'EU-subsidie van groot belang voor onderzoek' Verwarde man dreigt van brug te springen ZorgSaam stelt staande MRI-scan buiten gebruik om te bezuinigen Vmbo'ers lopen dag mee met een monteur ZEELAND 19 Onderwijs voor hoogbegaafden SterQ groeit fors COLIJNSPLAAT - Een van de Zeeuw se partijen die de komende jaren aanspraak hoopt te maken op de Europese gelden is agrarisch inno vatie- en kenniscentrum Rusthoe ve bij Colijnsplaat. „Het verkrij gen van subsidie is voor ons van heel groot belang, om een stap te zetten in de verfijning van het on derzoek dat we doen", zegt alge meen bedrijfsleider Sam de Vlie ger. De 'proefboerderij' teelt uiteenlo pende gewassen voor proeven en onderzoek. „We kijken heel veel dieper in gewassen, dus niet al leen naar de voedingswaarde, maar ook naar andere, duurzame toepassingen", zegt De Vlieger. „De paardenbloem bevat bijvoor beeld een grondstof voor latex en in meekrap blijkt een stof te zit ten die een vervanging kan zijn van kobalt, een heel schaars ele ment dat onder meer gebruikt wordt in mobiele telefoons." Rusthoeve werkt samen met on der meer DLV Plant, ZLTO en Im puls Zeeland, maar ook met veel partners uit binnen- en buiten land. Komend jaar wordt een be roep gedaan op de Horizon 2020- gelden. De Vlieger: „Het traject van onderzoek is onzeker en kost heel veel tijd en geld. Subsidie is daarom zeker hard nodig om te kunnen komen tot verdere ver duurzaming van de maatschappij. Uiteindelijk is het voor heel veel mensen van belang. Als dat onder zoek niet verder kan, zou dat doodzonde zijn." Komend jaar worden in het kader van Horizon 2020 meer aanvra gen verwacht waarbij Zeeuwse be drijven en organisaties zijn betrok ken. „Zo is er een onderzoeks- en innovatieproject in de maak met onder meer Imares uit Yerseke, Universiteit Wageningen en nog meer Zeeuwse, landelijke en inter nationale partners", zegt Eddy De Serrano namens de Wetenschap pelijke Raad Zeeland. „Het is een project rond duurzame en ecosys- teemvriendelijke vis- en schelp- dierkweek, in nieuwe gebieden en met nieuwe technieken, bij voorbeeld om selectie en verede ling te kunnen toepassen." Een ander interessant projectmo gelijkheid, mogelijk voor 2016, sluit volgens De Serrano aan bij 'het vergroten van het groeipoten tieel van landelijke gebieden'. „In Zeeland kan hier immers op inge speeld worden vanuit meerdere invalshoeken tegelijk, zoals water en energie, veiligheid, duurzame businessmodellen, gezondheid en zorg, inclusieve gemeenschappen en onderwijs." THOLEN - Een verwarde man dreig de zaterdagavond van de Thoolse- brug aan de Nieuwe Postweg in Tholen te springen. Rond 21.15 uur kwam een mel ding binnen dat een man op de boog van de brug was geklom men. De man dreigde te springen. Politie, brandweer en ambulance dienst rukten uit. Met behulp van een hoogwerker van de brand weer lukte het politiemensen om de man ongedeerd naar beneden te krijgen. Ambulancepersoneel heeft hem onderzocht. Hij is met onderkoelingsverschijnselen over gebracht naar het ziekenhuis. Op de Repelweg in Goes, vlakbij Hotel van der Valk, werd zaterdag ochtend na een autobrand een stoffelijk overschot in het voer tuig aangetroffen. Na onderzoek stelde de politievast dat het niet om een misdrijf of ongeluk ging. Volgens de politie zou het moge lijk gaan om een man die zijn wo ning eerder in overspannen toe stand had verlaten. OOST-SOUBURG - SterQ, de afde ling voor hoogbegaafde kinderen op basisschool De Tweemas ter-Kameleon in Oost-Souburg, is het afgelopen jaar flink gegroeid. Vorig jaar zaten er nog vijftig hoogbegaafde kinderen op de school, nu zijn dat er tachtig. De kinderen zijn afkomstig uit heel Midden-Zeeland. Met name het aantal kinderen vanuit Goes neemt toe. De school begon vijf jaar geleden als één van de eerste scholen in Nederland met onder wijs voor hoogbegaafde leerlin gen. Twee jaar geleden stapte de school uit Stichting Leonardo, die inmiddels een tijd failliet is. SterQ^ houdt op woensdag 19 no vember een informatieavond voor ouders. Aanvang 20.00 uur. Aan melden via www.sterq.info. De staande MRI is in 2009 door ZorgSaam aangeschaft. Het als 'ul tramodern' omschreven apparaat kwam uit de Verenigde Staten, verpakt in negen containers. Met de aanschaf was 'een paar miljoen euro' gemoeid, aldus een woord voerder van ZorgSaam. ZorgSaam verwachtte met de aan koop een gat in de markt te kun nen aanboren. Sommige mensen vinden het eng om plaats te ne men in een MRI-scanner waarin je moet liggen in een vrij beperk te ruimte. Een staande MRI-scan ner zou ook als voordeel hebben dat de oorzaak van sommige aan doeningen makkelijker te achter halen is. En de verwachting was dat (top)sporters vaak gebruik zouden maken van het nieuwe ap paraat. De vraag is echter tegengevallen. „In het begin liep het wel redelijk goed", aldus de woordvoerder. De staande MRI-scanner is half okto ber stilgezet. Het gebruik is duur. Met name de energiekosten zijn hoog. Alle MRI-onderzoeken bij ZorgSaam worden voortaan uitge voerd op de liggende MRI. Wie per se toch een onderzoek in een staande MRI wil, wordt verwezen naar Duitsland (vier stuks) of En geland (in Londen). ZorgSaam was naast de Maartens kliniek in Nijmegen de enige zorg instelling in Nederland met een staande MRI-scanner. De kliniek in Nijmegen heeft er eerder af scheid van genomen. ZorgSaam wil proberen de scanner te verko pen of 'op een andere manier be nutten'. Aan de actie werken 43 bedrijven uit de elektro- en installatietech niek mee. OTIB, het Opleidings- en ontwikkelingsfonds voor het Technisch Installatiebedrijf, is ini tiatiefnemers. De middelbare scholieren die deelnemen moeten binnenkort kiezen in welke richting ze verder gaan. De organisatoren denken dat de meeloopdag jongeren een beter beeld geeft van de dagelijk se praktijk van monteurs, dan een voorlichtingsdag of een brochure. Uit eerdere ervaringen is geble ken dat meer jongeren na een meeloopdag kiezen voor techniek. Op donderdag 13 november bezoe ken de jongeren Technopolis, een centrum voor wetenschap en tech nologie in Mechelen. Na afloop worden ook de ouders geïnfor meerd over banen in de techniek. In Bergen op Zoom, Breda en Til burg bestaan al langer vergelijkba re projecten. MAANDAG 3 NOVEMBER 2014 kans voor Zeeland Sam de Vlieger van proefboerderij Rusthoeve: „Subsidie is hard nodig om te komen tot verdere verduurzaming van de maatschappij." foto Marcelle Davidse door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Zorginstelling Zorg Saam Zeeuws-Vlaanderen heeft de staande MRI-scanner in ziekenhuis De Honte in Terneuzen buiten be drijf gesteld. De maatregel is geno men in het kader van de bezuinigin gen waarvoor ZorgSaam staat. VLISSINGEN - Bijna negentig vmbo- leerlingen van acht middelbare scholen op Walcheren, de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland lopen tussen 6 en 12 november een dag mee met een monteur. Het project is bedoeld om jongeren warm te maken voor een baan in de tech niek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53