Volgsysteem met toeter: agent snel bij scooterdief Elk najaar heeft zijn voordeel! 1 1 BINNENLAND 5 hollands nieuwe. auasi-gekscherend opperde Thomas Pi- ketty gevangen schap als één van de oplossingen voor wat nij 'onfatsoenlijke onge lijkheid' noemt. „Ook Rusland en China hebben met extreem rijken veel te stellen, en zij hebben daar hun methoden voor. Binnen de troosteloze muren slijten al te hebberige oligarchen hun dagen." Maar, voegt de stereconoom daar aan toe, wellicht is voor nette rechtstaten een andere oplossing mogelijk. Een wereldwijde, pro gressieve belasting op vermogens, dat is wat Piketty wil. Wie weinig vermogen heeft, betaalt weinig. Wie miljarden bezit, betaalt veel. Het wereldwijde karakter van de belasting is cruciaal. Rijken hop pen met hun vermogen immers gemakkelijk van land naar land. Het is gemakkelijk gezegd, maar moeilijker gedaan. Hoe krijg je de hele wereld zo ver? Zelfs Piketty noemt de oplossing lichtelijk uto pisch, en critici zijn dat uiteraard met hem eens. De centrale stel ling van Piketty's boek Kapitaal - rijken worden rijker, daar moet wat aan gebeuren - wordt niet Piketty stelde de diagnose van een nare aandoening, ik denk niet dat die te genezen is WD verliest opnieuw Het lijkt dat de glans van de WD, die sinds eind juli in de peilingen duidelijk te zien was, er weer af aan het gaan is, concludeert Mau rice de Hond op basis van zijn nieuwste peiling. De grootste re geringspartij verliest twee zetels en komt nu uit op 24. De WD staat nu zes zetels lager dan het hoogtepunt zes weken geleden. Staatsbezoek Koning Willem-Alexander en ko ningin Maxima zijn gisteren van uit Tokio naar Seoul gereisd voor hun vandaag beginnende twee daagse staatsbezoek aan Zuid-Ko- rea. Het is voor het eerst dat een Nederlands staatshoofd dit Aziati sche land bezoekt. In de Neder landse delegatie bevindt zich ook bondscoach Guus Hiddink. Pepperspray Twee jongens van 12 en 15 jaar oud hebben zaterdag een 88-ja- rige vrouw in haar gezicht ge spoten met pepperspray. De be jaarde vrouw liep met haar rol- lator toen zij plotseling als van uit het niets werd aangevallen. Agenten vonden haar later zit tend in de straat. De twee jon gens zijn in de buurt opgepakt. 'Geen afstoten vmbo' Minister Jet Bussemaker (PvdA, Onderwijs) heeft 'geen signalen' dat scholen hun ma vo- of vmbo-afdelingen 'op heel grote schaal' afstoten om aantrekkelijk te blijven voor witte leerlingen en vwo'ers. Deskundigen meldden zater dag in dagblad Trouw dat scho len deze afdelingen afstoten. eens zo fel betwist. Het is zijn op lossing die weggehoond wordt. Om toch even op dat medicijn in te gaan: als het aan de Fransman ligt, komt er een internationaal re gister waarin alle bezittingen wor den opgenomen. Dat maakt kapi taalstromen transparanter. Rijken kunnen niet meer 'ontsnappen' aan de belasting, zoals nu. Landen die niet willen meewerken - be lastingparadijzen - zouden met sancties gestraft moeten worden. Als de VS en de EU (samen de hal ve wereldeconomie) het voor touw nemen, is dat een belangrijk signaal, stelt Piketty. Het zal er nooit van komen, denkt bijvoorbeeld de Amerikaan se financieel journalist Felix Sal mon. Piketty slaagt er volgens hem wel in de perverse effecten van het kapitalisme bloot te leg gen, maar biedt geen uitweg uit het moeras. Het zijn volgens Sal mon de superrijken die achter de schermen aan de touwtjes trek ken. Het is niet in hun belang hun eigen vermogen te laten aan vreten. Ook lijkt het uitgesloten dat de internationale machtsorde in staat is een dergelijke maatre gel te nemen. „Piketty heeft de di agnose gesteld van een nogal nare aandoening. Ik denk niet dat die te genezen is." Piketty houdt het erop dat voor het oplossen van een gigantisch probleem ook gigantisch veel moed nodig is. Als niemand iets doet, zijn de consequenties groot, denkt hij. Populisme en nationa lisme liggen op de loer. Salmon daarover: „Als het brede publiek begrijpt dat het hele systeem zo in elkaar steekt dat het een klei ne groep bevoordeelt ten koste van de massa, zal dat systeem on houdbaar lijken, en klaar om ont manteld te worden." Met een onlangs ingevoerd gps-volgsysteem is tot nu toe 100 procent van de gestolen scooters opgespoord die ermee waren uit gerust. En dat gemiddeld binnen een uur, zegt Werner Postma van sAVC. Hij erkent dat de cijfers nog niet keihard zijn. Vijftien scooters met zo'n door de verzeke raars goedgekeurd beveiligingssys teem werden gestolen. „Maar het toont aan dat we eindelijk iets in handen hebben tegen de enorme aantallen scooterdiefstallen." In de eerste drie kwartalen van dit jaar verdwenen er in Neder land ruim 11.000 scooters; 3,6 pro cent meer dan vorig jaar. Ter ver duidelijking: dit betekent dat één op de zeventig scooters in ons land wordt gestolen, een diefstalri sico dat tien keer hoger ligt dan bij auto's. Van die hele bulk gesto len scooters wordt slechts 27 pro cent teruggevonden. De rest blijft spoorloos. Niet voor niets dus dat het verze keren van een scooter bijna onbe taalbaar is geworden. „Een jonge re betaalt al snel 1000 euro per jaar voor een verzekering", weet Wim Cremer van tweewielerhan- del De Beente uit Maastricht. Sinds kort bouwt hij het nieuwe TOP 7 GESTOLEN SCOOTERS 3.407 1.395 1.169 561 484 562 359 gps-volgsysteem in bij scooters. „Ik ben tevreden. Eén klant heeft zo tot drie keer toe zijn gestolen scooter teruggekregen. De dief werd gepakt voordat hij de grens over kon." Verzekeraars zijn net als de sAVC en Cremer enthousiast. Wie een goedgekeurd volgsysteem laat in bouwen, krijgt bij de verzekeraars Unigarant en ANWB 10 procent premiekorting. Verzekeraar Enra is voornemens om vanaf 2015 klanten te belonen als die een ge certificeerd Track Trace sys teem laten inbouwen, weet Jan Aarninkhoff van Scootsecure. Hij is momenteel de leverancier van het enige goedgekeurde systeem waarvan vele honderden zijn inge bouwd. „Het is een hele Strijd voor ons. De reputatie van gps-systemen is slecht. Deze trok ken de scooteraccu's leeg en ga ven veel foute meldingen, waar door de politie niet meer reageer de." Het nieuwe systeem heeft een ei gen accu en is gekoppeld aan een alarmcentrale. Als een dief met de scooter ervandoor gaat, krijgt de eigenaar een mailtje en een sms'je. Hij kan de alarmcentrale bellen die dan de politie meteen naar de juiste plek leidt. Door de ze werkwijze rukt de politie, net als de verzekeraars actiefin de sAVC, ook weer als vanouds uit. Aarninkhoff: „Laatst gaf de gps aan dat een gestolen scooter in een garagebox stond. Maar wélke garage in de rij het was, werd niet duidelijk. Vanuit de meldkamer kunnen we de scooter op afstand laten toeteren. Zodoende wisten agenten welke deur ze moesten openbreken." Goedkoop is de beveiliging niet. Inbouwen kost zo'n 250 euro, en verder betaalt de scooterbezitter bijna 10 euro per maand voor het abonnement op de alarmcentrale. Het is met name dat laatste be drag waar veel kopers tegenaan hikken, vertelt verkoper Cremer. „Eigenlijk zouden verzekeraars scooterrijders meer tegemoet moeten komen. Maar zij die vaker slachtoffer van diefstal waren, hebben het er graag voor over." hollandsnieuwe.nl/pzc i I I MAANDAG 3 NOVEMBER 2014 Belasting of opstand door Sander van Mersbergen Felix Salmon, financieel journalist DEN HAAG SEOUL ZAANDAM AMSTERDAM door Paul Bots HOEVELAKEN - De politie die uit rukt voor een gestolen scooter en al bij de dief aanbelt als die net an derhalve minuut thuis is. Een fanta sie-scenario? Nee hoor, blijkt uit de nieuwste gegevens die de stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit (sAVC) vandaag presenteert. 1. Piaggio: 2. Peugeot: 3. Tomos: 4. Kymco: 5. Yahama: 6. Sym: 7. Gilera: Bron: Landelijk Informatiecentrum Voertuigcriminaliteit. Cijfers over de eerste negen maanden van 2014. Uniek aanbod je betaalt slechts per maand! De Apple iPhone 5c t.w.v. €399,- - In wit, blauw en roze - 4" display met hoge resolutie - 8 megapixel camera En iedere maand - 275 MB, belminuten of sms'jes - 500 MB extra Bij hollandsmeuwe krijg je de iPhone 5c (t.w.v €399,-) nu voor maar €27,- per maand. Inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra! De bezorgkosten zijn eenmalig €30.- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever meer MB's? Voor €2.- meer krijg je nog 500 MB erbij (totaal dus 1000 MB). Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Daar houden wij van! Bestel snel op: i i Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5