Eerste vrouwelijke Syriëganger voor de rechter: niet voor misdaden, wel voor ronselen DRIELUIK: DE KLOOF 4 BINNENLAND Over de feiten die Thomas Piketty presenteert, bestaat niet eens zo veel discussie. Maar is ongelijkheid wel een probleem? En zo ja, hoe komen we er dan vanaf? ie denkt dat Thomas Piket- ty een wel haast marxis tische bevech ter van het kapitalisme is, zit mis. De Franse econoom staat bekend als de man die de discussie over de groeiende kloof tussen arm en rijk heeft aangewakkerd. Maar wat zegt de Franse econoom zelf in zijn boek Kapitaal in de 21e eeuw: ongelijkheid in de wereld is helemaal niet erg. Sterker nog: het is juist goed, houdt de boel een beetje scherp. Het geeft prik kels om te ondernemen en nieu we dingen te verzinnen, stelt hij. Pas als die ongelijkheid te groot wordt, is er een probleem. Dan ziet de middenklasse geen uitda ging meer en verdwijnt de nood zaak echt je best te doen omdat je toch niet meer vooruit kan ko men. Piketty gebruikt vaak een ci taat van de bekende Amerikaanse zakenman Warren Buffet: 'Ik wil niet dat het Olympisch team van 2030 bestaat uit de kinderen van het Olympisch team van nu'. Er moet volgens hem wel 'sociale mobiliteit' blijven: je moet door hard werken jezelf welvarender kunnen maken. Niet vertrouwen dus op vanzelf groeiend (oud) geld dus, maar op nieuw geld van nieuwe ondernemers: de Bill Ga- De rijken worden sneller rijker dan de rest van de wereld. Het boek 'Ka pitaal in de 21e eeuw' van de Franse econoom Thomas Piketty ontketent een felle discussie over de (groeiende) kloof tussen arm en rijk in de wereld. Donderdag verscheen de Nederland se vertaling. Overmorgen is Piketty te gast in de Tweede Kamer. Hij tes' en Steve Jobs' van deze we reld. Waar het omslagpunt ligt (waar een beetje ongelijkheid verandert in schadelijke ongelijkheid), weet ook Piketty niet. In interviews zegt hij de toenemende ongelijk heid voor Europa niet het belang rijkste probleem te vinden. De topinkomens groeien hier wel sneller dan de midden- en lage in komens, maar Europa moet zich volgens de econoom drukker ma ken over de noodzaak tot het mo derniseren van de verzorgings staat en het aanpakken van de staatsschulden. Waarom veroorzaakt het boek van Piketty dan zo veel rumoer? „Het past in de tijdgeest", stelt Da- ni Rodrik, econoom aan de Prince- ton-universiteit in de VS. Er was natuurlijk altijd al een kloof tus sen arm en rijk, maar, denkt hij: „Het onbehagen over de groeien de ongelijkheid neemt toe in de VS. De inkomens van de midden klasse dalen of stagneren nog steeds, ondanks het herstel van de economie. Het lijkt erop dat het inmiddels geoorloofd is de on gelijkheid te benoemen als het be langrijkste vraagstuk waarvoor het land zich gesteld ziet." Het de bat van woensdag met Piketty in de Tweede Kamer past precies in dat beeld: de politiek heeft een vertolker gevonden van het onbe hagen onder haar kiezers. spreekt daarna ook in de Amsterdam se poptempel Paradiso. Het slot van de driedelige serie 'De Kloof gaat over zijn oplossingen. Moet de kloof kleiner? En kan dat? De eerste twee afleveringen stonden 27 en 31 oktober in de krant en zijn te rug te lezen via de website van deze krant. Oum Usama is een Neder- lands-Somalische en heeft al een tijdje de aandacht van de inlich tingendiensten. In juli 2013 werd ze in Nederland opgepakt omdat ze ronselde voor de jihad in Syrië. Een maand later kwam ze vrij, zonder dat een rechtszaak volgde. Niet lang daarna verscheen op haar facebookpagina een bericht dat ze 'veilig in Syrië is aangeko men'. Ze bleek Maher H., de man met wie ze islamitisch gehuwd is, achterna te zijn gereisd. Oum Usama houdt contact met de media af. Wat ze deed in Syrië? Niet vechten, wel zorgen, stelt de Belgische universitair onderzoe ker Montasser Alde'emeh, die eer der dit jaar in Syrië was en daar met westerse Syriëgangers sprak. „Vrouwen houden zich vooral be zig met de morele ondersteuning van hun mannen. Zij trekken met elkaar op, koken voor hun man nen, zorgen voor de kinderen en blijven vaak thuis." Honderden westerse vrouwen reizen af naar Syrië en Irak. Als toekomstige moeders voor kinderen van het kalifaat. Vorige week werden nog twee 19-jarige Eindhovense vrou wen aangehouden op Rotterdam Airport. Volgens justitie waren ze op weg naar Syrië. Vaak zijn het vrouwen die zich hier buitenge sloten voelen door hun streng isla mitische leer en kleding. Alde'emeh: „Moslima's die de is lam strikt willen praktiseren, heb ben hier slechts twee opties: zich zelf isoleren of emigreren." Ze vertrekken met hun man, of ze reizen alleen af op zoek naar een huwbare strijder. De jonge Lim burgse bekeerlinge Aïsha werd door een tv-reportage verliefd op de Nederlandse strijder Yilmaz (een ex-militair) en reisde naar hem toe in Syrië. Ze trouwde, scheidde een maand later en reis de verder met 'een andere broe der'. Andere vrouwen delen via Facebook foto's vanuit Raqqa, de hoofdstad van het kalifaat, waar potten Nutella op tafel staan. 'Hier voelen we dat Allah met ons is', melden ze. Oum Usama kwam terug. In een eerdere zitting tegen haar man Maher H. stelde het OM dat die te rugkeer vanwege haar zwanger schap was; de medische zorg in Nederland is beter. Vandaag moet Usama in de rechtszaal uitleggen waarom ze in 2013 andere vrou wen aanraadde naar Syrië te gaan. Ze staat niet terecht voor de Sy- riëreis zelf. Alde'emeh: „Ze kan niet vervolgd worden voor het poetsen van de vloer lijkt me." Haar man Maher moet zich ver antwoorden voor misdrijven die hij in Syrië zou hebben gepleegd. Kinderarbeid Tijdens haar handelsreis naar India deze week zal minister Li- lianne Ploumen (PvdA, Buiten landse Handel en Ontwikke lingssamenwerking) kinderar beid en arbeidsomstandighe den aan de orde stellen. Vorige week bleek dat in spinnerijen in het zuiden van India vrou wen worden uitgebuit Autoverkoop gedaald De autoverkopen in Nederland lopen nog altijd terug. In okto ber werden er in totaal 35424 nieuwe auto's verkocht, 891 of wel bijna 2,5 procent minder dan in dezelfde maand vorig jaar. Dat blijkt uit zaterdag ge publiceerde cijfers van brancheorganisaties Bovag, RAI Vereniging en RDC. Is die kloof wel zo erg? door Cyril Rosman De spraakmakende econoom Thomas Piketty. foto Christopher Morris/HH door Niki van der Naald en Cyril Rosman DEN HAAG - Wonen in Syrisch oor logsgebied één ding, maar er beval len van een kind is toch wat an ders. Dat deed Oum Usama (20) uit Zoetermeer liever in Neder land. Eerder dit jaar kwam ze daar voor terug. Vandaag staat ze als eerste vrouwelijke Syriëganger voor de Haagse rechter, op verden king van ronselen voor de jihad. Strikte moslima's hebben twee opties in het Westen: zichzelf isoleren of emigreren DEN HAAG BUNNIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4