Wust en Timmer vertalen hun klik naar het ijs f! Historische hattrick voor atleet Kipsang 4 SPORT NK AFSTANDEN Piek Kramer ligt op zaterdag Korfbalploeg wint ook finale van EK dik Kjeld Nuis denkt nog steeds vaak aan gemiste Spelen van Sotsji. Hij is nu extra gebrand op goed presteren. >1 De twee hebben elkaar gevonden en zagen hun goede gevoel de af gelopen dagen bevestigd worden in de uitslagen. Dat klinkt misschien vanzelfsprekend met een schaatsster als Wüst, maar het was voor allebei toch een spannende zomer. Voor Wüst uiteraard omdat ze negen jaar lang ziel en zaligheid deelde met Gerard Kemkers. Voor Timmer omdat het toch maar afwachten was hoe zo'n kampioene zou aarden in een nieuwe ploeg. Uit eindelijk ging het allemaal ge smeerd. Met twee titels en een zilveren medaille was het dit weekeinde business as usual voor Wüst op het NK. Zelf zag ze dat anders. „Als je kijkt naar mijn tijden, ga ik voor deze periode in het sei zoen harder dan in veel andere ja ren. Van 2009 tot 2011 reed ik op de 1000 meter misschien 1.17, nu 1.15,2. Dit belooft veel voor dit sei zoen." Na het goud op de 1500 meter en 3 kilometer bleef het gisteren op de 1000 meter bij zilver voor Wüst. Marrit Leenstra was in een rechstreeks gevecht met 1.15,17 elf honderdsten sneller. De rest volg de opnieuw op forse afstand. Wüst baalde maar heel even dat ze op twee titels bleef steken. „Ik houd niet van verliezen, dat weet iedereen. Maar laten we er vooral geen drama van maken. Ik weet waar het aan ligt. Als ik in de bui tenbaan start, heb ik bij de eerste bocht wat moeite met mijn linker been. Dat is al heel lang een aan- dachtspuntje voor mij. De twee tienden die dat kost, kom je op het einde tekort. Daar ga ik aan werken. Maar ik ben er heel blij mee dat de overstap naar deze ploeg zo soepel verloopt." Timmer noemde Wüst 'een ca deautje voor de ploeg'. „Ze is ge tergd tot op het bot. In alles. Dat helpt de andere meiden ook na tuurlijk. Maar buiten de baan is ze bovendien heel erg sociaal, al tijd bereid een ander te helpen. Al les behalve divagedrag dus. De sfeer in onze ploeg was al goed, maar is alleen maar beter gewor den met Ireen erbij." De 5 kilometer liet Wüst schie ten. In Sotsji won ze op die lang ste afstand nog zilver, maar in Heerenveen vond ze het na de 1000 meter wel genoeg. Carien Kleibeuker, goed voor brons op de Winterspelen, greep de nationale titel. Met 7.00,56 mi nuten bleef de 36-jarige veterane de concurrentie bijna twee secon den voor. HEERENVEEN - Met vier van de vijf afstandstitels bij de mannen ken de de zwartgele brigade van Team Lotto-Iumbo een prima eerste NK. Sven Kramer won in Heeren veen de 1500 meter en 5 kilome ter, Jan Smeekens de 500 meter en Kjeld Nuis de 1000 meter. De overwinning van Nuis was toch het mooiste verhaal van het week einde. Al zal hijzelf een ander woord kiezen. Zo mooi was het niet. Na een prima voorseizoen miste Nuis vorig seizoen de Olympi sche Spelen. Op het OKT reed hij strak van de spanning niet zijn beste tijden. Met de sterke concur rentie in Nederland kon Nuis zich dat niet veroorloven. Geen Sotsji voor hem. Dat hakte erin en niet zo'n beetje ook. Als het speciale huldigings lied Legendary Lane van Dinand Woesthoff op de radio klinkt, zet Nuis hem resoluut uit. „Pas na de Spelen besefte ik wat had gemist. Dat verwerken is nog niet voorbij. Ik denk er nog steeds vaak aan te rug." Van revanchegevoelens wil hij niet spreken, maar Nuis was afge lopen zomer wel extra gebrand om zich weer te laten zien. Na de teleurstellende 500 meter van vrij dag schakelde hij zaterdag bij de 1500 meter toch weer over op de ouderwetse, staande startmetho- Zelfs Sven Kramer kan niet onge straft zijn focus verleggen van de lange afstanden naar de 1500 me ter. Al na een paar rondjes op de 10 kilometer had hij in de gaten dat winst er ditmaal niet inzat En zich 'het schompes rijden' voor zilver, dat doet Kramer niet. Alsof het een training was, reed hij de rit soepeitjes uit, om uiteindelijk negende te worden. Kramer haalde de schouders op over de 10 kilometer. „Je weet dat het ergens gaat bijten als je je op de 1500 meter stort. Dat is van na ture niet mijn afstand, dat kost veel energie. Ook mentaal is het lastig. De 1500 meter is mijn doel, als je die dan wint geeft dat ook een ontlading. Om dan een dag la ter 24 rondjes te rijden..." Stayer Jorrit Bergsma, die won in 12.59,16, vond het maar jammer dat de 10 kilometer tegenwoordig als bijnummer op het NK geldt. „De afstand heeft strijd nodig, zo als in Sotsji." Bergsma heeft goe de hoop dat Kramer later dit sei zoen weer aanhaakt. Dat Jan Blok- huijsen er in de laatste rit vroegtij dig de brui aan gaf, vond hij niet kunnen. „Dan moet je niet star ten. Hoe slecht je ook bent, je rijdt hem uit." Bob de Jong evenaarde met zijn zilveren medaille het record van 31 NK-medailles van Erben Wen- nemars. de. „Maar dat was ook weer wen nen." Op de 1000 meter was het giste ren dan toch raak, voor de derde keer op rij won hij goud: 1.08,25. „Mijn naam komt op het bord met baanrecords bij de hoofdin gang. Zo gaaf is dat. Vroeger als kind keek ik al naar die tijden", zei Nuis, nadat hij de felicitaties van een al even blije ijsmeester in ontvangst had genomen. Nuis spint garen bij de uitbrei ding van de ploeg die de afgelo pen jaren nog BrandLoyalty heet te. De drie nieuwe allrounders („Beesten zijn het") zorgen voor meer inhoud bij de Zuid-Hollan der. „Normaal was ik halverwege een intervaltraining bekaf. Nu vind ik het juist lekker. Ik heb ook echt de grens opgezocht deze zomer. Als het even kon, ging ik na het afwerken van mijn eigen programma nog even mee met de allrounders." Van Kramer kon Nuis ook op men taal vlak wat leren. „Die druk die ik bij het OKT voelde, als Neder lands kampioen en leider in de we reldbeker, heeft hij natuurlijk keer tien. Heel het land verwacht dat hij overal wint. Met een simpele opmerking of een kort gesprekje helpt Sven me meer vertrouwen te hebben. Ik sta nu weer gewoon normaal aan de start. Klaar, af, gaan. Je moet het niet specialer ma ken dan het is." Veel praten hielp. „Ik heb een men tal coach overwogen, maar uitein delijk heb ik het toch dicht bij huis gehouden. Je familie en vrien din vinden het vooral zielig, die zijn niet objectief. Daarom heb ik het er ook met Jac over gehad." Nuis deed gisteren geen moeite te verbloemen erg opgelucht te zijn. „Ik ben vooral blij dat het er van daag toch nog uitkwam hoe ik me voelde afgelopen weken. Vandaag was elke stap raak. Dat is zo'n machtig gevoel." MAIA - De Nederlandse korfbal ploeg heeft gisteren in Maia de Eu ropese titel geprolongeerd. Oranje won in de Portugese plaats alle wedstrijden met ruime cijfers. De finale, zoals gebruikelijk tegen Bel gië, vormde daarop geen uitzonde ring. Halverwege leidde het keur korps van Wim Scholtmeijer, die als bondscoach debuteerde bij dit EK, met 20-11. De teller stopte uit eindelijk bij 32-20. Tim Bakker en Mick Snel waren de topscorers in de eindstrijd. Bei den gooien achtmaal raak. De af scheid nemende Jos Roseboom (5) en Nadhie den Dunnen (4) hadden ook een behoorlijk aan deel in de productie. Davis Pee- ters (5) en Davor Duronjic (4) wa ren de succesvolste 'Belgian Dia monds'. mJ mmi Desisa werd op enige afstand twee de. Het verschil was elf seconden. Zijn landgenoot Gebre Gebrema- riam kwam in 2.12.13 als derde over de streep. Kipsang realiseerde zijn hattrick in belangrijkste marathons ter we reld in 2013 en 2014. Vorig jaar scherpte hij tijdens zijn zegetocht in de Duitse hoofdstad het wereld record aan tot 2.03.23. Zijn tactiek in Central Park was uitgestippeld. „Ik had mijn krachten-gespaard en was er absoluut van overtuigd dat ik het verschil in de laatste meters kon maken", zei de winnaar. Door het succes in New York, waar het parkoers in de laatste 400 meter wat omhoog loopt, ver drong de favoriet zijn landgenoot Dennis Kimetto, die inmiddels met 2.02.57 de mondiale toptijd op zijn naam heeft staan, nog van de eerste plaats in het klassement van de 'World Marathon Majors'. Dat leverde hem een bonus op van 400.000 euro. De winst in New York was 80 mille waard. Bij de vrouwen zegevierde Mary Jepkosgei Keitany in 2.25.07. De Deense toptennisster Caroline Wozniacki maakte indruk met 3.26.33. Ze debuteerde op de klas sieke afstand. door Rik Spekenbrink HEERENVEEN - Ireen Wüst gaf gister middag in de tunnel van Thialf haar derde bloemetje van dit weekeinde aan coach Marianne Timmer. Maar het verhaal van dit weekeinde werd vooral verteld door de blik ken in beider ogen en de innige omhelzing meteen daarna. Ireen Wüst, de winnares op de 1500 en 3000 meter. 'Het verwerken is nog niet voorbij' door Rik Spekenbrink De kopgroep van de marathon van New York passeert de Queensboro Bridge. Het publiek staat rijendik. foto Karsten Moran/Hollandse Hoogte NEW YORK - Wilson Kipsang heeft gisteren geschiedenis geschreven door als eerste atleet na de mara thons van Londen en Berlijn ook de 'Major' in New York te winnen. De Keniaan sloeg in de laatste kilo meter een aanval van de Ethiopiër Lelisa Desisa op superieure wijze af. Hij finishte na 2.10.55 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36