66 Ik schrijf altijd over personages met diepere gronden. Niet iedereen heeft die. Veel mensen leven oppervlakkig 26 DIZZIE Dizzie interview Floortje Zwigtman laat zich niet in een hokje stoppen. Ze schrijft weerbarstige boeken. Zoals haar nieuwste roman Vlam, het begin van een trilogie. „Al mijn personages zijn gelijk, maar sommigen zijn gelijker dan andere." nJ Ontdek, koop en deel je boeken via Dizzie.nl HALF jAAR Dizzie doet het goed bij lezers Arnon Grunberg 'ontleed' op expo Ze doet nooit wat van haar wordt verwacht. Niet met opzet, maar gewoon omdat ze Floortje Zwigtman is. Ze debuteerde met de histori sche roman Spelregels, kwam daarna met het ster ke en omstreden Wolfsroedel en stortte zich vervolgens op de trilogie Een groene bloem. Daarmee vestigde Floortje Zwigtman zich definitief in de kleine, maar absolute top van de literaire young adult roman. Hoewel, young adult. Zo jammer vindt ze het dat ze in de boekenwinkels op een voor spelbaar stapeltje wordt gelegd. „We heb ben in Nederland sterk de behoefte aan vei ligheid en duidelijkheid." Met een ge speeld streng stemmetje: „En wat voor boek is het dan?" Je zou zeggen dat een boek dat jongeren én volwassenen aan spreekt een breed publiek krijgt. Zucht. „Maar dat ligt moeilijk hier." Weer dat stemmetje: „Voor wie is het dan? Ja, voor ie dereen! Voor iederéén? Dat kan toch niet zomaar!" Middelburg, even na het middaguur. Zwigt man doet de deur open en veronderstelt dat haar bezoek wel trek zal hebben. Ter wijl ze broodjes in de oven schuift en kaas, jam en biologische pindakaas op tafel zet, vertelt ze over de presentatie van Vlam in Amersfoort. Ze had er een hele happening van gemaakt. Dagen heeft ze rondge struind in tweedehands winkeltjes om een generaalspak en avondkleding op de kop te tikken. „Heerlijk." De bontjas had ze al. Ze beschrijft hoe mooi het was om te zien dat een jong meisje zich op de presentatie in avondjurk met parelketting had gehe sen. De kleding van de dictatorfamilie Tron, waar het om gaat in Vlam, het eerste deel van haar langverwachte nieuwe trilo gie. „Ik wilde dat mensen door zich te ver kleden voor een fotoshoot zouden zien dat een dictator vele gezichten kan hebben. Ik wilde dat ze zouden voelen hoe het is." Ze heeft zich ingespannen om meer te doen dan een boek'schrijven. Op de websi te is een titelsong te vinden; mensen kun nen een visumaanvraag indienen voor een bezoek aan een dictatuur. „Ze vragen daarbij onder meer naar je hu welijkse staat. Je denkt er niet zo bij na mis schien, maar in dergelijke landen houden ze niet zo van alleenstaande gasten. Die zouden zich aan een leuke man of vrouw kunnen binden." 'Hoeveel schat u in tijdens uw verblijf per nen door zijn invloed. In Chimeria is hij al om aanwezig met foto's, eindeloze toespra ken en elke dag met al z'n titels in de krant. Maar wie hij eigenlijk is, weet je niet. Hij is een mythe. Een god die alles be paalt, maar onbereikbaar is." Binnen dat land is Dux Tron de centrale fi guur; binnen het boek is zijn dochter Roxa- ne samen met tal van andere personages belangrijk. Via wisselende perspectieven en langs verschillende tijden ontvouwt zich een spannend verhaal over de val van een dictatuur. Weer een stemmetje: „Al mijn personages zijn gelijk, maar sommi gen zijn gelijker dan andere." Vlam is het begin van een trilogie. In het eerste boek moet Floortje Zwigtman het verhaal zowel introduceren als afronden. Dat je haar personages nog niet volledig leert kennen, komt omdat ze vindt dat een dictatuur niet de omgeving is voor subtili teiten. „Dat vind ik juist zo interessant. Ik heb altijd geschreven over personages met diepere gronden. Maar niet iedereen heeft die. Een heleboel mensen leven ontzettend oppervlakkig. Ik kan me ook voorstellen dat, als je in een land als Chimeria leeft, dag uit te geven?' Liefst zo veel mogelijk, zegt Floortje. „Want ze willen natuurlijk wel iets aan je overhouden." Dan: „Het is al lemaal waar hoor! Dit soort vragen moet je soms beantwoorden wanneer je een visum aanvraagt." Zwigtman (39) had al lang het plan om te schrijven over een dictatoriaal regime. „Sinds de val van de Muur ben ik gefasci neerd door dictaturen, hoe ze voortbestaan en in elkaar storten. Ik was 15 toen de Muur viel. Een leeftijd waarop je nog niet zoveel ervaring hebt met de cyclus van de geschiedenis." Het was onwerkelijk, herinnert ze zich. „Bijna kerst en ik dacht: nu gaat de wereld beter worden. Vrij kort daarna werd Nelson Mandela vrijgelaten. Het was een er varing van hoop. Het kon!" Als je niet cy nisch wordt van de desillusie die volgt, zegt ze, leer je dat er af en toe momenten zijn dat het tijdelijk ten goede keert. Voor Vlam heeft ze dictaturen bestudeerd. „Eén dictatuur is interessant, maar bekijk je er meer dan zie je dat ze eigenlijk alle maal hetzelfde functioneren. Of je nu een kapitalistische, communistische, islamiti sche of wat-dan-ook voor dictatuur hebt." Eén aspect ervan is de sterke leider die bo venmenselijk wordt gepresenteerd. In Vlam is dat Dux Tron, dictator van Chime ria en de vader van hoofdpersoon Roxane. Hij is de centrale figuur, al houdt ze hem op de achtergrond. „Je leert de dictator ken- Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant: vol nieuws, recensies, interviews en informatie. Volg Dizzie op Facebook en Twitter en bezoek Dizzie.nl om boeken te ontdekken, te kopen en te delen met anderen. Ga naar Dizzieunt Het vernieuwde Dizzie.nl blijkt zes maanden na de lancering aan te slaan. Het aantaHeden is bijna ver dubbeld en we zijn actief op face book en twitter. Suggesties zijn welkom via info@dizzie.nl NIEUWS De expositie Ich will doch nur, dass ihr mich Hebt over Arnon Grunberg is t/m 1 februari in de Universiteit van Am sterdam te zien. Ze gaat over zijn le ven en over zijn werk dat in dertig ta len is vertaald. Kijk ook op Dizzie.nl Aan het einde weet je nog niks door Marjon Kok Viam Floortje Zwigtman Vlam is het eeerste deel van de trilogie Vonk 494 blz. Moon 19,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26