ZEELAND 25 ié Nieuwerkerk gaat er weer meer door leven. Duiveland kan er in de toekomst misschien zijn inwonertal ook mee naar boven halen A F bijna een halve eeuw verstreken is sinds de eerste concrete plannen voor de grond - des tijds deels eigendom van T.A. Dalebout en deels van de gemeente - werden gelanceerd. In 1965 klopte de directeur van de Roosendaal- se NV Bouw- en Handelsmaatschappij P.H. Bakker voor het eerst bij de toenmalige ge meente Duiveland aan. Bakker zag wel brood in de bouw van een motel met twee restau rants en zestien kamers op de hoek van de Stolpweg met wat toen nog de rijksweg 18 werd genoemd. Aansluitend wilde hij een bungalowpark met tussen de tachtig en hon derd woningen realiseren. Schouwen-Duive- land was, door de Deltawerken, eiland-af en er werd een 'stormachtige ontwikkeling van vakantiebezoekers' verwacht. De Duivelandse burgemeester Van Eeten oordeelde positief, al betekende het wel dat de gemeente een nieu we plek moest zien te vinden voor het bedrij venterrein dat in de planning lag. „Ik vind het een aardig plan. Nieuwerkerk gaat er weer meer door leven", tekende een verslaggever van de PZC destijds uit zijn mond op. De Roosendaalse architect Vriends ontwierp het motel, dat uit twee bouwlagen zou be staan en twee restaurants: één voor de dage lijkse, de andere voor de meer exclusieve hap. Eind november 1966 ging de eerste paal de grond in, maar daar hield het zo ongeveer - bij de fundering van kelder en keuken - op. Bak ker verdween - hij zou failliet zijn gegaan, maar gaf geen commentaar - uit beeld. En pok een volgende eigenaar, ditmaal uit Naaldwijk, ging failliet. Een verhaal apart overigens, want dat faillissement bleek later omstreden. Er zou in deze zaak sprake zijn geweest van on rechtmatig handelen van curator en bank. In Nieuwerkerk bleef het Gat ondertussen on verminderd leeg. De bouwborden die van tijd tot tijd in de grond werden geslagen, waren veelbelovend: 'Motel Nieuwerkerk heet u wel kom voor 't volgend seizoen'. In de praktijk echter deed het terrein jarenlang louter dienst als hondenuitgaansplaats en de motelfunde ring als visvijver. Tot verdriet van de Nieuwer- kerkse bevolking, die de als een ruïne ogende entree van het dorp weinig fraai (en gevaarlijk voor spelende kinderen) vond. Herhaaldelijk verruilde de grond van eigenaar en dat leidde af en toe tot een publieke openbaring van plannen. Zo klopte - het is maar een greep - Pro Team uit Zundert in 1997 bij de gemeente Schouwen-Duiveland aan met drie mogelijke invullingen: een supermarkt, detailhandel of een megadiscotheek. Adboma uit Capelle aan de IJssel kwam in 1999 met een plan voor een bedrijfspark: kantoren, winkels, autobedrij ven, snackbar en afhaalchinees. Dat plan werd omgevormd tot een winkelpassage waar diver se plaatselijke ondernemers deel van uit zou den gaan maken. Aan de kant van de gemeen te lijkt er in die tijd van enige wil om korte metten met het Gat te maken echter geen sprake. Of is het onvermogen? De gemeente kampt met grote werkachterstand op de afde ling ruimtelijke ordening, blijkt in 2001. Alle vertraging zorgt er hoe dan ook voor dat on dernemers voortijdig afhaken. Adboma komt vervolgens met een plan voor woningbouw op de proppen, maar dat strookt weer niet met de woninguitbreidingsplannen die er al voor Nieuwerkerk zijn. En toen.... toen leek het er in 2009 even op dat alles goed zou komen. Aannemersbedrijf Fraanje uit Lewedorp wilde op het Gat wo ningbouw realiseren in combinatie met de ves tiging van een Aldi. Gemeente blij, Nieuwer kerk blij. Want vestiging van de Aldi op een andere plek - de huidige plek aan de parallel weg - zag niemand zitten. Dus: aan de slag! De kelder van het motel werd gedicht en er werd begonnen met het bouwrijp maken van het terrein. Lang duurde die bedrijvigheid niet. De VOV (Verenigde Ondernemersvereni gingen) en de supermarkt in Oosterland sta ken via de rechter een stokje voor de bouw plannen. Zodat opnieuw, 44 jaar na het motel fiasco, het werk op het Gat werd stilgelegd. EF MAANDAG 3 NOVEMBER 2014 eeuw is 'Gat' nog leeg A.A. van Eeten, burgemeester Duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25