Feyenoord doorstaat de testcase tegen PEC Zwolle met overtuiging FC IWente is een elftal dat maar zelden uit de band springt I I 2 SPORT EREDIVISIE Mexicaan neemt samen met Luuk de Jong ploeg op sleeptouw in duel met ADO. ïP meer vooruit zouden voetballen, maar in plaats daarvan lieten ze ons komen." Daardoor kon Feyenoord in de uit verkochte Kuip het vertrouwde spel spelen, met aanhoudende druk naar voor. Niet dat dit in de matige eerste helft veel opleverde, want toen ontregelde PEC het Rotterdamse spel prima en kwam Feyenoord nauwelijks tot kansen. Vijf minuten na rust werd alles anders. Jean-Paul Boëtius, die speelde in plaats van de geblesseerde Elvis Manu (lies), zette voor en via Te rence Kongolo kwam de bal voor de voeten van Sven van Beek die meteen uithaalde. Daarna nam Feyenoord de wed strijd volledig in handen. Het eni ge dat de Rotterdammers zich mochten aanrekenen was dat het niet veel meer werd dan 2-0. Dat concludeerde ook Rutten. „Het had ook 3-0 of 4-0 kunnen zijn. Maar het is in deze fase het belangrijkste dat we winnen." De 2-0 werd op het scorebord ge schoten door Boëtius na een voor zet van Luke Wilkshire, die met een fraai hakje verlengd werd door Colin Kazim-Richards. Het was zaterdag de beste actie van de zo bekritiseerde centrumspits, die zichtbaar hard werkte, maar met name voor rust weer ongeluk kig was in zijn acties. Het grootste probleem van Feye noord ligt nog altijd voorin. Als er in die linie meer kansen ge creëerd en benut worden, gloort ef een mooie toekomst voor de Stadionclub. In de laatste veertien seizoenen ging de titel in de eredivisie tien keer naar de ploeg met de minste tegentreffers. Na elf speelronden in de huidige voetbaljaargang is Feyenoord die ploeg, met zeven tegendoelpunten. Toch zal er nog heel veel verkeer over de Van Brie- nenoordbrug moeten razen voor dat de Coolsingel weer vol kan stromen. Het gat met koploper PSV is im mers zeven punten. Bij de 2-0-overwinning van zaterdag op PEC Zwolle bleek echter wel dat Fred Rutten zijn elftal na de desas treuze seizoensstart nu prima op de rails heeft gekregen. De Feye- noord-trainer had de wedstrijd, die zaterdagavond begon als het treffen tussen de nummers drie en vier van de ranglijst, omschre ven als een 'graadmeter' voor zijn elftal. „PEC is een goed voetbal lende ploeg. Nu kunnen we zien hoe ver we echt zijn." Dat tussenexamen doorstond Feyenoord zaterdagavond met overtuiging. Na winstpartijen te gen 'simpelere' tegenstanders als Go Ahead Eagles, FC Groningen, Heracles Almelo en SC Cambuur boekten de Rotterdammers tegen het vooraf als lastig betitelde PEC de vijfde competitiezege op rij. Duidelijk werd ook dat Feyenoord door zijn goede prestatiereeks de tegenstander nu kennelijk al bij voorbaat angst aanjaagt. Het zo ge prezen PEC, de bekerwinnaar en verrassing van het afgelopen voet baljaar die keer op keer Ajax dwarszat en ook PSV versloeg, kwam kennelijk met angst en be ven naar De Kuip. De ploeg speelde niet het eigen vertrouwde frisse voetbal, maar paste zich aan de tegenstander aan. Dat verbaasde ook de Feye- noord-aanvoerder Jordy Clasie. „Ik had verwacht dat zij veel me schoonheid. Achter bijna alles zit een offensieve gedachte. En dan Luuk de Jong. Waar hij de energie vandaan haalt om stopper en spits te zijn als het nodig is? De Jong scoorde weer niet, maar wat was hij zaterdag belangrijk voor het team. Als aanspeelpunt over de grond en door de lucht, als aangever en vooral ook als stoorzender en verdediger op moeilijke momenten. „Ik wil ge woon ongelooflijk graag winnen. Meer is het niet. Van het kam pioensjaar bij FC Twente kan ik me herinneren dat we veel wed strijden met een goal verschil wonnen. We lieten bijna nergens iets liggen, al was het vaak krap. Trainer Steve McClaren leerde ons om te blijven zoeken naar een manier om toe te slaan en te over leven. Dit soort overwinningen geeft een goed gevoel, we hebben er echt alles aan moeten doen van avond." Terug naar Guardado. Het respect binnen de spelersgroep voor de 28-jarige routinier groeit. Vraag het Karim Rekik, Jeffrey Bruma of De Jong. De grote jongens in PSV 1 begrijpen dat ze met een buiten- categorie-speler in de eredivisie te maken hebben. Bruma: „Als je kijkt wat hij alle maal al gespeeld heeft, is het ook niet zo gek dat hij het hier goed doet. Hij heeft een schat aan erva ring als international opgedaan en weet wat er in het clubvoetbal gevraagd wordt op moeilijke mo menten." Trainer Phillip Cocu was ook lovend. Desgevraagd stel de hij dat PSV al verder kijkt en met hem in de winterstop de toe komst wil verkennen. „Het moge EINDHOVEN - PSV moet zaterdag avond nog vijf minuten zien door te komen tegen ADO. De ploeg lijkt met tien man te bezwijken, ADO blijft maar hoge ballen in het strafschopgebied pompen. Andrés Guardado is het zat en zoekt scheidsrechter Van Boekei op na een discutabele beslissing. Hij toont zich de leider van het jonge PSV. Even zeuren op een manier die hem geen gele kaart oplevert, maar het team wel wak ker schudt. Guardado speelt een fantastische wedstrijd en weet dat zijn ploeg moet overleven. Het gemekker maakt iets los in de spelersgroep van PSV. Er is weer beleving en scherpte, Guardado krijgt het pu bliek nog een keer achter het team, PSV Sleept de drie punten binnen. Met zijn routine en die van spits Luuk de Jong bleef PSV zaterdag overeind op een avond waarin bijna alles tegenzat. Niet in het minst omdat de ploeg zelf veel te slordig was. PSV bleek met de nieuwelingen en de stabielere de- fensie de kunst van het lelijk win nen te beheersen. De krappe 1-0-zege op ADO betekent dat de ploeg nu al meer punten (27) heeft dan in de winterstop van vo rig seizoen (26). Je zou Guardado veel tekortdoen door enkel te wijzen op zijn slim migheidjes. Hoe is het mogelijk dat zo'n speler in de eredivisie is komen voetballen? Wat een ju weel van een speler, vinden Jean Paul Boëtius viert de tweede treffer van Feyenoord in de ontmoeting vriend en vijand. Alle passes ko tegen PEC Zwolle, foto Robert Vos/VI Images men aan en zijn zo vaak van enor- Alleen tegen Ajax was er na een stormachtig begin even sprake van een ideale wisselwerking tus sen spelers en fans, maar in de meeste andere wedstrijden zijn beide partijen nog zoekende en spat de liefde er niet vanaf. De re latie is nog wat afstandelijk, met soms een oprisping en nieuwe hoop, maar minstens zo vaak te leurstelling en irritatie. Het duel met Heerenveen was wat dat betreft symbolisch voor de wisselende stemmingen in De Grolsch Veste. Na een slaapver wekkende eerste helft zocht Twente onder een striemend fluit concert de kleedkamers op. Zel den waren de supporters zo eens luidend in hun afkeer als dit keer. Maar na 90 minuten klonk alsnog het applaus. Niet dat het niveau in de tweede helft nu zoveel beter was geweest, maar de 2-0-over- winning zorgde in elk geval voor een beetje opluchting en tevre denheid. Dat de Twente-fans dit Twente nog niet aan de borst hebben ge drukt, heeft alles te maken met de presentatie. De achterban kan zich na ruim drie maanden nog niet identificeren met het huidige elftal, dat te weinig emoties en vuur oproept en de jaloersmaken- de kwaliteiten mist van de voor gaande jaren. Als je Ruiz, Chadli, Tadic en Promes op de vleugels ge wend bent, dan is het met Miyaichi, Corona, Kusk en Mokt- har wel even aanpassen. Twente heeft in korte tijd de repu tatie opgebouwd van een elftal dat maar zelden uit de ban springt. Controle en zekerheid gaan boven de hang naar het avon tuur, zo luidt doorgaans het ver wijt. Voor de wedstrijd tegen Hee renveen verscheen er een statis- tiekje dat Twente van alle ploegen in Nederland de bal het langst rondspeelt, voordat er een schot op doel wordt gelost. En met die speelwijze win je ook in Ensche de geen vrienden. Hoe overdre ven die reactie ook was, na de eer ste terugspeelbal in de wedstrijd begon een deel van de aanhang meteen te fluiten. Het was een stukje opgekropte frustratie van weken. Toen invaller Orlando En gelaar vlak voor tijd geen opties in voorwaartse richting zag en niet geheel onlogisch op safe be sloot te gaan, viel hoongelach hem ten deel. Trainer Alfred Schreuder kon zich na de eerste helft tegen Heeren veen wel in de kritiek van de sup porters verplaatsen. De oefen- meester, die bij een deel van de aanhang ondanks de derde plek van vorig seizoen opvallend wei nig krediet heeft, ontkent dat het risicoloze geschuif de spelers van bovenaf wordt opgedragen. „We hebben ze in de rust aangege ven dat ze veel sneller naar voren moeten spelen", aldus Schreuder. „Ik kan me voorstellen dat het pu bliek enorm baalt als je terug speelt op de keeper, terwijl dat in sommige gevallen helemaal niet nodig is. Thuis moeten we meer kunnen brengen." Illustratief voor het gebrek aan vertrouwen en lef was zaterdag een vrije trap van Kamohelo Mokotjo kort na rust. De Zuid-Afrikaan wachtte zo lang, dat alle wegen naar voren waren afgesneden, waarna hij de bal vanaf de helft van Heerenveen in arren moede maar terugspeel de op doelman Nick Marsman. door Jan Martens ROTTERDAM - Opportunisme is de aanhang van Feyenoord niet vreemd. Dus wordt er, met de sta tistieken in de hand, in Rotter dam-Zuid al openlijk gedroomd over het eerste landskampioen schap sinds 1999. Guardado door Rik Elfrink door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Vraag de gemiddelde supporter van FC Twente wat hij van het huidige elftal vindt en de kans is groot dat hij het antwoord begint met 'tja..euh...wat zullen we daar eens van zeggen?' Het seizoen in de eredivisie is elf duels onder weg, maar het is wel duidelijk dat de band tussen de fans in Ensche- de en de ploeg van Alfred Schreu- der nog wel een opkikker kan ge bruiken. FC Twente wint wel met 2-0 van SC Heerenveen, maar kan de supporters niet echt boeien. Alfred Schreuder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34