'Echte' held duikt op uit het water bij herdenking bevrijding DELSCHER. 20 SCHOUWEN-DUIVELAND - - I Gewond na uitwijkmanoeuvre tak 10% 20% 30% 40% 50% De landelijke Natuurwerkdag kreeg in Dreischor een historisch tintje. Daar werd de oude Pasveersloot weer even aangezet. Executieverkoop OOSTERLAND - Bij een eenzijdig ongeval op de Lage Rampertse- weg bij Oosterland is zaterdag avond een 39-jarige man gewond geraakt. De man reed in zijn be stelbus in de richting van Ouwer- kerk. Toen hij uitweek voor een tak op de weg, raakte hij in een slip, waardoor zijn auto kantelde en in de linkerberm tegen enkele bomen botste. De bestuurder kwam bekneld te zitten en is door de brandweer bevrijd. De ambulancedienst en traumaheli kopter kwamen ter plaatse. Zijn verwondingen lijken mee te val len. Uit voorzorg is hij naar het ziekenhuis gebracht. DREISCHOR - Het was voor sommi gen een cadeautje op een dag die verder vooral in het teken stond van het snoeien van groen. De 46 - overwegend jonge - deelnemers aan de zaterdag gehouden Natuur werkdag rondom de Pasveersloot in Dreischor zagen hoe de voor malige waterzuiveringsinstallatie (rwzi) weer even in bedrijf werd gebracht. „Heel erg leuk om dit te zien", vindt Bas van Eijk (13) uit Zierik- zee. Zijn scoutingclub, de Mr. Bak- kergroep, was met 23 scouts en ex plorers van de partij om wilgen te knotten. Van Pontes Pieter Zee man deden nog eens elf leerlin gen mee in het kader van hun maatschappelijke stage. Daarnaast waren er onder meer vrijwilligers van Actief Terreinbeheer aan de Welleweg present. Volk genoeg dus om de rotor van de voormali ge waterzuiveringsinstallatie weer eens een keertje aan te zet ten. Hoewel het water te laag stond om daadwerkelijk bewe ging in de ovale waterbak te krij gen, was het toch een bijzonder momentje. „Leuk om te zien hoe ze vroeger dingen deden. Tegen woordig werkt alles met compu ters, maar als ooit voor langere tijd de stroom uitvalt, dan breekt de paniek uit. Dan zitten we alle maal in nood omdat je eigenlijk niet meer weet hoe dingen vroe ger werden gedaan", filosofeert Bas. De Pasveersloot, een ont werp van de in Middelburg gebo ren ingenieur Pasveer, was de eer ste die in Zeeland gebouwd werd en de laatste die in Nederland werd gesloten. De rioolwaterzui veringsinstallatie was Verrassend door zijn eenvoud', typeert Frank van Asten van de Stichting Monu menten Schouwen-Duiveland, ei genaar van de Pasveersloot. Tus sen i960 en 2001 werd het riool water uit Dreischor verzameld in de kelder onder het machinehuis je, schetst Ab Sandberg van de stichting de werking van het Rijksmonument in vroeger da gen. Stond het water in de Pas veersloot laag dan werd er water uit de kelder aangevoerd. Bacte riën aten het vuil op en het slib zakte naar de bodem, waarna het gezuiverde water weer terug de sloot in werd gevoerd. „Je kon het niet drinken daarna, maar je mocht het wel lozen." Toen de Pasveersloot nog in gebruik was, was het terrein afgesloten voor pu bliek. Tegenwoordig staat het hek wagenwijd open en is er een pick- nickplek ingericht. Vrijwilligers van Actief Terreinbeheer houden het terrein rondom de met kinder kopjes gebouwde Pasveersloot keurig aan kant. Vrijwilligers van de Stichting Monumenten zorgen voor verf- en ander onder houdswerk. „Als het leuk is om iets te behouden, is het niet erg om daar iets voor te moeten doen", vindt Van Asten. En leuk is het, die zichtbare geschiedenis. „Dit is absoluut geen saai object." Etro Hogan Burberry ^B.Cucinelli i MaxMara| Escada Tod's e.v.a. Verbouwingsopruiming Grote Markt 11-13» Goes www.delscher.nl oor Emile Calon oud-commando's is Henk van men op wat ze toen Uncle-Beach Veen uit Utrecht. Hij is er maar noemden. VLISSINGEN - Alsof hij een beroem- wat trots op dat hij nu samen met Alleen toen waren de omstandig- de filmster is, zo verdringen zater- Kroon op de foto staat. „Hij is een heden heel anders. Werd er heel dag mannen, vrouwen en kinderen held", zegt de Utrechtenaar zon- hard gevochten, zo herinneren de zich rondom kapitein Marco der omwegen en met volle over- oud-commando's Patrick Kroon, ledereen wil met hem op tuiging. „Hij heeft niet voor niets Churchill (93) en René Rossey de foto, wil hem iets zeggen. de Militaire Willems-orde gekre- (89) zich nog als de dag van giste- gen voor die heldendaad in Afgha- ren. Deze twee oud-strijders uit De commando is het gewend, nistan waarbij hij zijn team red- Engeland en Frankrijk zijn de ere- gaat heel ontspannen met al die de." Zelf heeft hij nooit echt ge- gasten tijdens de herdenking in aandacht om. En heeft voor ieder- streden als commando. „Mijn oor- Vlissingen. De Brit vertelt ook dat een die daarom vraagt, wel even log was de koude oorlog." hij nog goed weet hoe de bevol- aandacht. Zeker voor de vele Kroon en een twintigtal andere king leed onder het oorlogsge- oud-commando's die zaterdag bij- commando's 'bestormen' zater- weid. een zijn op de dijk bij Vlissingen dag iets na de middag het strand Eerder die ochtend voeren de waar herdacht wordt dat zeventig van Vlissingen vanuit twee lan- commando's ook een landing uit jaar geleden daar commando's en dingsvaartuigen. Met hun actie bij Westkapelle. Ook daar wordt andere militairen landden om brengen ze in herinnering dat ze- herdacht dat zeventig jaar gele- Vlissingen en de rest van Walche- ventig jaar geleden ook comman- den met een soortgelijke actie de ren te bevrijden. Een van die do's op die manier aan land kwa- invasie van Walcheren begon. Commando's komen bij Vlissingen aan land. foto Ruben Oreel Groen en historie hand in hand Wilgen knotten tegen een historisch decor. De Pasveersloot, de enige in Nederland die uit kinderkopjes is opge trokken, is op de achtergrond te zien. foto Dirk-Jan Gjeltema Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Be\astingdienst door Esme Soesman WINKEL MAKE-OVER VANAF MORGEN!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54