Naamsverwisseling bij foto overgave Daser Voor derde keer betrapt zonder een rijbewijs Noorse onderscheiding Executieverkoop MIDDELBURG - Het is een bekend beeld uit 1944: de Duitse generaal Daser die zich in Middelburg over geeft aan de Engelse majoor John ston. De foto is in meerdere ge schiedenisboeken terug te vin den. Maar de Engelsman die op de foto staat, blijkt niet Johnston te zijn, maar John Knox, die Daser des tijds namens de geallieerden naar het krijgsgevangenenkamp bege leidde. Die ontdekking deed Gert-Jan de Rooij, die actief is als vrijwilliger voor het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Tijdens de voorberei dingen voor de zeventigste her denking van de Slag om de Schel de had hij contact met de zoon van Knox. „Hij sprak over zijn va der die op de betreffende foto staat. Ik begreep er niets van en vroeg hem een foto te sturen", zegt De Rooij. „Toen was er geen twijfel meer mogelijk: die man is Knox en niet Johnston." De zoons van Knox en Johnston ontmoetten elkaar zaterdag in Middelburg tijdens de herden king. „De zoon van Johnston zei dat hij altijd al twijfels had gehad, omdat de man op de foto een snor heeft, en zijn vader niet. De zoon van Knox was helemaal in de wolken dat zijn vader nu einde lijk de erkenning krijgt. Hij vond het een enorme eer om op de plek te staan waar zijn vader ooit met Daser gestaan heeft." De Rooij probeert om de naams verwisseling bij instanties en his torici aan te kaarten. „Hopelijk kunnen we zo voorkomen dat er weer een boek uitkomt waar de naam verkeerd in staat." BRESKENS - De politie heeft vrij dag een 67-jarige inwoner van Breskens aangehouden. De man reed in zijn auto, terwijl zijn rijbe wijs ongeldig is verklaard. Agenten zagen hem rond 8.00 uur rijden over de Dokter Brood- manstraat. Het is de derde keer in drie maanden tijd dat hij is be trapt. In overleg met het Open baar Ministerie werd besloten zijn auto in beslag te nemen. Na bilist met een dagvaarding heen gezonden, aldus de politie. Hij moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. DOMBURG - De Noorse ambassadri ce Anniken Krutnes heeft zater dagavond Leon DeWitte uit Mid delburg onderscheiden. Hij kreeg namens de Noorse koning Harald een orde van verdienste omdat de Middelburger zich al jaren inzet om ervoor te zorgen dat ook de Noorse inbreng tijdens de bevrij ding van Walcheren in 1944 wordt herdacht. Bij de landing in Westkapelle, zeventig jaar gele den, waren ook Noorse comman do's betrokken. Zij moesten sa men met Belgische commando's de kustbatterijen bij Westkapelle, Domburg en Oostkapelle uitscha kelen. Tien van hem kwamen daarbij om het leven. De onder scheiding werd uitgereikt tijdens een diner in het Badhotel in Dom burg in aanwezigheid van Noorse veteranen. DeWitte is al meer dan dertig jaar als vrijwilliger ac tief betrokken bij het herdenken van de Slag om de Schelde. MAANDAG 3 NOVEMBER 2014 WALCHEREN 21 Vlissingse branding Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst door Cornelleke Blok Commando's onder leiding van kapitein Marco Kroon (inzet) gaan vanuit landingsboten aan land bij de Oranjedijk bij Vlissingen. Met hun actie brengen ze in herinnering dat zeventig jaar geleden ook commando's op die manier aan land kwamen om Walcheren te bevrijden, foto's Ruben Oreel De oud-commando s Patrick Churchill en René Rossey (r). Oud-commando's kijken in Westkapelle naar een oude legervoertuigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21