der Werf HOOFDPLAAT/KNOKKE - „Een super- mars." Danny Lannoy, voorzitter van het Canada Comité Knokke en ook de Heemkundige Kring Knok ke, toont zich zondag aan het ein de van de middag een blij en tevre den mens. De 33 kilometer lange tocht van Hoofdplaat naar Knokke trok 1482 deelnemers, een record over de afgelopen tien jaar. Yneke Fenijn en Marina Wiersum: „Bijkletsen." foto's Ronald den Dekker Olivier Defrancq en Niels Devinck: „Met goede schoenen kom je ver." door Harmen van der Werf EEDE/ZUIDDORPE - De rooms-katho- lieke basisschool Sint-Jozef in Eede blijft knokken voor het voortbe staan en zal de komende jaren niet verdwijnen, stelt Marion Roozen. De situatie in Eede is anders dan in Zuiddorpe, waar er nauwelijks meer kinderen bij komen in de onderbouw. HULST ANTWERPEN AXEL TERNEUZEN SAS VAN GENT TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65