Terug naar wilde jaren zestig van Terneuzen DELSCHER. 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Honderden vrijwilligers aan de slag Initiatief Terneuzens buurthuis steeds populairder, het lijkt zaterdag wel (kapotte) naaimachinedag. Keramiekcursisten zitten gebakken 10% 20% 30% 40% 50% Politie pakt twee snelheidsduivels bij Hengstdijk Informatieavond over longmedicatie KEUKEN OUTLET WINKEL Ruben (1986), zoon van de melk boer uit het Terneuzense Driewe gen, studeerde aan de filmacade mie Sint-Lukas in Brussel. Vorig jaar won hij op Film by the Sea de PZC juryprijs met zijn afstudeer- film Quarterlife. Hij volgde een jaar lang vier Zeeuws-Vlaamse vrienden, gevangen in én gehecht aan Zeeuws-Vlaanderen. Het is de levensfase waarin Freek de Jonge zit, als hij in 1964 vanuit Goes met de veerboot uit Hoede- kenskerke naar Terneuzen over steekt. In De Overkant in de bun del Zondig Zeeland verhaalt hij daarover. Van de cabaretier die de hele wereld aan lijkt te kunnen, is nog niets te merken. „Hij is een brave sukkel", omschrijft Ruben, „die in Terneuzen vrienden vindt in Jacques Hamelink, Ko de Regt en Henk Huisman, die een lande lijk bekende schoolkrant maak ten. En natuurlijk Porgy en Bess, hét jazzcafé van Zeeland." Voor de verfilming van De Over kant wil Ruben een oude veer boot huren, de achter de zeedijk verdwenen Scheldekade wil hij di gitaal nabouwen; kosten al met al 20.000 euro. Via crowdfunding via www.voordekunst.nl heeft hij inmiddels 22 procent binnen. Ru ben hoopt op meer en steun van bedrijven en de gemeente. „De film zal veel festivals afgaan. Ter neuzen komt op de kaart." TERNEUZEN - „Ja, ik ben heel blij." Gülcan Ardic loopt zaterdag rond het middaguur het plein van De Kameleon in Terneuzen af. In een winkelwagentje staat een naaima chine. Die doet het weer. „Ze had den hem binnen tien minuten ge repareerd. Nu kan ik gelukkig de broeken van mijn zonen weer ma ken." Kijk, dat zien ze graag bij het re- pair café in het buurthuis aan de Dokweg, tevreden 'klanten'. Nou ja, klanten, het is allemaal vrijwil ligerswerk, iedereen is welkom. De service is gratis. Spullen als een nieuwe binnenband moet je wel zelf kopen, maar daar blijft het ook bij. „En je mag geld in een potje doen", zegt Aysegul Gungormez die met haar moeder gekomen is. Aysegul heeft een kleine bijdrage in het potje gedaan. Vrijwilliger Henk Meertens is nog volop bezig in de volle zon met de fiets van haar moeder. „Elke dag moest ze de voorband oppompen", vertelt Aysegul. Ze staat met een splinter nieuwe binnenband - 26 inch, 1 3/8 - in de hand. Henk heeft het voorwiel los. De binnenband kan er bijna in. Henk heeft, zoals praktisch alle twaalf vrijwilligers, een techni sche achtergrond. Hij was auto monteur- en elektricien. „Het con tact met de mensen, dat vind ik het mooist. Later kom je ze in de wijk weer tegen, maak je een praatje met ze. Het is goed voor de sociale samenhang, dit repair café." Bennie de Krijger, beheerder van buurthuis De Kameleon, en Bart Diks namen begin dit jaar het ini tiatief. Zaterdag is al de zevende keer, zaterdag 29 november van 9.30 tot 12.00 uur is de volgende. Bennie's drijfveer: „Het is zonde dat mensen zoveel dingen weg gooien, terwijl ze vaak zó te ma ken zijn." Antoine Ivens uit Sluiskil, maga zijnmedewerker bij Volvo Trucks in Gent, noemt als voorbeeld ka potte stofzuigers. „Negen van de tien keer hoefje alleen de stekker te vervangen. Het is vaak zo sim pel." Het lijkt zaterdag wel naai machine-dag. „En de vorige keer waren er heel veel Senseo-koffie- zetapparaten", weet Hans van Zee land. Hij werkte veertig jaar als elektromonteur bij Philips Terneu zen. Els de Waele-Pasqes staat bij hem met een naaimachine met startproblemen. Hans buigt een palletje recht in de voetstarter en alles loopt weer gesmeerd. Ojee, nog iets. Hans schroeft de kap van de naaimachine open en ook dat euvel is zo verholpen. Mond-tot-mond-reclame heeft het repair café naam gegeven. Gül can Ardic is terug. Ze heeft haar buurvrouw gesproken en zij heeft een koelkast die kapot is. Of ze die ook thuis willen komen repa reren? Bennie de Krijger aller vriendelijkst: „Nee, alleen spullen die hier worden gebracht." Ook het repair café kent grenzen. HULST - De keramiekcursisten van Kreatieve Vorming Hulst zitten gebakken. Met steun van het Sti muleringsfonds van de Rabobank heeft de KV een nieuwe keramiek- oven kunnen kopen. De lessen worden gegeven in ba sisschool De Wereldboom in Hulst. Voor wie wil kennismaken met keramiek, is er een work shop. Info: kreatievevorminghulst @planet.nl of 0114-320686. Etro Hogan Burberry B.Cucineili I MaxMara Escada Tod's e.v.a.'1 WINKEL MAKEOVER VANAF MORGEN! Verbouwingsopruiming Grote Markt 11-13* Goes www.delscher.nl HENGSTDIJK - Op de Vogelweg tus sen Vogelwaarde en Hengstdijk zijn afgelopen week twee snel heidsduivels gepakt. De dorps raad van Hengstdijk juicht deze actie van de politie toe. Maart dit jaar knalde een automo bilist (24) nog met hoge snelheid tegen een boom aan de Vogelweg. Hij kwam met de schrik vrij en had slechts enkele schrammen. Te hard rijden op de rechte Vogel weg is een probleem. De politie in Hulst heeft sinds kort een laser- gun die op de Vogelweg is inge zet. Twee bestuurders reden ruim 100 kilometer per uur waar maxi maal 60 is toegestaan. TERNEUZEN - Het Longfonds en ZorgSaam houden morgenavond in het ziekenhuis in Terneuzen voorlichtingsbijeenkomst een over medicatie bij de chronische longziekte COPD. Longarts Ma- Executieverkoop rijn Smits- Zwinkels vertelt over soorten medicijnen, werking en bijwerkingen. Na de pauze is het mogelijk individueel vragen te stellen. De bijeenkomst is van 19.30 tot 21.30 uur. Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Gravenpolder T (0113)312244 M06 53314189 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Marnix Ruben gaat aan de hand van cabaretier Freek de Jonge terug naar 'de wilde jaren zestig' van Terneuzen. Althans, hij is van plan daarover een korte film te maken, als hij voldoende geld bij elkaar weet te krijgen. Zaterdag was daar een benefietavond voor in poppodium De Pit in Terneuzen. TERNEUZEN - De knotwilgen langs de Otheense Kreek in Terneuzen kunnen er weer tegenaan, zoals ook heel veel ander groen. Tegen de driehonderd vrij willigers, onder wie bevers (de jongste leden, foto) van de scoutinggroep EOS Sint Hubertus en de Doormangroep, leefden zich uit. Gereedschappen als za gen en snoeischaren genoeg, mede dankzij een gift van chemieconcern Dow van vijfduizend euro aan Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). „jaarlijks vervangen we voor 12.000 euro aan gereedschappen", vertelde SLZ-medewer- ker Sylvia Tuinder. „Moet ook wel, want we werken door heel Zeeland en alles wordt heel intensief gebruikt" Mede dankzij het mooie weer vermaakte ieder een zich zaterdag prima, zeker de bevers van EOS Sint Hubertus. Van alle kan ten kregen ze wilgentakken om mooie dingen mee te maken. Op de foto zijn Roan Huisman (I) en Kayleigh Florissen flink aan de slag. foto Ronald den Dekker Reparatiecafé in De Kameleon schot in de roos door Harmen van der Werf Hans van Zeeland neemt de ietwat kapotte naaimachine van Els de Waele- Pasqes onderhanden. „Geen probleem, zo gemaakt." foto Ronald den Dekker Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst Goedkoper kan niet... leuker wel!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64