moet wereld veroveren Goes verwijdert overbodig verkeerslicht Eeuwelinge houdt van lekker eten DELSCHER. 20 BEVELANDEN en THOLEN HERDENKING SLAG OM DE SCHELDE Ttoee inbraken Op vele plaatsen is herdacht dat zeventig jaar geleden de bevrijding van Walcheren begon. 10% 20% 30% 40% 50% Oud-Goesenaar Mark Fierloos en zijn compagnon Wim Gerritsen van der Hoop van Bouwbureau IBW hebben naar eigen zeggen namelijk een veel rendabeler exemplaar ontwikkeld, het twee tal presenteerde hun 'primeur op het gebied van windenergie' tij dens de driedaagse Woonmarkt bij TMC aan de Marconistraat in Goes. Zo'n vijfjaar werkten zij on der de naam Windlnvent aan de bijzonder functionerende wind molen, die zich onderscheidt van zijn soortgenoten doordat hij wél kan omgaan met turbulente wind. Een 'fundamenteel pro bleem', aldus Fierloos. „Daarom worden windmolens ook hoger en hoger." De door Fierloos en Gerritsen van der Hoop ontwik kelde molen maakt daar korte metten mee, 'puur door de na tuurwetten te volgen'. „Deze func tioneert al bij een windsnelheid van 6, 7 kilometer per uur", zegt Fierloos. Het systeem is gebaseerd op kleine windmolens die op zich- Executieverkoop zelf, maar ook naast en boven el kaar kunnen functioneren. Het is dus mogelijk van kleine tot zeer grote hoeveelheden energie op te wekken. „De vormgeving van het blad, de manier van aansturen, het is allemaal heel belangrijk." De molens werken niet alleen laag bij de grond, maar ook op da ken en tussen bomen in. „Het is geen voorwaarde, maar als je ge bruik maakt van de windstuwing over objecten, bomen, daken, dij ken, noem maar op, dan kun je de energieopbrengst met een factor drie tot vier verhogen", legt Fier loos uit. De windmolens kunnen indien gewenst 'esthetisch' worden weg gewerkt. De landschappelijke im pact is daardoor klein. Er is al inte resse vanuit de markt voor het concept. Met de gemeente Goes zijn gesprekken gaande over de plaatsing van de windmolens op het dak van het stadskantoor. Daar liggen al zonnepanelen, vol gens Fierloos een ideale combina tie. „Dan ben je gewoon klaar, je hebt energie als er geen zon is maar wel wind en andersom." Op die manier kan ook met een ander groot probleem worden af gerekend, namelijk de opslag van duurzame energie. Meer info: www.windinvent.com THOLEN - De politie onderzoekt twee woninginbraken op Tholen, vrijdagavond. Aan de Kluutlaan in Sint-Maartensdijk was een raam opengebroken, maar niets weggenomen. Tussen 23.00 en 2.15 uur werden sieraden gestolen uit een woning boven een café aan de Markt in Poortvliet. Het weghalen van de installatie bevordert de doorstroming, ver keersveiligheid en bovendien be spaart het kosten, is gebleken uit een onderzoek dat in september is gedaan naar het functioneren van het kruispunt met uitgescha keld verkeerslicht. De wachttij den voor fietsers die de Van de Spiegelstraat oversteken zijn mini- maal. Ook het autoverkeer uit de Zonnebloemstraat hoeft niet lang te wachten. Onnodig wachten voor een rood verkeerslicht - en daarmee de kans op door rood rij den - wordt daarmee voorkomen. De doorstroming blijkt goed. Deze week wordt het verkeers licht op 'knipperen' gezet. Voor die tijd worden er enkele maatre gelen op het kruispunt genomen. De belangrijkste is dat de voorsor teer vakken verdwijnen en er een gefaseerde oversteek komt voor de fietsers en voetgangers. Op die manier kunnen zij de Van de Spie gelstraat in twee keer oversteken. VLISSINGEN - Alsof hij een beroem de filmster is, zo verdringen zater dag mannen, vrouwen en kinde ren zich rondom kapitein Marco Kroon. Iedereen wil met hem op de foto, wil hem iets zeggen. De commando is het gewend, gaat, heel ontspannen met al die aan dacht om. En heeft voor iedereen die daarom vraagt, wel even aan dacht. Zeker voor de vele oud-commando's die zaterdag bij een zijn op de dijk bij Vlissingen, waar herdacht wordt dat daar ze ventig jaar geleden commando's en andere militairen landden om Vlissingen en de rest van Walche ren te bevrijden. Een van die oud-commando's is Henk van Veen uit Utrecht. Hij is maar wat trots op dat hij nu sa men met Kroon op de foto staat. „Hij is een held", zegt de Utrechte naar zonder omwegen en met vol le overtuiging. „Hij heeft niet voor niets de Militaire Wil- lems-orde gekregen voor die hel dendaad in Afghanistan waarbij hij zijn team redde." Zelfheeft hij nooit echt gestreden als comman do. „Mijn oorlog was de koude oorlog." Kroon en een twintigtal andere commando's 'bestormen' zater dag iets na de middag het strand van Vlissingen vanuit twee lan dingsvaartuigen. Met hun actie brengen ze in herinnering dat ze ventig jaar geleden ook comman do's op die manier aan land kwa men op wat ze toen Uncle-Beach noemden. Alleen toen waren de omstandigheden heel anders. Werd er heel hard gevochten, zo herinneren de oud-commando's Patrick Churchill (93) en René Rossey (89) zich nog als de dag van gisteren. Deze twee oud-strij ders uit Engeland en Frankrijk zijn de eregasten tijdens de her- Etro Hogan Burberry B.Cucinelli i MaxMara' Escada Tod's WINKEL MAKE-OVER VANAF MORGEN! Verbouwingsopruiming aaa m od'sW e.v.a^ Grote Markt 11-13» Goes www.delscher.nl denking in Vlissingen. De Brit ver telt ook dat hij nog goed weet hoe de bevolking leed onder het oor logsgeweld. Eerder die ochtend voeren de commando's ook een landing uit bij Westkapelle. Tijdens de plech tigheid wordt nadrukkelijk stil ge staan bij het feit dat die ie novem ber 1944 voor de tweede maal de verdedigingslinie van de Duitsers, de Atlantikwal, werd doorbroken. De eerste keer tijdens de invasie van Normandië, enkele maanden eerder. Marinus Lebbink uit Sint Philipsland heeft tijdens zijn tijd bij de commando's regelmatig contact gehad met Jan Linzel, die als kapitein en commando van het eerste uur deelnam aan de in vasie bij Westkapelle. Maar veel spreken over die actie, 'dat deed hij niet'. Volgens de vaandeldra ger van de Zeeuwse commando's werd er destijds niet zo teruggeke ken naar acties uit het verleden. „We waren daar niet zo mee be zig." Hij diende bij het korps tij dens de Koude Oorlog. Maar hij heeft nog steeds de grootste be wondering voor de mannen die zeventig jaar geleden hun leven waagden voor de bevrijding van Zeeland. Ook Gilles de Kok (89) uit Tholen denkt er zo over. Hij zat in het ver zet en diende in Indië. Daar kreeg hij zijn opleiding tot commando. Als hij praat over de mannen die de invasie bij Westkapelle uitvoe ren, dan heeft hij het over 'echte helden' die een vreselijk zware klus moesten opknappen. „En dat deden ze zodat wij nu in vrijheid kunnen leven", wordt zaterdag door allerlei sprekers naar voren gebracht bij de officiële herden kingen in Westkapelle, Vlissingen en Middelburg. Zo ook comman dant landstrijdkrachten Mart de Kruif. Hij hamert er in zijn toe spraak in Vlissingen ook op dat de vrijheid onbetaalbaar is. Gilles de Kok vindt dat ook: „Je vrijheid, daar moet je voor strij den." De jaarlijkse herdenking bij Baar land werd dit keer ingepast in de bevrijdingsroute die met diverse legervoertuigen door Zeeland werd gereden. Bij het monument aan de zeedijk vond een korte plechtigheid plaats, met kransleg- ging door onder anderen het Bor- selse gemeentebestuur. Bijzonder was de aanwezigheid van een Buf falo amfibievoertuig dat zeventig jaar geleden dienst deed tijdens de Slag om de Schelde en nu voor het eerst weer terug was in Baar land. Mevrouw Sinke-Koeman is gebo ren op 1 november 1914 in Kloetin- ge als de oudste dochter van een gezin met zeven kinderen. In 1938 trouwde zij met de heer C. Sinke. Samen kregen zij twee kinderen. Zoon Wim en dochter Fini. Er volgden vier kleinkinderen (van wie er één is overleden) en zeven achterkleinkinderen. Haar man dreef het gelijknamige 'aannemersbedrijf Chris Sinke' en was vooral actief in de verbouw van winkelpanden in de Goese binnenstad. Mevrouw Sinke-Koe man deed de boekhouding. Het echtpaar bouwde zelf hun huis aan de 's-Heer Hendrikskinderen- straat te Goes en daarna aan het Geldeloozepad te Goes. Toen de heer Sinke stopte met werken, is het echtpaar actief gaaii stijldan sen. Bij mooi weer genoten ze sa men van hun motorboot op het Veerse Meer. Mevrouw Sinke-Koe man had daarnaast veel creatieve hobby's. De heer Sinke overleed in 1989 op 76-jarige leeftijd in hun seniorenwoning aan de West singel. Twaalf jaar geleden ver huisde mevrouw Sinke-Koeman naar wooncomplex Joanna aan de Kloetingseweg in Goes. Ze speelt graag bingo en kijkt altijd uit naar de jaarlijkse mosselmaaltijd, want ze houdt van lekker eten. door Luc Oggel GOES - Alle bestaande windmolens kunnen worden afgebroken. Ten minste, als het aan Bouwbureau IBW Goes en Fierloos Engineering uit Meteren ligt. Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Be\astingdienst GOES - Het verkeerslicht op het kruispunt Van de Spiegelstraat- Zonnebloemstraat in Goes ver dwijnt. Volgens de gemeente is een verkeerslicht op die locatie niet meer nodig. 'Echte held' duikt door Emile Calon Oud-commando's kijken in Westkapelle naar een oude legervoertuigen. foto Ruben Oreel GOES - Goes is weer een eeuwelin ge rijker. Mevrouw J.L.J. Sinke-Koe- man vierde zaterdag haar honderd ste verjaardag in woonzorgcen trum Joanna. I Mevrouw J.L.J. Sinke-Koeman vier de zaterdag haar eeuwfeest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58