Snoes Shiva ziet andere dieren het liefst op haar bord 22 ZEELAND LAND VAN OVER ZEE Boek van Rinus Spruit vertaald Compiet wint fantasyprijs Aanmeldingen voor muziekprijs In de nieuwe Zeelandia-productie Land van over zee beleeft het publiek een relatie op afstand tussen moeder en dochter mee. MIDDELBURG - „Het is nu een heel andere tijd, met andere middelen. Toen de dochters van moeder An na in 1933 naar Amerika emigreer den, gingen ze ook écht weg. Dat je dan eens in de zoveel tijd iets van je kind hoorde in de vorm van een brief vond ik een heel aangrijpend iets." Tekstschrijfster Marjolein Bierens geeft deze overweging als toelich ting op haar keuze voor een brief wisseling in Land van over zee, de nieuwe voorstelling van Theater productiehuis Zeelandia die don derdag 13 november in De Mythe in Goes in première gaat. Een briefwisseling. Hoe maak je die theatraal? Regisseuse Anne- chien Koerselman lacht hard en zegt: „Zo'n ondertitel daar word je niet blij van. Dat klinkt natuur lijk zo saai als de pest. Nou heb ik altijd met de teksten van Marjo lein dat ik aanvankelijk denk: 'Oei, wat een blok. Hoe krijg ik daar grip op'. En als ik het dan ge daan heb, kan ik'me die eerste ge dachte absoluut niet meer voor stellen." Koerselman regisseerde in 2010 ook Mooie Anna, een mo noloog die Marjolien Bierens voor Zeelandia schreef. Daarin bracht Anna een ode aan de liefde voor die ene uitverkoren man voor wie zij alles opzij zette. In Land van over zee vertelt Bierens over Anna als moeder vanaf het moment dat haar beide dochters hun geluk in het nieuw land zoeken en zij al leen achterblijft met haar gebrek kige zoon. Bierens putte uit verhalen van haar familie uit Sint Annaland. „Mijn vader is daar geboren en wij zijn in feite opgegroeid met het heimwee naar Zeeland", zegt de schrijfster, die zich ook ver diepte in briefwisselingen tussen vroegere emigranten en familiele den die achterbleven. Muziek speelt een belangrijke rol in de voorstelling. Evenals in Mooie Anna heeft componist/ gita rist Wiek Hijmans weer een be langrijk aandeel. Dit keer staat hij niet zelf op de speelvloer, maar maakte hij de composities en speelt daar met meerdere muzi kanten in mee. De muziek staat op band en zal de sfeer in de voor stelling versterken. Gold voor Mooie Anna de ondertitel 'Zeeuw se fado', nu zal meer de blues weerklinken. „In blues zit vooral ook hoop, de hoop op leven in een mooi land", zegt Koerselman. De regisseuse over haar aanpak van de briefwisseling: „Als een soort Indiaan ben ik met een hak bijl door de tekst heen gegaan bij het bedenken waar de muziek moest komen en hoe die moest klinken. Dat heb ik Wiek geschre ven: ik wilde het leitmotiv uit Mooie Anna terug laten komen, maar ook een leitmotiv voor de dochter. Ook heb ik hem ge- VLISSINGEN - 'Een dag om aan de balk te spijkeren' van de hand van auteur Rinus Spruit (geboren in Nieuwdorp in 1946) is nu ook in het Duits vertaald. De titel is Maartens Perfekte Welt. Spruits eerste roman, de Rietdek ker, een familiegeschiedenis werd ook al in het Duits vertaald. In 2011 kreeg de Rietdekker de titel Zwieg Stille. Vanaf vandaag ligt 'Een dag om aan de balk te spijke ren' in het Duits in de boekhan dels. Deze tweede roman van Spruit is vertaald door Mirjam Pressler en uitgegeven bij DTV (Deutscher Taschenbuch Verlag) in München. Net als Spruits eer steling, De Rietdekker, speelt het boek zich afin Zeeland. WAGENINGEN - Het boek Heksen waan, van de Wageningse schrij ver Martijn Adelmund en de Zeeuwse illustratrice Iris Com piet is verkozen tot 'Beste Fantasy- boek van 2014'. Het duo was blij verrast, ook al zijn Adelmund en Compiet inmiddels bekenden in de fantasyworld. Iris Compiet is al geruime tijd fan- tasy-illustratrice. Heksenwaan ver telt het verhaal van de tiener Nik- kie, die ontvoerd wordt na een be zoek aan museum de Heksen- waag. Haar ontvoerders zijn niet van deze wereld. Terwijl Nikkie probeert te begrijpen hoe het duistere domein in elkaar steekt, ontdekt ze ook langzaam steeds meer over zichzelf. MIDDELBURG - De inschrijving voor de Eastman Muziekprijs voor de Zeeuwse Jeugd (EMZJ), dat is het concours voor klassieke muziek is opengesteld. Het con cours wordt voor de twaalfde keer gehouden door de Vereniging Vrienden van Het Zeeuws Orkest. Deelnemers mogen op 22 maart 2015 niet ouder zijn dan 19 jaar en ze spelen solo of met een ander. De leeftijdgrenzen zijn: van 8 t/m 12,13 t/m 15 en 16 t/m 19 jaar. Deel name is gratis. De inschrijving sluit op 1 februari 2015. De voorse lectie is in de Zeeuwse Muziek school in Middelburg op zaterdag 28 februari. De finalemiddag is zondag 22 maart in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. UITGELATEN In Uitgelaten zet de krant elke week een hond in het zonnetje die in een dierenasiel met smart wacht op een nieuw baasje. Vandaag: Shiva uit het dieren asiel van Vlissingen. Volgende week leest u of zij een nieuw thuis heeft gevonden. Twee oortjes die in een driehoek naar voren toegespitst staan. Het - ene flapje plat onder het andere gevouwen. Een zacht jankend geluid. „Aah, moet je die oortjes zien; su per schattig." „Dat vind ik nou echt een mooie hond." Twee mei den op paarden en een fietser pas seren samen het dierenasiel in Vlissingen. Met bewonderende blikken kijken ze naar Stafford Shiva. Piepend kijkt het vijfjarige teefje het drietal na. Het klinkt zielig, maar vergis je niet. Zo lief, aan hankelijk en knuffelend ze is naar mensen, zo'n koele killer is ze richting andere dieren. Wande lend over een dreef komt de ware aard van Shiva naar boven. Uit het niks staat de Stafford op haar ach terpoten. Als een roofvogel stort ze zich in het gras. Mis. Nog een sprong. Weer mis. Ze begint fana tiek het gras kapot te graven. Haar neus wroet door de sprieten. Een hoop gepiep stijgt op. Waarschijn lijk loopt daar ergens een muis. Deze keer heeft het grijze pluizen- Zo lief, aanhankelijk en knuffelend ze is naar men sen, zo'n koele killer is ze richting andere dieren. bolletje geluk gehad. Shiva was niet rap genoeg. Een gelukkige jeugd heeft de ran ke teef niet gehad. De eerste jaren van haar leven zat ze vastgebon den. Goed bedoeld werd ze gered door een gezin met een kind. Al leen bleek de combinatie van de Stafford met het kind geen suc ces. Shiva belandde in het dieren asiel. Ondertussen zit ze daar al weer ruim een halfjaar. Vastberaden om een volgende prooi niet te laten ontsnappen, tippelt Shiva met haar zintuigen op scherp verder. Bij ieder geluid staat ze stil en heft ze haar kop op. Wanneer ze uit de bosjes naast haar een vogel op hoort flad deren, wordt het haar teveel. Met alle vier haar poten tegelijk springt ze naar de struiken toe. Te laat. De vogel is al gevlogen. Aan gezien Shiva hem niet achterna kan vliegen, gaat ook dit hapje aan haar neus voorbij. Beteuterd kijkt ze me aan. Eigen lijk wel sneu voor haar. Ik geef haar een aai over haar kop. „Zit." Braaf volgt ze het bevel op. Ze krijgt een lekker hondenkoek je. Als ze hem opheeft legt ze haar poot op mijn been. Dank jewel. De hond van vorige week Terriër Jenny is op proef meegeno men uit het Goese asiel. Over twee weken is duidelijk of zij blij vend een nieuw thuis heeft gevon den. i Ilse Uitterlinden als moeder Anna en Astrid van Eek als haar dochter in 'Land van over zee'foto Lex de Meester Een oceaan tussen door Ali Pankow door Janneke Koster Shiva foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56